معرفی و بررسی کامل سیستم مناسب رندرینگ
21
مرداد

معرفی و بررسی کامل سیستم مناسب رندرینگ

خرید سیستم رندرینگ – معرفی و بررسی کامل سیستم مناسب رندرینگ

تمامی فعالان حوزه گرافیک کامپیوتر یا شبیه سازی معماری تا به حال حداقل چندین بار کلمه رندرینگ را شنیده اند. در حال حاضر موتورهای رندرفراوانی با کاربردهای مختلف وجود دارند. رندرگیری به فرآیند تولید یک تصویر یا ویدیو از مدل های دو یا سه بعدی گفته می شود که به وسیله یک برنامه کامپیوتری صورت می گیرد. برای انجام این فرآیند ما نیازمند یک سیستم مناسب رندرینگ خواهیم بود. ما در ادامه به ذکر مطالبی حول سیستم رندرینگ همچون: یک سیستم مناسب رندرینگ، اجزای اصلی و نقش قطعات در سیستم رندرینگ، انواع روش های رندرینگ و بسیاری از موضوعات دیگر خواهیم پرداخت.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

معرفی و بررسی کامل سیستم مناسب رندرینگ

سیستم رندرینگ به چه سیستمی گویند؟

در ابتدا باید درک درستی از سیستم رندرینگ پیدا کنیم. در واقع سیستم رندرینگ به سیستمی گفته می شود که ما به وسیله آن فرآیند تولید تصاویر و ویدیو ها را انجام می دهیم. به طور کلی برای افزایش سرعت محاسبات رندرینگ می توانیم به دو روش عمل کنیم. روش اول تغییر برخی از تنظیمات درون برنامه ای مانند: تنظیمات رندر در vray و کاهش حجم پروژه های سه بعدی است. روش دوم که بسیار موثر تر و کارآمدتر می باشد، تعویض یا ارتقاء سیستم رندرینگ است. داشتن یک کامپیوتر مناسب برای کارهای گرافیکی می تواند سرعت شما را تا چند برابر افزایش دهد. حال اینکه کامپیوتر رندرینگ و طراحی از چه قطعاتی تشکیل شده، مسئله ای است که در ادامه آن را شرح می دهیم.

 

انواع روش های رندرینگ

هم اکنون دو روش رایج یعنی: CPU Rendering و GPU Rendering برای ارائه تصاویر و ویدیو ها در نرم افزار های سه بعدی موجود هستند.در روش CPU Rendering ما از پردازنده و در روش GPU Rendering از کارت گرافیک به عنوان ابزاری برای محاسبه تصاویر استفاده می کنیم. امروزه موتور های GPU Enginesهمچون FurryBall، Redshift، Octane و… در موارد فراوانی عملکرد پر سرعت تر و کیفیت بالاتری نسبت به CPU Engines دارند. از این رو اغلب به افراد مبتدی پیشنهاد می شود که در ابتدا پردازش های خود را با پردازنده های CPU شروع کنند. این پردازنده ها قیمت کمتری نسبت به پردازنده های GPU دارند و برای افراد تازه کار بسیار مناسب هستند.

 

انواع رندر بر اساس کاربردهای تجاری و معماری

یکی از معیار های مهم در انتخاب و تهیه یک سیستم مناسب رندرینگ، مشخص کردن کاربرد و هدف از رندر است. انواع رندر ها بر اساس کاربر های تجاری و معماری عبارت اند از: رندر داخلی و خارجی، رندر هوایی، رندر انیمیشن، رندر استودیویی و موارد دیگر.

 

اجزای اصلی سیستم رندرینگ کدام اند؟

یک سیستم مناسب رندرینگ از ۹ قسمت: پردازنده CPU (واحد پردازش مرکزی)، خنک کننده CPU، مادربورد، کارت گرافیک GPU، حافظه RAM، ذخیره سازی Storage، منبع تغذیه، کیس و سیستم عامل تشکیل شده است. البته یک کامپیوتر مناسب طراحیمی بایست از مانیتوری با کیفیت تصویر بالا، کیبوردی مخصوص، یک موس با دقت بالا و اجزای مهم دیگری نیز برخوردار باشد تا بتوان پروژه های رندرینگ را به بهترین شکل ممکن با آن عملی نمود.

 

نقش قطعات در سیستم رندرینگ

هر یک از اجزای ذکر شده نقش خاصی را در سیستم رندرینگ ایفا می کنند. در این میان برخی قطعات مانند: پردازنده و کارت گرافیک در فرآیند رندرینگ نقشی پر رنگ تر و برخی دیگر همچون: سیستم عامل و کیس نقشی کم رنگ تر دارند. در پایین میزان تاثیرگذاری هر کدام از این قطعات را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم:

  • پردازنده: CPU یا واحد پردازش مرکزی منبع اصلی قدرت پردازش و ارائه در سیستم رندرینگ است و وظیفه انجام محاسبات و اجرا برنامه ها را دارد. یکی از موارد تاثیر گذار در رندر، تعداد هسته های cpu است. هرچه تعداد هسته سی پی یو ما از تعداد هسته بیشتری برخوردار باشد، به طبع می توان کارهای بیشتری را به طور همزمان انجام داد. شما می توانید برای آگاهی از قدرت رندینگ پردازنده خود از ابزار Cinebench کمک بگیرید. از بهترین پردازنده ها برای افزایش سرعت رندرینگ می توان به مواردی مانند: intel i9 9900K(8 هسته با سرعت ۶/۳ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز توربو بوست)، intel i7 9700K(8 هسته با سرعت ۶/۳ گیگاهرتز و ۹/۴ گیگاهرتز توربو بوست)، AMD Ryzen 9 3900X(12 هسته با سرعت ۸/۳ گیگاهرتز و ۶/۴ گیگاهرتز توربو بوست) و AMD Ryzen 7 3700X(8 هسته با سرعت ۶/۳ گیگاهرتز و ۴/۴ گیگاهرتز توربو بوست) اشاره کرد. البته شاید برخی از کاربران و خوانندگان با ویژگی Turbo-Boost آشنایی نداشته باشند. از این رو ما در انتهای این مقاله به بررسی این ویژگی نیز می پردازیم.
  • خنک کننده: CPU Cooler در حال حاضر برخی از CPU های موجود در بازار دارای خنک کننده های های مخصوص به خود هستند و نیازی به استفاده از خنک کننده انحصاری در این سی پی یو ها وجود ندارد. CPU های مد نظر اغلب در رنج قیمت پایین عرضه می شوند و برای سیستم های رندرینگ ارزان قیمت مناسب هستند. برای سایر انواعCPU های قدرتمند که گرمای زیادی در هنگام کار تولید می کنند، می بایست خنک کننده CPU Cooler جداگانه تهیه نمایید. همچنین انواع خنک کننده های جدید تحت عنوان خنک کننده های مایع گزینه هایی مناسب برای خنک سازی سی پی یو های سیستم رندرینگ و کامپیوتر مهندسی به شمار می روند.
  • مادربرد: Motherboardمهم ترین نکته در زمان انتخاب مادربرد برای یک سیستم مناسب رندرینگ، سازگاری آن با سایر اجزای سخت افزاری است. در واقع همیشه یک مادربرد گران قیمت ابزاری مناسب برای کارهای رندرینگ ما تلقی نمی شود. شاید یک مادربرد میان رده با قیمت اقتصادی بتواند تمامی نیاز های شما را در سیستم رندرینگ محیا کند. البته علاوه بر در نظر گرفتن قطعات سخت افزاری خود برای خرید مادربرد، همچنین به برخورداری مادربرد از نسل سوم اسلات PCL Express و پشتیبانی از فناوری چند گرافیکی CrossFireX توجه نمایید. مادربرد های مجهز به فناوری چند گرافیکی CrossFireX به منظور افزایش کارایی گرافیکی برای خروجی فایل های انیمیشن در سیستم رندرینگ بسیار کاربردی است.
  • کارت گرافیک: GPU کارت گرافیک GPU که امروزه به وسیله آن رندرگیری سه بعدی امکان پذیر شده است، وظیفه نمایش و کنترل تصویر مانیتور را در سیستم رندرینگ دارد. همانطور که پیشتر ذکر کردیم، پردازنده های گرافیکی سرعت بالاتری در فرآیند رندرگیری دارند. ولی رندرگیری با این قطعات ایراداتی را از جمله: دقت پایین، مشکل با صحنه های بزرگ و شبیه سازی های پیچیده به همراه دارد. در حال حاضر از این تکنولوژی در انواع کامپیوتر مهندسیاستفاده نمی شود و اغلب افراد و معماران تمایل به بهره گیری از پردازنده CPU دارند. البته با وجود گسترش محصولات شرکت های ارائه دهنده نسخه های جداگانه GPU و پیشرفت این تکنولوژی، انتظار می رود که پردازنده های گرافیکی در سال های پیش رو از مقبولیت بیشتری برخوردار شوند. کارت گرافیک های NVIDIA مدل های: RTX 2080، RTX 2070، RTX 2060، GTX 1080، GTX 1070، GTX 1060 سرعت و عملکرد خوبی برای یک سیستم مناسب رندرینگ می توانند داشته باشند.
  • رم: RAMوظیفه اصلی رم RAM ذخیره سازی اطلاعات کوتاه مدت یا به عبارت دیگر اطلاعاتی که در حال استفاده هستند، می باشد. میزان حافظه رم در کارهایی از جمله: ارائه پروژه ها و صحنه هایی پیچیده و وضوح بالا، اجرای چند برنامه به صورت همزمان، نرمی در اجرای برنامه های سنگین، ویرایش و ادیت فیلم های ۴k دارای اهمیت است. اغلب انتخاب رم های ۳۲ گیگابایتی برای کارهای رندرینگ و صفحه های سه بعدی توصیه می شود. البته شما در صورت داشتن فضای رم بر روی مادربرد خود، قادر خواهید بود تا حافظه رم را در هر زمانی ارتقاء دهید.
  • هارد دیسک داخلی: Storageهارد دیسک داخلی یا Storage تمامی فایل ها و سیستم عامل ما را ذخیره سازی می کند. البته این قطعه نقش مهمی در تسریع زمان پردازش هایی مانند: روشن شدن و بارگذاری برنامه ها دارد. هارد دیسک های SSD همچون: Kingston A400 120GB، Western Digital WD Green 120 GBT و ADATA Ultimate SU800 128GB علاوه بر عمر زیاد، نیز از سرعت بسیار بالایی در انتقال اطلاعات دارند.
  • منبع تغذیه: Power Supplyدر زمان رندرینگ سی پی یو، کارت گرافیک و فن سیستم با سرعت بالایی شروع به کار می کنند. در اینجا منبع تغذیه Power Supply برق رسانی را به قطعات سیستم شما بر عهده می گیرد. معمولا منبع های تغذیه با کیفیت دارای طول عمر بالایی هستند. با این حال پیشنهاد می شود منبع تغذیه خود را از برند های معتبری مانند: Green، EVGA یا Corsair برگزینید.
  • کیس: به منظور نظم بخشیدن و در کنار یکدیگر قرار دادن تمامی اجزای سیستم رندرینگ خود، نیازمند یک کیس خواهیم بود. کیس ها در طرح، جنس ها و رنگ های مختلفی تولید و به فروش می رسند. ولی در زمان خرید یک کیس مناسب می بایست به فاکتور های مهم تری از جمله: اندازه، برند سازنده، مقاومت و… توجه کنیم. بعضی از معروف ترین مارک های کیس عبارت اند از: NZTXT، Fractal و Corsair.
  • سیستم عامل: خوشبختانه امروزه اغلب افراد با سیستم عامل ها آشنایی دارند. به طور خلاصه و اجمالی می توان گفت که سیستم عامل پلتفرمی با وظیفه اداره و اتصال سخت افزار و نرم افزار است. برای کارها و پروژه های رندرینگ ویندوز های ۱۰ و ۱۱ مناسب هستند.

 

موس، کیبورد و مانیتور سیستم رندرینگ

در نهایت پس از انتخاب قطعات ذکر شده، حال می بایست موس، کیبورد و مانیتور مخصوص سیستم رندرینگ خود را تهیه کنید. سرعت و دقت کار شما با انتخاب موس و کیبورد مناسب بالا می رود. همچنین انتخاب درست این دو ابزار، راحتی بیشتری را در هنگام کار برای شما فراهم می کند و می توانید ساعات بیشتری را به کار بر روی پروژه های خود بپردازید. همچنین مانیتور هایی با پنل IPS و حداقل رزولوشن ۱۰۸۰×۱۹۲۰ پیکسل که کنتراست بالا و دید بهتری به شما می دهند، تمامی نیاز های شما را مرتفع می سازند. مانیتور هایی مانند: Asus ProArt PA329Q، BenQ PD3200U و LG 27UD68-W برای تکمیل یک سیستم مناسب رندرینگ پیشنهاد می شوند.

 

کامپیوتر رندرینگ یا لپ تاپ رندرینگ؟

با توجه به نظر متخصصان این حوزه، می توان گفت که لپ تاپ های رندرینگ علاوه بر اینکه قیمت بالایی نسبت به کامپیوتر های رندرینگ دارند، همچنین به مقدار زیادی گرم شده و معمولا از خنک کننده خوبی برخوردار نیستند. با این حال به اغلب افراد تهیه و استفاده از یک سیستم مناسب رندرینگ بیشتر از خرید لپ تاپی گران قیمت پیشنهاد می شود.

 

Turbo-Boost در سیستم رندرینگ

در بخش توضیحات پردازنده CPU از عبارتی به نام توربو بوست Turbo-boost چندین بار استفاده کردیم. توربو بوست ویژگی به شمار می رود که به صورت خودکار، هسته ها را تا زمانی که قادر به تحمل محدودیت های حرارتی و توان هستند، قفل می کند. ما در زمان رندرینگ پروژه های طراحی سه بعدی فقط از دو هسته بهره می بریم و سایر هسته ها در حالت استراحت باقی می مانند. در این هنگام بالا رفتن سرعت توربو بوست باعث افزایش سرعت پردازش به وسیله CPU یا همان (اورکلاک شدن) می شود.

 

قیمت سیستم های رندرینگ

قیمت سیستم های رندرینگ مانند سایر سیستم های گیمینگ، خانگی، اداری و… به قطعات استفاده شده در آنها بستگی دارد. همانطور که می دانید، هرچه قطعات انتخابی ما از تکنولوژی پیشرفته تری پشتیبانی کنند و همچنین قوی تر باشند، به طبع قیمت نهایی سیستم رندرینگ ما بیشتر خواهد شد. از این رو انتخاب قطعات برای تهیه یک سیستم مناسب رندرینگ و کارآمد بسیار مهم و حائز اهمیت است. در حال حاضرقیمت سیستم رندرینگ معمولی در حدود بیست تا حتی بالای دویست میلیون تومان تخمین زده می شود. با این اوصاف توصیه می شود که ابتدا نوع کاربری و نیاز خود را از یک سیستم مناسب رندرینگ مشخص و سپس اقدام به خرید آن کنید.

 

خرید سیستم مناسب رندرینگ

انواع کامپیوتر طراحی و گرافیکدر میان معماران و مهندسان به مقدار قابل توجهی معروف هستند. به طوری که امروزه ما آنها را در بسیاری از شرکت ها مشاهده می کنیم. همانطور که پیشتر اشاره شد، یک سیستم مناسب رندرینگ، تنها کامپیوتری با تجهیزات گران قیمت و پر قدرت نیست. بلکه سیستمی است که بتواند نیاز های ما را به صورت کامل فراهم کند و پروژه های رندرینگ را بدون ایجاد هیچ گونه مشکلی اجرا کند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]