اجرای دکوراسیون روستایی در تهران
11
آذر

اجرای دکوراسیون روستایی در تهران

اجرای دکوراسیون روستایی در تهران

دکوراسیون روستایی در تهران چیست؟

برخی از عناصر شاخص در دکوراسیون خانه روستایی تهرانی و  ایرانی همان هایی هستند که در دکوراسیون خانه سنتی وجود دارند. برای مثال کاربرد صنایع دستی در این چیدمان نقش پررنگی دارد. اما آنچه مؤلفه ی خاص دکوراسیون روستایی به شمار می رود، پیوند و دوستی با طبیعت و برخورداری از پاکی و سادگی است. این پیوند را می توان در کاربرد عناصری چون چوب، سفال و کاهگل، نیز محصولات دامی مثل پشم، چرم و مانند آن دید. سراچین در این مقاله نکاتی درباره دکوراسیون خانه روستایی به شما آموزش می دهد.

بسیاری از عناصر دکوراسیون خانه روستایی ایرانی در خانه های مدرن و شهری نیز قابل اجرا هستند. گرایشی که امروز در جای جای دنیا به سبک های مینیمالیستی و روستیک (روستایی) در طراحی دکوراسیون داخلی می بینیم، شاید ناشی از تمایل انسان به فاصله گرفتن از جهان شلوغ، پرهیاهو و شتاب زده باشد. الهام گیری از دکوراسیون داخلی خانه های روستایی برای چیدمان منزل، می تواند فضایی آرامش بخش و سرشار از حس نوستالژی ایجاد کند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

اجرای دکوراسیون روستایی در تهران

پیوند دکوراسیون خانه روستایی ایرانی با طبیعت

زیبایی های طبیعی از مهم ترین مبناهای سبک روستیک است. دکوراسیون روستایی تبدیل به یک ترند شده است و استقبال از آن در دنیای امروز سبب شده که تلفیقی از عناصر روستیک با عناصر مدرن در دکوراسیون ایجاد شود. عناصر طبیعت مهم ترین عواملی است که باید وارد دکوراسیون خانه روستایی ایرانی شود. با توجه به این که کشورمان اقلیم های گوناگونی را در خود جای داده است، چیدمان روستایی منزل نیز می تواند دربرگیرنده ی عناصر گوناگونی باشد.

برای مثال اگر سبک دکوراسیون داخلی خانه های روستایی شمال را دوست دارید، می توانید از عناصری کمک بگیرید که جنگلی باشد. استفاده از تنه و شاخه ی درختان و قطعات برش خورده از آن ها ابتدایی ترین مواردی هستند که می توانند دکوراسیون خانه روستایی را برجسته کنند. در اقالیم دیگر مثل کوهستان ها، استفاده از سنگ، بیشتر از چوب و عناصر جنگل است. هم کنده های چوب و هم تخته ها و تکه های بزرگ سنگ را می توان در داخل خانه به عنوان محل نشیمن و میز استفاده کرد.

در سبک روستیک، قطعات چوب و سنگ، فرآوری نمی شوند، بلکه تا حد ممکن به شکل طبیعی به کار می روند. ظاهر آن ها به طور عمدی همان سادگی، زبری و خشونت طبیعی را دارد. به اصطلاح، این عناصر چندان دستکاری نمی شوند. استفاده از چوب‌های باران خورده و نم‌کشیده با وجود آن‌که در معرض پوسیدگی هستند، انتخاب خوبی برای کاربردهای تزیینی است؛ از آن‌ها می‌توانید برای مواردی استفاده کنید که تحمیل بار چندانی صورت نمی‌گیرد. این چوب‌ها عطر طبیعت را به کاشانه‌تان می‌آورند.

یک مسئله‌ی مهم که باید درباره‌ی عناصر طبیعت در دکوراسیون خانه روستایی ایرانی به آن توجه شود، این است که ارتباط با طبیعت ماهیتی آشتی‌گونه و احترام‌آمیز دارد؛ بر این ‌اساس، آنچه حاصل شکار، خشونت و آزار طبیعت و حیوانات باشد در سبک روستیک کوچک ترین جایگاهی ندارد. سر، شاخ، پوست و دیگر عناصر حیوانات شکار شده، دکوراسیون خانه روستایی ایرانی را خدشه‌دار خواهد کرد. اما برای مثال استفاده از پشم دام‌ها برای درست کردن بالشت و دیگر وسایل راحتی می‌تواند عنصر تأثیرگذاری باشد.

 

وسایل روستایی برای دکوراسیون روستایی خانه

از دیگر مشخصه‌های بارز دکوراسیون خانه روستایی ایرانی، به‌کار‌بردن وسایلی است که با زندگی روستایی پیوند نزدیک‌تری دارد.

 

منسوجات در دکوراسیون روستایی در تهران

بسیاری از روستاییان برای استفاده ی خود منسوجات و دست‌باف‌هایی تهیه میکردند که در جای‌جای خانه‌هایشان دیده می‌شد. تولید این صنایع دستی زیبا معمولا از نخستین گام (تهیه نخ از پشم طبیعی دام و رنگرزی آن معمولا با رنگ‌های طبیعی) برعهده‌ی اهل خانه، خصوصا بانوان بود. قطعا هنوز هم بسیاری از روستاییان گوشه و کنار کشورمان این منسوجات را تولید می‌کنند.

لطافت و زیبایی که در این بافته‌های خوش‌رنگ است، جلوه‌ای زیبا در عین سادگی به دکوراسیون خانه روستایی ایرانی می‍بخشد. به‎طور کلی اگر قصد جدی برای اجرای دکوراسیون خانه روستایی ایرانی دارید، صنایع دستی تهیه شده از پارچه باید در صدر لیست خرید شما برای این چیدمان باشد.

برخی صنایع دستی چون گلیم و جاجیم شهرت جهانی دارند و کاربرد آن‌ها حتی در خانه‌های مدرن امری رایج است. این امر یکی از مهم‌ترین نمودهای گرایش به سبک روستیک است که در منازل بسیاری از افراد با تفکرات و سلایق گوناگون دیده می‌شود. از چنین منسوجاتی که با ضخامت‌ها و ابعاد مختلفی تولید می‌شوند، می‌توان به عنوان فرش، زیرانداز، روانداز، روفرشی، رویه‌ی مبل، کوسن و پشتی، پرده، رومیزی و دیگر موارد استفاده کرد. کاربرد این عناصر حتی در سایر سبک‌های چیدمان که شاید هارمونی چندانی با آن نداشته باشد، چشم‌نواز و دلپذیر است.

 

سبدهای بافته شده در دکوراسیون روستایی

بافت‌های حصیری که به صورت سبد، کلاه، پرده و … استفاده می‌شود، در گوشه و کنار خانه‌ای با چیدمان روستایی باشد. می‌توانید از تکه‌ای حصیر برای پنجره استفاده کنید یا زنبیل و سبدی دستباف را به‌کار ببرید. زیراندازهای پهن حصیری نیز زیبایی خاص خود را دارند. البته این وسیله‌ها می‌توانند تنها جنبه‌ی زیبایی نداشته باشند و برای خریدها و انجام کارهای روزمره از آن‌ها بهره ببرید.

 

اشیاء بزرگ و یکدست و فلزات جلانخورده در دکوراسیون روستایی

ساکن یک خانه‌ی روستایی زندگی‌ای در نهایت سادگی دارد. تا حدامکان مایحتاجش را با دست خود تهیه می‌کند و تکنیک‌ها و ابزار پیشرفته‌ای ندارد که بتواند صنایعی بسیار ظریف بسازد. به همین دلیل است که در دکوراسیون داخلی خانه های روستایی، وسایل و سطوح همگی نوعی زبری و خشونت طبیعی دارند. بزرگ بودن عناصر نیز، یکی دیگر از ویژگی‌های دکوراسیون خانه روستایی ایرانی است. میزها، ظرف و ظروف، قطعات و اشیایی که نقش لوستر را ایفا می‌کنند و سایر اشیاء دکوراتیو عموما ابعاد بزرگ و ظاهری ساده دارند و در صورت کاربرد فلز در آن‌ها، جلا و صیقل چندانی داده نمی‌شوند. همچنین کاربرد ظروف چوبی و سفالی از دیگر مشخصه‌های دکوراسیون خانه روستایی ایرانی است.

 

ترکیب وسایل روستایی با سبک چیدمان سنتی

برخی از عناصر دکوراسیون سنتی با سبک روستیک هماهنگ است و می‌توان از آن‌ها بهره برد. برای مثال همان منسوجاتی که از آن‌ها یاد کردیم، مثل انواع قالیچه‌ها و فرش‌های دستباف، گلیم و جاجیم، از مهم‌ترین و بارزترین عناصر هردو سبک هستند. شما می‌توانید برای داشتن یک چیدمان تلفیقی از ابزارها و وسایل نوستالژیکی بهره ببرید که هم حس و حال روستایی و هم ماهیت سنتی در فضای شما ایجاد کند.

وسیله‌ای مثل ساج می‌تواند عنصر درخشانی در آشپزخانه‌ی شما باشد که دربرگیرنده‌ی ماهیتی کاملا روستایی است. برخی از ظرف و ظروف مثل دیگ و دیگچه‌های قدیمی، نیز خصوصا اگر روی یک چراغ سه فتیله باشند، عنصر زیبایی در دکوراسیون به شمار می‌روند.

فانوس‌ها نیز وسایلی هستند که کاربردشان در روستاها بیشتر از شهرها بوده است. با توجه به نبود سیستم گازرسانی در روستاها، بخاری نفتی یا حتی هیزمی نیز یکی از عناصر خوب دکوراسیون خانه روستایی ایرانی به شمار می‌رود که کاربرد گرمایشی نیز دارد.

بالشت، پشتی و رختخواب‌ها خصوصا اگر با منسوجات دستباف و روستایی ترکیب شده باشند، بهترین عناصری هستند که با آن‌ها به ویژه می‌توان همراه با کرسی، حس و حال خانه روستایی را ایجاد کرد. اگر دوست داشته باشید، می‌توانید با یک منقل سفالی هم این مجموعه را تکمیل کنید.

 

نکات مهم در دکوراسیون خانه روستایی ایرانی

  • تا جایی که می‌شود باید عناصر دیجیتال و الکترونیکی را از این خانه حذف کرد. البته این‌که با سبک زندگی امروزی چنین کاری تا چه حد شدنی است، جای تردید فراوانی دارد. رایانه، تلویزیون، لوازم برقی خانه و آشپزخانه، ساعت‌های دیجیتالی و … تقریبا غیرقابل حذف از زندگی ما هستند. شاید بتوانید آن‌ها را حفظ کنید و سبکی تلفیقی ایجاد نمایید.
  • نهایت استفاده از نور طبیعی یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های طراحی خانه روستایی است. تا حد امکان لوسترها و چراغ‌های پرنور و مجلل را حذف کنید و به جای آن از منابع نور مصنوعی ساده‌تر استفاده کنید که تکمیل کننده‌ی منبع نور طبیعی هستند.
  • کابرد گل و گیاه در دکوراسیون خانه روستایی ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد. حتما از گلدان‌ها و درختچه‌های طبیعی در گوشه‌گوشه‌ی خانه، کنار پنجره‌ها و سایر اجزای دکوراسیون بهره بگیرید تا حس آشتی با طبیعت را در سبک روستیک تقویت کند.
  • تا حد امکان از رنگ‌های طبیعی استفاده کنید. تابلوها و وسایلی که با رنگ‌های طبیعی آمیخته شده‌اند، عناصر زیبایی دهنده و اثرگذاری در دکوراسیون خانه روستایی ایرانی هستند. همچنین با کمک بافته‌های ساده یا گلوله‌های بافته نشده‌ی رنگین می‌توانید آویزها و اشیای تزئینی رنگارنگ و زیبایی بسازید که روستاییان در منزل خود استفاده می‌کنند.

دکوراسیون خانه روستایی ایرانی، نمود بخش‌هایی مهم از سبک زندگی اصیل و بکر ایرانی است که هنوز مورد خدشه‌ی عناصر بیگانه قرار نگرفته و هویت خود را حفظ کرده است. دکوراسیون داخلی خانه های روستایی، احیا کننده‌ی سبک زندگی فراموش شده‌ای است که با همه‌ی سادگی، پاسخ‌دهنده‌ی همه‌ی نیازهای جسمی و روحی انسان‌ها بود و با وجود ظاهر بی‌ظرافتش، لطافتی بی‌نظیر داشت. برای اجرای دکوراسیون روستایی در تهران و سایر کلان شهر ها با ما تماس بگیرید!

 

 

برای مشاوره‌ی رایگان می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]