تاثیر آلودگی هوا در صنعت ساختمان
02
آذر

تاثیر آلودگی هوا در صنعت ساختمان

تاثیر آلودگی هوا در صنعت ساختمان

آلودگی هوا چه تاثیری بر پروژه های جدید ساختمانی دارد؟

پروژه های ساخت و ساز هم در مناطق شهری و هم در مناطق روستایی، اغلب در مجاورت خانه ها یافت می شوند. به دلیل نزدیکی به خانه ها و مصالح مورد استفاده، پروژه های ساختمانی ممکن است باعث آلودگی خانه شوند. این شامل آلودگی هوا، آب، خاک و/یا آلودگی صوتی است. علاوه بر این، کار ساخت و ساز ممکن است آلودگی زیرسطحی موجود را نشان دهد. در چنین شرایطی، کار ساخت و ساز متوقف شده و نیاز به اصلاح پرهزینه است. بنابراین، کار ساخت و ساز ممکن است مشکلات آلودگی ساختمانی ایجاد کند که هم مالکان خانه و هم صاحبان پروژه های ساختمانی را تحت تأثیر قرار می دهد. علاوه بر این، کارگران ساختمانی (به ویژه در گذشته) ممکن است در معرض آلودگی باشند. این جنبه ها با جزئیات بیشتر در زیر به همراه نکات و اقداماتی برای پیشگیری و مقابله با آلودگی و همچنین بازیابی هزینه ها مورد بحث قرار خواهند گرفت. اگر در خانه ای نزدیک به محل ساخت و ساز زندگی می کنید (به عنوان مثال، در ۱ بلوک یا کمتر)، ممکن است با انواع آلودگی زیر مواجه شوید:

  • آلودگی هوا: هوایی که تنفس می کنید ممکن است به دلیل کار ساختمانی آلوده شود. جدا از سر و صدا، کیفیت پایین هوا سریع ترین اثر آلودگی است که ممکن است از یک پروژه ساخت و ساز تجربه کنید. این بدان معناست که آلاینده‌های معلق در هوا از جمله ذرات آلوده و ترکیبات فرار در اطراف (عمدتاً توسط باد حمل می‌شوند) در محله اطراف پخش می‌شوند (جهت اصلی باد بر منطقه‌ای که بیشتر تحت تأثیر آلودگی هوا در اطراف یک پروژه ساخت‌وساز است تأثیر می‌گذارد). آلاینده هایی که در هوا پخش می شوند می توانند مسافت های زیادی را در مدت زمان کوتاهی طی کنند. آلاینده های اصلی ساختمانی که توسط باد در اطراف پخش می شوند عبارتند از PM10 (ذرات با قطر کمتر از ۱۰ میکرون که گرد و غبار آلوده تولید می کند)، PAH های متصل به ذرات معلق، VOCs (ترکیبات آلی فرار)، آزبست، گازهایی مانند مونوکسید کربن، دی اکسید کربن، و اکسیدهای نیتروژن.
  • آلودگی آب: روان آب های سطحی و آب های زیرزمینی نزدیک به محل ساخت و ساز با مواد مختلف مورد استفاده در کار ساختمانی آلوده می شوند. همانطور که در مورد آلودگی هوا در بالا توضیح داده شد، آلاینده های ساختمانی زیر می توانند آب را آلوده کنند: VOC ها، رنگ ها، چسب ها، گازوئیل، روغن ها، سایر مواد شیمیایی سمی و سیمان. اثر فوری ایجاد کدورت در رواناب و آب‌های سطحی و زیرزمینی آسیب‌ دیده است (زیرا مقداری از رواناب ممکن است در سطح زیرزمینی نفوذ کند و به آب‌های زیرزمینی برسد. در واقع، هم آب‌های زیرزمینی زیر خانه و هم رواناب سطحی نزدیک به خانه ممکن است منبعی باشند. آلودگی ناشی از کارگاه های ساخت و ساز حیوانات اهلی و حیوانات خانگی ممکن است آب آلوده بنوشند و خاک نیز ممکن است آلوده شود. علاوه بر این، هنگامی که آب زیرزمینی زیر خانه شما آلوده شود، ممکن است به طرق زیر بر شما تأثیر بگذارد: از طریق مصرف مستقیم در صورت استفاده از آب. از یک چاه ملکی، و به طور غیرمستقیم با تأثیر بر کیفیت هوای داخلی شما (نفوذ بخار آلاینده های فرار از آب) به طور کلی، آلودگی آب از محل های ساخت و ساز دست کم گرفته می شود و پتانسیل ایجاد مشکلات زیست محیطی شدید را دارد.
  • آلودگی خاک: خاک در محل ساخت و ساز و اطراف آن ممکن است به دلیل حمل و نقل هوایی و به دنبال آن رسوب آلاینده های ساختمانی (در فهرست آلودگی هوا) و همچنین روان آب آلاینده های ساختمانی (همانطور که برای آلودگی آب ذکر شده است) آلوده شود. خاک ممکن است مخزن آلاینده ها باشد و برخی از آنها ممکن است در خاک جمع شوند و در مدت زمان طولانی تری باقی بمانند (به عنوان مثال، PAHs).
  • آلودگی صوتی: صدا معمولاً با کار ساختمانی همراه است، اگرچه اقدامات پیشگیرانه مدرن ممکن است میزان صدا را به میزان قابل توجهی کاهش دهد (در جامعه همسایه). سر و صدا ممکن است بر سلامت شما تأثیر منفی بگذارد، از جمله اثراتی مانند استرس، اختلال خواب، فشار خون بالا و حتی کاهش شنوایی.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

تاثیر آلودگی هوا در صنعت ساختمان

آلودگی ساختمان شامل انواع اصلی کارهای ساختمانی زیر است:

  • آلودگی ساخت و ساز ساختمان: نشان دهنده تولید آلودگی ساختمانی در مکان هایی است که ساختمان ها در آن ساخته می شوند که ممکن است شامل یک مرحله تخریب نیز باشد (اگر پروژه ساخت و ساز دارای یک ساختمان موجود باشد).
  • آلودگی راه‌سازی: نشان‌دهنده تولید آلودگی ساختمانی در مکان‌هایی است که جاده‌ها ساخته می‌شوند.

 

پیشگیری از آلودگی ساختمان و بازیابی هزینه

آسیب شخصی از دیدگاه عموم، بهترین پیشگیری این است که تا حد امکان زمان کمتری را در خارج از منزل (مثلاً در حیاط یا بالکن خود) در نزدیکی محل ساخت و ساز در طول زمان کار سپری کنید. علاوه بر این، داشتن پوشش گیاهی غنی در اطراف خانه شما (و بین خانه و محل ساخت و ساز) به عنوان یک فیلتر طبیعی برای آلودگی ایجاد شده عمل می کند و میزان آلودگی شما را کاهش می دهد. بنابراین، کاشت در حیاط خانه یا حتی گیاهان گلدانی در بالکن می تواند کمک کننده باشد. هر چه سبزتر بهتر همچنین، پاشش منظم آب در اطراف خانه، میزان گرد و غبار و قرار گرفتن در معرض آن از طریق استنشاق را کاهش می دهد، اگرچه ممکن است آلودگی خاک و آب افزایش یابد (اما این موارد به طور مستقیم کمتر از هوا روی شما تأثیر می گذارد!). با این حال، اگر فکر می‌کنید که قبلاً تحت تأثیر یک پروژه ساخت‌وساز در مجاورت قرار گرفته‌اید، به‌ویژه اگر اخیراً بیماری پزشکی مربوط به سیستم تنفسی برای شما تشخیص داده شده است، ممکن است مستحق دریافت غرامت باشید.

صدمه به اموال: از دیدگاه مالک/توسعه‌دهنده پروژه ساخت‌وساز، ممکن است با ساخت و ساز در زمین‌های آلوده مواجه شوید (آلودگی می‌تواند در حین حفاری ساختمانی کشف شود). برای جلوگیری از چنین وضعیتی، باید قبل از شروع هر کار ساخت و ساز، یک بررسی کامل کیفیت زمین (محل ارزیابی محیط زیست فاز ۱ و ۲) را سفارش دهید. با این حال، اگر این امکان پذیر نیست و با ساخت و ساز در زمین های آلوده مواجه هستید، ممکن است بتوانید هزینه های اصلاح را از آلاینده های اصلی بازیابی کنید. در این شرایط بررسی های تخصصی پزشکی قانونی و مشاوره حقوقی (با استفاده از شرکت های حقوقی تخصصی برتر) توصیه می شود.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]