مکرومه بافی چیست؟
19
شهریور

مکرومه بافی چیست؟

مکرومه بافی چیست؟

مکرومه اثری هنری است که هنرمند با گره‌زدن طناب یا بندهای مخصوص دور یک فریم یا چهارچوب خلق می‌کند. می‌توان از این هنر برای ساخت آویز دیوار، حاشیه و آویز آینه، آویز گلدان، رانر میز، صندلی آویز (هاموک)، تاب، جواهرات دست‌ساز مانند دست‌بند و گردن‌بند، بوکمارک برای کتاب، کیف، صندل، جاسوییچی و تابلو استفاده کرد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

مکرومه بافی چیست؟

آموزش مکرومه بافی

یادگیری مکرومه بافی واقعا آسان است و فقط باید چند مدل گره را بلد باشید. باقی کار فقط به خلاقیت و هنر خودتان بستگی دارد. لوازم اولیه آن هم چند مورد بیشتر نیست. پیشنهاد می‌کنیم در ابتدای کار از پروژه‌های کوچک و ساده مانند کیف، آویز دیواری کوچک یا جواهرات شروع کنید و بعد به آویزهای بزرگ، آویز گلدان و صندلی یا قالیچه برسید.

 

لوازم اولیه موردنیاز برای مکرومه بافی

وسایلی که برای مکرومه بافی نیاز دارید عبارت‌اند از:

طناب یا نخ مکرومه

طناب‌های مخصوص مکرومه انواع مختلفی دارند. طناب‌ها می‌توانند از جنس پنبه، کتان، کنف و کنف هندی (جوت) باشند. بااینکه ترجیح ما مواد طبیعی است، باز هم همه‌چیز به سلیقهٔ خودتان بستگی دارد. بندهایی از ریون، تریکو و موادمصنوعی هم برای مکرومه وجود دارند که اگر دوست داشته باشید می‌توانید از آنها استفاده کنید. این طناب‌های در رنگ‌ها و اندازه‌های متفاوتی موجودند.

 

فریم مکرومه

برای مکرومه بافی به چیزی نیاز دارید که نخ‌ها را به آن گره بزنید. البته این‌طور نیست که همهٔ محصولات به فریم نیاز داشته باشند اما بیشتر آنها را باید روی فریم سوار کنید. حلقه، مربع، شاخه، میله از جنس چوب یا فلز، پرکاربردترین فریم‌های مکرومه بافی هستند.

 

صفحه مکرومه

صفحه یا برد مکرومه سطحی است که برای پروژه‌های کوچک می‌توانید از آن استفاده کنید. این سطح باید سفت و محکم باشد و ضخامت آن طوری باشد که سنجاق یا پین را به‌راحتی در آن فرو کنید بدون اینکه از طرف دیگر خارج شود. اگر صفحهٔ آماده نمی‌خواهید از چوب پنبه، پلی‌اورتان یا دو تکه مقوای محکم که به هم متصل شده‌اند به‌جای آن استفاده کنید. برد باید و به‌اندازه کافی ضخیم باشد تا بتوان یک پین یا سنجاق به شکل تی را بدون اینکه از طرف دیگر خارج شود روی آن محکم کنید.

 

قیچی

به جز این سه مورد، به قیچی برای چیدن بندها، برس برای ریش‌کردن و ایجاد حالت کرکی در حاشیه‌ها و متر اندازه‌گیری هم نیاز دارید. ترکیب مکرومه با جواهرات ایده جذابی است.

 

اصطلاحات مهم در مکرومه بافی

قبل از شروع برای راحتی کار چند اصطلاح مهم را یاد بگیرید که هرگاه از آنها استفاده کردیم بدانید منظورمان چیست:

  • طناب اصلی: همان رشته‌ای است که با آن کار می‌کنید و در گره‌ها آن را حرکت می‌دهید.
  • طناب فرعی: آن رشته‌هایی را که مستقیم می‌مانند و فقط نقش پرکردن طرح را دارند طناب فرعی می‌نامیم. رشته‌های اصلی دور همین رشته‌ها گره می‌خورند.
  • سِنیت: گره یا مجموعه‌ای از گره‌ها که تکرار می‌شوند.

 

آیا مکرومه قابل‌شست‌وشو است؟

گره‌های مکرومه بسیار محکم هستند و جنس آن هم طوری است که می‌توانید آن را بشویید. پس از شستن، آن را آویزان کنید تا خشک شود.

 

مکرومه بافی با نخ

یادتان باشد اگر نخ خیلی ظریف باشد، گره‌ها دیده نمی‌شوند و طرح‌تان جالب در نمی‌آید. به‌علاوه اگر پروژه‌ای بزرگ داشته باشید، تا طرح کامل شود باید بی‌شمار گره بزنید. اگر دوست دارید از نخ استفاده کنید، ضخیم‌ترین نوع نخ را بردارید و نهایتا برای جواهرات از آن استفاده کنید نه چیزی مانند آویز دیواری.

 

استفاده از کنف در مکرومه بافی

اگر مبتدی هستید، بهتر است از طناب‌های نایلونی یا پنبه‌ای استفاده کنید تا اگر اشتباه کردید، راحت‌تر بازشان کنید. نکتهٔ مهم اینکه اگر می‌خواهید پروژه‌هایی مانند هاموک یا گلدان‌آویز درست کنید و آنها را در فضای باز قرار دهید، حتما طنابی را انتخاب کنید که بادوام و مقاوم باشد. برای مثال طناب پلی‌پروپیلن برای این موارد مناسب‌تر است. برای جواهرات از رشته‌های پنبه‌ای نازک‌تر که نرم و انعطاف‌پذیر هستند استفاده کنید.

 

اندازه طناب مکرومه

برای تزیینات بزرگ‌تر می‌توانید قطر طناب را از ۴ میلی‌متر یا بیشتر انتخاب کنید. برای پروژه‌های کوچک‌تر مانند جواهرات، طناب با قطر کمتر از ۲ میلی‌متر مناسب است.

طنابی که برای مکرومه استفاده می‌کنید باید حدودا ۵ تا ۶ برابر بیشتر از طول کار تمام‌شده باشد. طناب‌های فرعی‌ای که فقط نقش پرکردن فواصل را دارند و چپ و راست نمی‌روند، کوتاه هم نمی‌شوند و بنابراین معمولا دو برابر باشند کافی است. یادتان باشد برای ایجاد حاشیه انتهایی همیشه طناب اضافی را محاسبه کنید. هرچه طناب بیشتر باشد، بهتر است. اگر بلند باشد، می‌توانید اضافی آن را بچینید اما اگر کم بیاید، کاری نمی‌توانید بکنید. در پروژه‌های کوچک از طناب‌های نازک‌تر و برای پروژه‌های بزرگ از طناب‌های ضخیم‌تر استفاده کنید.

 

چطور گره‌های مکرومه بافی را یک‌دست دربیاوریم؟

این کار تقریبا بعد از مدتی تمرین دست‌تان می‌آید. همیشه هنگام کشیدن طناب، آن را به اندازه‌ای بکشید که هر گره به‌صورت افقی، عمودی و مورب با بقیه در یک راستا قرار بگیرد. کارهای بزرگ را به شیوه‌ای آویزان کنید که محکم و ثابت قرار بگیرد و مدام به طرفین نچرخد و تکان نخورد. به این ترتیب گره‌ها نامیزان نمی‌شوند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۱]