مقایسه سقف وافل یک طرفه و سقف تیرچه بلوک
12
آبان

مقایسه سقف وافل یک طرفه و سقف تیرچه بلوک

مقایسه سقف وافل یک طرفه و سقف تیرچه بلوک

مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک؛‌ استفاده از سقف وافل و تیرچه بلوک یکی از مشکلات بزرگی است که هر معماری می تواند با آن مواجه شود و در انتخاب یکی از آن ها دچار شک و تردید شوند. از این رو در ادامه این مقاله به بررسی مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک پرداخته ایم که خود شما با دیدگاهی که از آن به دست می آورید یکی از آن ها را برای کار خود برگزینید. در مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک در اصل درباره مزیت های این نوع سقف گفته خواهد شد که به نوعی می تواند جایگزین اصلی و مناسبی برای تیرچه های بلوک باشند. به طور کلی می توان گفت که استفاده از تیرچه بلوک یکی از روش های سنتی در ساختمان سازی است که خود را هم رده با دیگر مصالح از جمله بلوک های سیمانی و یا یونولیتی قرار داده است.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

مقایسه سقف وافل یک طرفه و سقف تیرچه بلوک

طول دهانه ها در سقف وافل یک طرفه و سقف تیرچه بلوک

یکی از مواردی که در رابطه با سقف وافل با تیرچه بلوک مورد بررسی قرار می گیرد، طول دهانه ها است. به گونه ای که در تیرچه های بلوک معمولا دهانه ها به ۶ تا ۷ متر ختم می شوند و برای موارد بزرگتر نیاز به استفاده از تیرچه های دوبل است. در حالی که در سقف وافل می توان دهانه هایی بسیار بلندتر را ایجاد کرد. دلیل آن نیز این می باشد که در این نوع سقفف ها تیرچه به صورت متعامد بوده و از عملکرد دو طرفه بهره مند بوده است. همچنین سقف وافل صلبیت بیشتری نسبت به سقف تیرچه بلوک دارد.

 

تجربه امنیت بیشتر با سقف وافل

سقف های تیرچه بلوک حاوی عیب های بی شماری است که مهم ترین آن ها در رابطه با امنیت است. زیرا بسیاری از ساختمان هایی که در ساختار خود از این تیرچه ها استفاده کردند، متحمل آسیب ها و خسارات فراوان شده اند. خسارات مربوط به زلزله و آتش سوزی در صدر این موارد قرار می گیرند. از این رو به کار بردن آن در کشور ما با محدودیت های ویژه ای رو به رو شده است. به همین علت سقف وافل جایگزین مناسبی برای این تیرچه ها شده اند؛ زیرا قادر است حرارت بیشتری از دما را تحمل کند و در آتش سوزی توان بیشتری را از خود به نمایش بگذارد. به غیر از آن استحکام این نوع سقف ها نیز بیشتر است و در برابر عوامل طبیعی از جمله زلزله می توانند مقاومت بالاتری را از خود نشان دهند.

یکی از مواردی که هر فردی در ساختمان های مختلف می تواند با آن مواجه شد مشکلات مربوط به صدا است. سقف های تیرچه بلوک ارتعاشات زیادی را در حین بهره برداری دارد. به همین علت به راحتی صوت را به فضای داخلی انتقال می دهد. صلبیت ناکافی و محدود در تیرچه بلوک باعث به وجود آمدن این مشکلات می شود. به همین علت آزار و اذیت ها فراوانی را برای افراد مالک به همراه دارد.

از این رو امروزه در بسیاری از ساختمان ها از سقف وافل استفاده می گردد. زیرا با تیرچه های منظم و متعامدی که دارد می تواند صلبیت بیشتری را از خود نشان دهد. البته این مزیت های کاهش صوت تنها به همین جا ختم نمی شود. به علت اینکه در زیر سقف وافل حفره های متعدد و منظمی وجود داشته باعث خواهند شد تا صوت جذب شوند. نتیجه این فرآیند را می توانید در کاهش صوت احساس کنید.

 

ریسک کمتر آتش سوزی با سقف وافل

یکی از مشکلات عدیدی که ساختمان هایی با سقف تیرچه بلوک با آن مواجه می شوند، آتش سوزی است. زیرا در ساختار آن ها بلوک های پلی استایرن استفاده می شود که یک ماده اشتعال زا به شمار می رود. از این رو اگر آن ها با گازهای سمی ترکیب شوند در آن صورت شاهد مشکلات فاجعه باری خواهید بود.البته این مشکلات تنها به همین جا ختم نمی شود. زیرا به علت وجود این ماده آتش به سرعت به تمام بخش ها انتقال پیدا می کند. در آن صورت خسارات جانی و مالی بسیاری رخ خواهند داد.

در سقف وافل قضیه کاملا متفاوت است. زیرا در آن از قالب های وافل غیر ماندگار استفاده می شود. بهره بردن از این قالب ها به این دلیل است که تیرچه ها شکل بگیرند. در نهایت در آن ها هیچگونه ماده اشتعال زا استفاده نمی شود.

 

تیرهای میانی در سقف وافل و تیرچه بلوک

در سقف تیرچه بلوک نمی توان تیرهای میانی را حذف کرد. زیرا از آن ها به عنوان تکیه گاه استفاده می گردند تا بتوانند بار را در سقف انتقال دهد و یا مهار کند. در سقف وافل به علت طراحی ویژه ای که دارد می توان به طور کامل تیرهای میانی را حذف کرد. در نهایت این عمل باعث خواهد شد تا از سقف وافل به عنوان دال تخت بتنی استفاده گردد. حذف تیرهای میانی می تواند مزیت هایی را با خود به همراه داشته باشد که مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می باشند:

  • افزایش ارتفاع مفید طبقات
  • کاهش ارتفاع خاکبرداری
  • برخورداری از اجرای راحت
  • کاهش هزینه های مربوط به تاسیسات ساختمان

با استفاده از سقف وافل به جای تیرچه های بلوک می توانید از این امتیازات بهره مند شوید. این موضوع بر هر فردی اثبات شده است که هر چقدر نظارت بر روی کاری بیشتر باشد به همان اندازه نیز شاهد کیفیت بالاتری خواهید بود و این مورد در رابطه با سقف وافل و تیرچه بلوک نیز صدق می کند. در سقف وافل از همان اول مراحل اجرایی کنترل و نظارت کامل بر رو آن وجود دارد و تیرچه های بتنی که در آن موجود است از همان وهله اول آرماتوربندی و بتن ریزی می شوند.

در این صورت تمام مراحل آماده سازی سقف وافل نظارت و بررسی می گردند. متاسفانه در تیرچه هایی که در سقف تیرچه بلوک مورد استفاده قرار گرفته می شود، هیچگونه نظارتی وجود دارد. زیرا اکثریت آن ها در کارگاه هایی ساخته می شوند که مجوزی ندارند. در نهایت کیفیت بالایی را نمی توان در مواردی همچون میلگردها و یا بتن مصرفی مشاهده کرد.

 

سقف وافل یک طرفه یا سقف تیرچه بلوک؟

به همین علت به راحتی می توانید تصمیم گیری کنید که از کدام نوع سقف بهره ببرید. با جایگزین نمودن سقف وافل با تیرچه های بلوک می توانید کیفیت ساخت سازه ها و ساختمان ها را بالا ببرید. هر چقدر کیفیت کار نهایی بالاتر باشد، در آن صورت سرمایه های مورد استفاده نیز کمتر هدر خواهد رفت. پس بدون شک جایگزینی بهتر از این مورد قادر نخواهید بود تا پیدا کنید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]