طراحی ویلای مدرن
22
دی

طراحی ویلای مدرن

طراحی ویلای مدرن

طراحی منازل این روزها معمولا به سبک مدرن انجام می شود چرا که سبکی بهینه، کاربردی، کم خرج، عمری و همچنین مناسب برای فضاهایی با متراژ کم تا متوسط است. البته که در متراژهای بالا هم از این سبک استفاده می شود اما تعداد متقاضیان سبک کلاسیک که به ما مراجعه می کنند معمولا متراژهای بالای دویست و پنجاه متر دارند. از طرف دیگر این روزها بسیاری از مردم دوست دارند که در قسمت های خوش آب و هواتر برای خود ویلایی تهیه کنند. این دو موضوع را که کنار هم بگذاریم متوجه خواهیم شد که این روزها تقاضا برای طراحی ویلای مدرن باید بیش از هر زمان دیگری شده باشد که همینطور هم هست، به همین دلیل تیم دکوطرح تصمیم گرفته تا در یک مقاله اختصاصی طراحی ویلای مدرن را کاملا بررسی کند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

طراحی ویلای مدرن

چگونگی طراحی ویلای مدرن

در طراحی ویلای مدرن باید دقت کنید که طرح ها ساده، واضح و قابل تشخیص باشند. به این معنی که در این نوع طراحی معمولا از اشکال و احجام پایه مانند مربع و مکعب استفاده می شود. برای اطمینان از اینکه طراحی ویلای شما به خوبی انجام شده است باید از رنگ ها و متریال درست استفاده کنید و خطوط صاف و بدون ابهامی داشته باشید. از بزرگ ترین و پر رنگ ترین ویژگی های سبک مدرن در طراحی ویلای مدرن می توان به حضور سادگی در طراحی ان اشاره کرد. استفاده از خطوط های صاف و بدون شکستگی از دیگر ویژگی های بازر این سبک از طراحی است. در این سبک فقط از وسایل ضروری در دکوراسیون استفاده می شود و جزئیات غیر ضرووری در طراحی این سبک کاملا حذف می شوند. تا حد ممکن از رنگ های خنثی و تک رنگ در دکوراسیون کردن فضاها استفاده می شود. چیدمان وسایل باید به گونه ای باشد که فضایی را بی جهت اشغال نکند و تا جای ممکن دکوراسیون و چیدمان وسایل به صورت کاملا کاربردی صورت بگیرد. وجود نظم و ترتیب در فضا ها و چیدمان ها موجب به وجود امدن فضایی خلوت، به دور از شلوغی و استرس و کاملا دلنشین می شود.

 

اصول اصلی طراحی ویلای مدرن

اولین اصلی که در طراحی ویلای مدرن باید به یاد داشته باشید توجه به عملکرد است. عملکرد در سبک مدرن حرف اول را می زند و شالوده و بنیان طراحی های مدرن است. در این سبک مینی مالیسم و تکنولوژی نقش اساسی دارند و در واقع استفاده از تکنولوژی جدید در ساخت و ساز مانند به کار بردن اسکلت بتنی، اسکلت فلزی و همچنین پنجره های سرتاسری از ویژگی های اصلی طراحی مدرن است.

 

عملکرد در طراحی ویلای مدرن

همانطور که اشاره شد عملکرد نقش بسیار مهمی در طراحی ویلای مدرن و اصولا هر نوع طراحی مدرن ایفا می کند. به همین دلیل پیش از شروع طراحی باید مشخص کنید که دقیقا به چه نوع فضاهایی نیاز دارید و بر اساس آن به پیش روید. زیبایی و فرم ساختمان در طراحی مدرن درجه دوم اهمیت قرار می گیرد. زمانی می توان طراحی ویلای مدرن را موفق دانست که همه فضاها به خوبی با نیازهای کاربران مطابقت داشته باشد و بر اساس سبک زندگی و سلیقه آن ها طراحی شده باشد. در طراحی ویلای مدرن همه چیز باید کاربردی و عملکردی باشد.

 

انتخاب صحیح رنگ ها در طراحی ویلای مدرن

در طراحی های مدرن و در اینجا به طور خاص در طراحی ویلای مدرن معمولا از رنگ ها به صورت ترکیبی از رنگ های خنثی و رنگ های غنی و روشن استفاده می شود. البته شما بنا به سلیقه خود می توانید رنگ ها را انتخاب نمایید اما باید دقت کنید که رنگ ها در ترکیب با هم به خوبی قرار گیرند و تعادل بصری ایجاد شود. برخی از رنگ هایی که بیشتر در طراحی های مدرن استفاده می شوند و شما نیز در طراحی ویلای مدرن خود می توانید از آن ها بهره گیرید عبارتند از: سفید، مشکی، نقره ای، خاکستری، ذغالی، کرم، قرمز آلبالویی، نارنجی، قهوه ای و بسیاری رنگ های دیگر.

 

طراحی پنجره های ویلا

در بیشتر طراحی های مدرن شاهد استفاده از سطوح وسیع شیشه در نمای ساختمان هستیم. شما نیز در طراحی ویلای مدرن خود می توانید از پنجره های سرتاسری و بزرگ استفاده کنید. این نوع طراحی علاوه بر تامین نور فضاهای داخلی ظاهر مدرنی به ویلای شما خواهند داد. به یاد داشته باشید که در مشخص کردن محل قرارگیری پنجره ها به جهت نور مناسب و نوع استفاده از فضا حتما توجه کنید.

 

نورپردازی ویلای مدرن

در طراحی ویلای مدرن نورپردازی بنا بسیار مهم است، چرا که احتمالا بسیاری از غروب ها و شب هایتان را به همراه خانواده در محوطه خواهید گذراند و از هوای تازه و محوطه سازی ویلا لذت خواهید برد. استفاده از انواع چراغ ها، شامل چراغ های سقفی و دیواری، نورهای نقطه ای و همچنین نورپردازی کف در یک ویلای مدرن به شدت توصیه می شود.

 

خلاقیت در طراحی ویلای مدرن

در این سبک از طراحی ویلا عناصر معماری به گونه دیگری تعریف و تفسیر میشوند. به عنوان مثال تقارن به تعادل تغییر شکل پیدا می کند. این مساله کمک می کند تا معمار فارغ از دغدغه های حفظ فرم، بر روی عملکرد فضا با بهترین تناسبات ممکن تمرکز کند. بنابر این در طراحی پلان ویلا ی مدرن، معمار از آزادی و ابتکار عمل بیشتری برخوردار است. به همین علت در ویلا های به سبک مدرن فضاهای پرت و بدون استفاده به شکل چشمگیری کاهش پیدا می کند.
در طراحی ویلای مدرن توجه ویژه ای به بهره گیری از نور طبیعی می شود. در این سبک نورگیری به ایجاد پنجره های بزرگ در جبهه جنوبی بنا محدود نمی شود. پنجره در سبک معماری مدرن در هر وجهی از ساختمان به کار می رود، اما با ابعاد مختلف. تفاوت ابعاد در پنجره ها به دلیل کنترل حریم خصوصی و جلوگیری از نور زدگی در ساختمان ها ایجاد می شود. همانطور که وجود پنجره های بزرگ به کاهش انرژی های مربوط به روشنایی می شود. از طرفی نیز ممکن است باعث افزایش دریافت انرژی گرمایی خورشیدی شود. بنابراین آگاهی و تسلط معمار به مباحث انرژی در ساختمان بسیار مهم است.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]