انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی
02
اسفند

انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی

چگونه از رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کنیم؟

تاثیر رنگ‌های مختلف بر روحیات انسان‌ها، موضوعی ثابت شده است. این امر در دکوراسیون داخلی خانه نیز صدق می ‌کند و بدون شک رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی یکی از تعیین کننده‌ترین فاکتورهای یک دکوراسیون متناسب و استاندارد است. نحوه رنگ آمیزی دیوارها، انتخاب رنگ مبلمان، پرده ها و یا حتی نوع نقش و نگار فرش‌ها، همه در کنار یکدیگر می‌تواند محیطی آرام‌ بخش ایجاد کرده یا برعکس حس اضطراب و سنگینی را منتقل کند. اتاقی مملو از مبلمان جدید ممکن است در بودجه شما در حال حاضر نباشد، اما با این وجود می توانید تغییرات بزرگ و عالی در خانه خود ایجاد کنید. رنگ نقاشی ساده ترین و کم هزینه ترین راه برای به روزرسانی خانه شما است. روش های گوناگون و قوانین ساده‌ای برای به روزرسانی رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی وجود دارد.

 

برای شناخت بهتر رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی بخوانید!

 

 

انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی باید دلخواه باشد

ما به شما اطمینان می‌دهیم که اصلا اینطور نیست و نتیجه نهایی برای شما لذت زیادی به همراه خواهد داشت. برای انتخاب رنگ می‌توانید هر رنگی که از لحاظ روانشناسی یا نیاز فضا مناسب است را انتخاب نمایید سپس طبق قوانین گفته شده رنگ‌های متناسب با آن را بردارید.

 

شروع از بخش‌های بزرگ خانه

طبق قوانین رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی جدید، هنگام شروع رنگ آمیزی از بخش‌های بزرگ‌تر منزل شروع کنید و سپس با وسایل و قسمت‌های کوچک‌تر تکمیل کنید. در طراحی لابی ساختمان‌های اداری و تجاری، توجه به این موضوع فضا را بسیار لوکس و حرفه‌ای نشان خواهد داد.

 

پیشروی عمودی از تیره به روشن

حتما دیده‌اید که در بسیاری از خانه‌ها به شیوه عمودی، از رنگ تیره به سمت رنگ‌های روشن می‌روند. طبق این قاعده شما باید از رنگ‌های تیره برای کف منزل و رنگ‌های با تیرگی متوسط و روشن برای دیوارها استفاده کنید. طبق قوانین رنگ در دکوراسیون داخلی کوچک، این اصل به بزرگ‌تر نشان دادن فضا کمک زیادی می‌کند.

 

اهمیت رنگ خنثی در طراحی داخلی

یکی از مهم‌ترین قوانین رنگ در دکوراسیون داخلی حرفه‌ای، استفاده از رنگ خنثی است و یکی از پرطرفدارترین رنگ‌های خنثی محسوب می‌گردد. رنگ خنثی با تمامی سبک‌های دکوراسیون داخلی مثل مدرن، ویکتوریایی، ساده، لوکس و لاکچری مناسب است و با تمامی رنگ‌های مکمل، متضاد و آنالوگ به شکل ترکیبی قابل استفاده است.

 

انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی با قانون طلایی ۱۰-۳۰-۶۰

مهم‌ترین و طلایی‌ترین قانون رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی، قانون ۱۰-۳۰-۶۰ است. طبق این قانون باید ۶۰% رنگ فضای داخلی منزل یعنی دیوارها از یک رنگ انتخاب شود یا رنگ دیوارها ۶۰% کل فضای دکوراسیون منزل را به خود اختصاص دهند. ۳۰% رنگ فضای داخلی منزل اختصاص به لوازم و اسباب و اثاثیه دارد که مهم‌ترین آنها مبلمان است و ۱۰% نیز جنبه تأکیدی برای لوازم جانبی دارد. تنها در صورتی تعادل رنگ در دکوراسیون داخلی ایجاد خواهد شد که به این قانون عمل کنید.

 

توجه به معماری خانه

یکی از قوانین رنگ در دکوراسیون داخلی حرفه‌ای، توجه به معماری و ظاهر خانه است که توجه به این موضوع شما را فردی متخصص و حرفه‌ای نشان می‌دهد. تنوع رنگ برای رنگ آمیزی منزل و حتی پارچه‌های اسباب و اثاثیه منزل بسیار بالاست اما تنوع رنگ برای کف و برخی بخش‌های خانه محدودیت بیشتری دارد.

انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی | شرکت معماری دکوطرح

به همین دلیل ابتدا به رنگ کف، کابینت و برخی لوازم خانگی توجه کنید چون محدودیت رنگ بیشتری دارند و سپس براساس آن و قوانین گفته شده، رنگ فضاهای غالب و با تنوع بیشتر را انتخاب کنید.

 

کاربرد رنگ‌های گرم و سرد در طراحی دکوراسیون داخلی

قوانین رنگ در دکوراسیون منزل و محل کار شما سختگیرانه نیستند بلکه هدف اصلی توجه به رازهای مخفی است که اکثر ما دقت نمی‌کنیم. در هر جایی از منزل نباید رنگ‌های سرد و گرم را استفاده کنید و تصور داشته باشید که این دو رنگ را به شیوه متضاد ترکیب کرده‌اید. نتیجه نهایی چیزی جز حس منفی و حال بد برای شما نخواهد داشت.

انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی | شرکت معماری دکوطرح

با توجه به این که رنگ‌های گرم حس شادی و نشاط و انرژی بخشی به ما می‌دهند بهترین کار این است که در فضاهایی مثل آشپزخانه و اتاق پذیرایی یا ناهار خوری استفاده شوند. در سمت مقابل، رنگ‌های سرد حس آرام کنندگی دارند بنابراین طبق قوانین و اصول انتخاب رنگ، باید در فضاهایی مثل اتاق خواب، اتاق کار و سرویس بهداشتی استفاده شوند.

 

قوانین استفاده از رنگ‌های متضاد

استفاده از رنگ‌های متضاد در دکوراسیون منزل طبق چرخه رنگ یکی از قوانین دکوراسیون داخلی شیک محسوب می‌شود اما نکته بسیار مهمی دارد. درست است که استفاده از رنگ‌های آبی و نارنجی یا زرد و بنفش یا حتی سبز و قرمز در دکوراسیون داخلی به عنوان رنگ‌های متضاد رایج هستند و حس متفاوت و خاص بودن القا می‌کنند اما این پایان کار نیست و به این سادگی هم نیست. رنگ‌های متضاد نباید ۶۰% فضا را به خود اختصاص دهند بلکه باید ۱۰% باشند. به عبارتی رنگ‌های متضاد در دکوراسیون داخلی به شکل تأکیدی به کار می‌روند و باید با رنگ‌های خنثی به مقدار زیاد تعادل ایجاد کنید.

انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی | شرکت معماری دکوطرح

قوانین رنگ در دکوراسیون داخلی قابل تغییر و دستکاری هم هستند چون بسته به شرایط و وضعیت دکوراسیون داخلی دارد. دقت داشته باشید که ترکیب ۶۰ و ۳۰% همیشه ثابت است اما گاهی اوقات نیاز دارید که دو بار از رنگ‌های تأکیدی استفاده کنید تا شکل و ظاهر نهایی منزل زیبا باشد. بنابراین به جای ۱۰۰% به عدد ۱۱۰% خواهید رسید و این در تضاد با قوانین رنگ نیست.

 

 

برای مشاوره‌ی رایگان‌‌‌‌‌‌ می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]