سبک معماری رومانسک
27
مرداد

سبک معماری رومانسک

سبک معماری رومانسک

بسیاری از بزرگان دنیای معماری معتقد هستند که سبک رومانسک از دل عصر تاریکی ها که به Dark Ages معروف است متولد شد و به اروپا به نوعی روشنایی بخشید. بیشترین کلیساهایی که متعلق به معماری رومانسک هستند در آلمان ساخته شده اند که از جمله آن ها می توان به ۱۲ کلیسای رومانسک کلن اشاره نمود. اگر بخواهیم یکی از مهم ترین ساختمان های سبک معماری رومانسک آلمان را نام ببریم، آن ساختمان کلیسای جامع اشپیر است که در قرون یازدهم میلادی بزرگ ترین ساختمان در دنیای مسیحیت به شمار می رفت. همچنین، این ساختمان نمادی از قدرت خاندان سالیان نیز شناخته می شد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

سبک معماری رومانسک

معماری رومانسک چیست؟

معماری رومانسک در اروپا و بین قرون ۱۰ تا ۱۲ میلادی رواج داشته و از مهم ترین شاخصه های این سبک معماری می توان به طاق رومی یا راحت تر بگوئیم همان طاق نیم دایره ای اشاره نمود. بسیاری معتقدند که سبک معماری رومانسک همان معماری اروپاست که در قرن دوازدهم میلادی آغاز گردید و تا قرن دوازدهم یعنی زمانی که سبک گوتیک به روی کار آمد، ادامه داشت. شاخصه هایی که این سبک از معماری بر پایه آن استوار است، شاخصه های معماری رومی از جمله دیوار های ضخیم، برج های بزرگ و طاق های گرد می باشند.

 

سبک معماری رومانسک

یکی از سبک های معماری شناخته شده و البته شاخص در معماری، سبک رومانسک است که به سبک معماری رومی وار نیز معروف است. آنچه این سبک از معماری را شاخص نموده و از بقیه سبک ها متمایز می کند استفاده از ستون های ضخیم در کنار بدنه های گرد و دایره ای شکل است.

سبک معماری رومی وار مربوط به قرون وسطاست که عموما بناهایی که با استفاده از این سبک معماری طراحی شده اند، ساده، بسیار سنگین و همچنین بسیار هم بزرگ بوده اند. در این سبک، هر ساختمانی که ساخته می شد، دیوارهای ضخیم و سنگین داشت و کل بنا هم بسیار سنگین ساخته می شد. این در حالی بود که در این سبک بر خلاف دیوار های قطور، تعداد پنجره ها بسیار کم بود و پنجره هایی هم که در نظر گرفته می شد بسیار کوچک بود. در تزئینات داخلی هم بیشتر از طرح های زیگ زاگی و لوزی شکل استفاده می شد و عموما مورد دیگری نداشت.

 

شناسایی سبک معماری رومانسک

هر جا بنایی را مشاهده نمودید که ستون های ضخیم و قطوری داشت و بدنه سازه هم گرد و دایره ای شکل بود، بدانید که این بنا با سبک معماری رومی وار ساخته شده است. همانطور که در ابتدای نوشته هم ذکر شد، شاخصه هایی که این سبک از معماری بر پایه آن استوار است، شاخصه های معماری رومی از جمله دیوار های ضخیم، برج های بزرگ و طاق های گرد می باشند.

 

دوره زمانی سبک رومانسک

در بازه زمانی بین سال های ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ میلادی ساختمان هایی با این سبک ساخته می شد. در اوایل قرن ۱۹ میلادی، یک باستان شناس در بین قرن ۵ تا ۱۳ برای توصیف معماری اروپای غربی از نام رمانسک بهره گرفت؛ ولی قدمت حقیقی بسیاری از ساختمان ها در این دوره مشخص نبود. در اواخر قرن ۱۰ تا ۱۲ میلادی از این کلمه استفاده شد که اشاره به برخی از ویژگی های گوتیک دارد ولی هم چنان به طاق های گرد رومی وفادار مانده است. البته انگلیسی ها به سبک رمانسک، معماری نورمان می گویند؛ چون در سال ۱۰۶۶ میلادی، ویلیامِ فاتح از نورماندی در شمال فرانسه به انگلیس حمله کرد و پیروز شد. او در طی قرن ۱۱ و ۱۲ میلادی، ایده هایی برای طرح اصلی ساختمان ها داد.

از بهترین سبک رمانسک انگلیسی یا همان سبک نورمان می توان به کلیسای جامع دورام در انگلیس، بخش هایی از کلیسای گلاستر از جمله سردابه و نیایشگاه های آن و همچنین بخش هایی از کلیسای ساوت وِل همچون شبستان، برج مرکزی و ۲ برج غربی آن اشاره کرد.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]