طراحی محوطه ویلا بومهن
22
فروردین

طراحی محوطه ویلا بومهن

طراحی محوطه ویلا بومهن

سازه های ویلایی مکان هایی هستند که در وسعت های نسبتاً بزرگ در فضاهای طبیعی و تفریحی برای گذراندن اوقات فراغت ساخته می شوند. این گونه بنا ها به دلیل آنکه تقریباً سکونت کامل در آن ها وجود ندارد از نظر دکوراسیون و تقسیمات داخلی دارای استانداردهای خاصی هستند که در آن ها اجرا می شود. ولی در پاره ای از اوقات سلیقه و خواست سازنده و صاحب ملک است که نحوه دکوراسیون داخلی را مشخص می کند. در مورد محوطه چنین سازه هایی هم  میزان و چگونگی استفاده از ویلا و سلیقه صاحبان سازه حرف اول را می زند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

طراحی محوطه ویلا بومهن

طراحی محوطه ویلا  در بومهن

در محوطه سازی ویلا که فضای بیرونی این نوع از سازه ها را شامل می شود، عوامل زیادی می توانند دخیل و تعیین کننده باشند. مثل سلیقه و خواست صاحبان و طراحان، داشتن فضایی زیبا و سرزنده، استفاده از گیاهان مناسب که دارای تنوع بوده و هم در میان آنها درختان همیشه سبز مثل برگ سوزنی ها، کاج ها یا درختان خزان دار که در بهار و تابستان بسیار زیبا هستند و همچنین انواع گیاهان و گل ها که هر کدام با زیبایی خود می توانند کیفیت کار را دو چندان کنند، استفاده کرد.

البته در کاشت گیاهان و درختان باید به این نکته توجه کرد که درختان و گیاهانی برای محوطه سازی در ویلا ها مناسب هستند که از نظر بوم زیستی و شرایط طبیعی، در عین زیبایی با شرایط اقلیمی منطقه ویلا همخوانی داشته باشند تا دچار مشکلات دوباره کاری نشوند. همچنین برای محوطه سازی علاوه بر فضای سبز می توان از انواع آلاچیق با تنوع در شکل و سازه، نهر آب، استخر، گلدان ها و جعبه های گل که در فضا های خاصی قرار داده می شوند استفاده نمود.‌

 

فاکتور ها و معیارهای طراحی محوطه ویلا بومهن

بطورکلی طراحی محوطه یک ویلا شامل طراحی فضا ها، حجم، نمای ساختمان و در نهایت طراحی محوطه و محوطه سازی می باشد که در بردارنده موارد زیر هست.

 

رنگ بندی محوطه و فضای بیرونی ویلا بومهن

در محوطه سازی رنگ ها نقش کلیدی و غیر قابل انکار بازی می کنند و بطور مستقیم و غیر مستقیم می تواند چشم انداز کار را تحت تأثیر قرارداده و زیبایی کار را افزایش یا کاهش دهند. قالب رنگ و رنگ بندی محوطه ویلا را با کاشت انواع گل، گیاه و درخت و سازه های مصنوعی دیگر مانند انواع سنگ فرش راه های عبوری، طراحی انواع نما و پوشش برای دیوارها، انواع نرده ها و سازه های فلزی، انواع آب نماها، اشکال مختلف آلاچیق و… می توان آراسته و زیبا کرد. رنگ بندی و چیدمان درست فضای بیرونی سازه ویلا می تواند نقش بسیار مهمی در زیبایی فضای دیداری ویلا داشته باشد. مثلا در یک سبد گل اگر گل هایی به رنگ قرمز یا بنفش وجود داشته باشد ممکن است این رنگ باعث شود که قسمت های دیگر گیاه در چشم بیننده خودنمایی نکند و بیننده فقط غنچه های گل را ببیند.

 

 خطوط محوطه ویلا بومهن

خطوط محوطه سازی ویلا می تواند معرف ساختار و نوع فضا سازی حیاط شده و بطور غیر مستقیم نمای کلی کار را ترسیم کند. عوامل بسیاری می توانند در خطوط محوطه سازی ویلا تأثیر داشته باشند از لبه گذرگاه های عبور و مرور، لبه نهرهای مصنوعی تا جعبه و سبدهای گل، نرده ها، نوع چیدمان فضاهای سبز ،گل ها و گیاهان داخل آن که باعث شکل گیری این خطوط شده و ممکن است باعث زیبایی یا زشتی کار شوند.

 

بافت گیاهی محوطه ویلا بومهن

بافت گیاه به ظرافت یا درشت بودن، زبری یا نرمی، سنگینی یا سبکی یک گیاه خاص اشاره دارد. گل ها و برگ ها همه دارای بافت هستند. استفاده از گیاهان با بافت‌ های مختلف راهی عالی برای ایجاد تنوع در حیاط سازی ویلا است.

 

طراحی فضای سبز ویلا بومهن

برای آنکه فضای سبز ویلا به شکلی مناسب و کارآمد بتواند خودنمایی کرده و کیفیت کار را بالا ببرد باید در وحله اول به این نکته توجه شود که چه میزان از محوطه بیرونی قرار است به فضای سبز اختصاص پیدا کند، برای ایجاد این فضای سبز از چه گیاهان و درختانی استفاده شود. مثلا اینکه درختان میوه بهتر هستند یا بی ثمره و زینتی، گیاهان و درختان زیبا و کمیاب یا فقط در هر نوع درخت و گیاه سبز، استفاده از درختان همیشه سبز یا درختان برگ ریز و خزان دار یا تلفیق همه انواع گیاهان و درختان. همچنین در انتخاب نوع گیاهان و درختان باید به شرایط نگهداری و آب و هوایی مناسب برای آن ها نیز توجه شود.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]