نکات بهینه طراحی اتاق
21
شهریور

نکات بهینه طراحی اتاق

نکات بهینه طراحی اتاق – اهمیت طراحی دکوراسیون اتاق

دیزاین اتاق برای گروه های سنی مختلف متفاوت است و دلیل آن تفاوت های موجود در روحیات و شرایط فکری و روحی افراد می باشد. به عنوان مثال، طراحی دکوراسیون داخلی بخش های مختلف محیط خانه و کار و غیره، رنگ ها باید به گونه ای باشد که علاوه بر فراهم شدن فضای زیبا، احساس آرامش و تمکرز و رهایی از تنش را ایجاد کند. در مقابل، نوع طراحی دکوراسیون اتاق زوج های جوان بیشتر باید فضایی رمانتیک داشته باشد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

نکات بهینه طراحی اتاق

دیزاین اتاق

از نظر روانشناسی اتاق در واقع فضایی امن و پناهگاهی آرام برای به آرامش رسیدن می باشد. در نتیجه اگر فضای داخلی آن نتواند شرایط ایده آلی را برای استراحت و آرامش افراد فراهم کند، خستگی و استرس های روزانه از افراد رها نخواهد شد. به مرور این شرایط می تواند بر بازدهی افراد در کار و تحصیل و زندگی تاثیر منفی ایجاد کند.

 

اصول طراحی دکوراسیون اتاق

در طراحی اتاق فاکتورهای زیادی وجود دارند که هر یک با توجه به گروه سنی و جنسیت افراد باید با دقت بررسی و انتخاب گردند. از مهم ترین اصول دیزاین اتاق می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

رنگ در اصول دکوراسیون اتاق

رنگ از مهم ترین فاکتورهای موثر بر روحیات افراد می باشد و از نظر روانشناسی اهمیت بسیار زیادی دارند. به همین خاطر اولین گام برای طراحی دکوراسیون اتاق دخترانه، پسرانه و سایر افراد با گروه سنی های مختلف انتخاب رنگ مناسب می باشد. در حالت کلی بهترین رنگ برای اتاق های زوجین، رنگ های روشن و مایل به سفید می باشد. رنگ های سفید و خنثی باید به شیوه ای کاملا هنرمندانه در دیوار، سرویس خواب و سایر تزئینات موجود در اتاق به کار روند. البته رنگ مناسب برای اتاق کودکان و نوجوانان بهتر است متناسب با روحیات و جنسیت آن ها انتخاب شود.

 

حذف جزئیات در طراحی داخلی اتاق

در حالت کلی باید چیدمان و طراحی داخلی اتاق به گونه ای انجام شود که خلوت بودن و سادگی در آن براحتی احساس شود. از نظر علم روانشناسی قرار گرفتن انسان در فضاهای شلوغ و نامنظم به شدت بر بالا رفتن استرس آنها تاثیرگذار است. در نتیجه سعی کنید جزئیات اضافه را از کف اتاق، روی دیوار و سایر بخش ها حذف کنید. اگر با کمبود فضا در اتاق مواجه هستید، بهتر است از فضای زیر تخت برای قرار دادن قفسه و جعبه استفاده کنید و وسایل اضافه را در آنها قرار دهید.

 

استفاده از کاغذ دیواری در طراحی بهینه اتاق

یکی از بهترین گزینه ها در طراحی دکوراسیون اتاق، کاغذ دیواری می باشد که تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی محیط دارد. در چند سال اخیر با تنوع بسیار بالا در انواع کاغذ دیواری مواجه هستیم و در نتیجه حق انتخاب بالایی در این زمینه خواهید داشت. کاغذ دیواری برای اتاق را باید با توجه به هارمونی و رنگبندی کلی اتاق و فضا و سبک دکوراسیون انتخاب کنید. اگر سقف اتاق کوتاه است، کاغذ دیواری بهتر است رنگ های روشن با طرح ها راه راه عمودی باشد تا ارتفاع بزرگتر به نظر برسد.

 

نور پردازی در نمای داخلی اتاق

نورپردازی در دکوراسیون داخلی اتاق اهمیت زیادی دارد و اگر به شیوه ای کاملا حرفه ای انجام شود، به شدت بر بزرگ نمایی محیط و آرامش و زیبایی آن تاثیر دارد. این مساله در دکوراسیون اتاق نیز دارای اهمیت می باشد و در صورت نیاز لازم است از چراغ خواب و نورپردازی مصنوعی در آن استفاده شود. برخلاف تصور بسیاری از افراد، بهتر است اتاق هایی که دارای پنجره می باشند برای اتاق انتخاب شوند و نور طبیعی را به اتاق دعوت کرد.

 

طراحی دیوار اتاق

از موارد بسیار مهمی که در طراحی نمای داخلی اتاق باید به آن توجه ویژه داشت، توجه به دیوار پشت تخت خواب است. این دیوار جلوه زیادی دارد و بهتر است ب دیوار چوبی یا کاغذ دیواری و انتخاب رنگ مناسب و متفاوت با سایر دیوارها آن را تزئین کرد.

 

سرویس خواب استاندارد

سرویس خواب مجموعه ای تخت خواب، پتو و رو تختی و بالشت و سایر لوازم می باشد که در انتخاب هر یک باید نکاتی را در نظر داشت. به عنوان مثال باید قبل از خرید تخت خواب حتما فضا و میزان بزرگ و کوچک بودن اتاق را مد نظر داشته باشید. علاوه براین، طرح کلی تخت خواب نیز باید با توجه به ابعاد اتاق انتخاب شود و مثلا تخت هایی با تاج و تکیه گاه های بزرگ برای فضاهای کوچک گزینه مناسبی نخواهند بود. رنگ سرویس خواب، استاندارد بودن تشک و خوشخواب، بالشت ها و همچنین طرح هر یک از جمله موارد مهم در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق به شمار می روند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]