متریال مناسب ساخت آپارتمان
07
فروردین

متریال مناسب ساخت آپارتمان

متریال مناسب ساخت آپارتمان

متریال، ماده و مصالح ساختمانی مادیت یک پروژه معماری را مشخص می کند که ما هر روز با چه موادی در تعامل هستیم. یک دستگیره سرد فلزی، نشیمن خانه ای از چوب گرم یا پنجره شیشه ای ضخیم، تعاریف متفاوتی از فضا را به نمایش می گذارند. اما وقتی یک دستگیره شیشه ای، یک دیوار فلزی سرد و یا پنجره ای چوبی را تصور کنیم نتیجه ای متفاوت و خاصی ایجاد می شود. یک متریال ساختمانی می تواند به لحاظ فرم، عملکرد و یا مکانی که آن ماده مورد استفاده قرار می گیرد حائز اهمیت باشد. بعضی مواقع هر سه مورد جزء لاینفک یک پروژه معماری محسوب می شود.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

متریال مناسب ساخت آپارتمان

چرا متریال آپارتمان مهم است؟

با توجه به تأثیر صنعت ساختمان بر محیط، یکی از اقدامات مهم در این زمینه، انتخاب مصالح پایدار برای استفاده در پروژه‌های ساختمانی است. انتخاب مصالح، فرایندی حساس و پیچیده است و گزینه نهایی از میان شمار زیادی از مصالح تعیین می‌شود. در انتخاب مصالح ساختمانی نکته‌ای که باید در نظر گرفته شود این است که آیا متریالی که استفاده می‌کنیم برای ساختمان موردنظر ما مناسب است یا نه. دوام، استحکام و زیبایی لازم را دارد یا نه. به‌طور مثال مصالحی که برای یک دیوار طویل مورداستفاده قرار می‌گیرد برای دیوار خانه مناسب نیست. در اغلب موارد انتخاب این مواد بستگی به ترکیب آن دارد.

 

متریال و مصالح آپارتمان

مصالح ساختمانی عبارت‌اند از موادی که برای ساخت بناها و سازه‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. متریال ساختمانی یا به‌صورت طبیعی و خام (مانند رس، ماسه، چوب، سنگ، شن و خاک) یا به‌ صورت مصنوعی و ترکیبی (مانند بلوک های سیمانی، آجر سفالی، موزاییک، آسفالت) مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر کدام دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند.

 

مصالح مصنوعی

مصالح مصنوعی از ترکیب دو یا چند ماده طبیعی تشکیل می‌شوند و به‌صورت جسم سختی درمی‌آیند. آشنایی با این مصالح به‌منظور رسم نقشه‌های ساختمانی و عمرانی و همچنین اجرای آنها ضروری است. از این‌ رو کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند باید آشنایی کامل با مواد داشته باشند تا بتوانند بنایی مستحکم بسازند. امروزه تولید و فروش مصالح ساختمانی در همه کشورها به‌صورت یک صنعت درامده و مشاغل زیادی ازجمله نجاری، لوله کشی، بنایی، عایق کاری و سقف سازی را به وجود آورده است.

 

مصالح ساختمانی درجا

به موادی گفته می‌شود که در محل پروژه ساخت وساز تولید و مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای مثال: ملات، قیگونی درجا، اسکلت ساختمان، بتن درجا و چارچوب درجا. یکی از پرکاربرد ترین و قدیمی‌ترین مصالح در صنعت ساخت و ساز آجر است. آجرها انواع مختلفی دارند که می‌توان ازجمله آنها، آجرمعمولی، آجر نسوز، آجر سیمانی، آجر سنگ فرش و آجر جوش را نام برد. قیمت آجر به میزان تقاضا، روند تولید و انواع و کیفیت آن بستگی دارد.

 

سیمان، مهم ترین ماده در ساخت آپارتمان

مهمترین ماده در ساختمان سازی، سیمان است و از آن برای مصارف متعدد نظیر ساخت قطعات از پیش‌ساخته، ساخت تونل ها و پل ها، راه سازی، تولید بتن و … استفاده می‌شود. از انواع مختلف سیمان می‌توان به سیمان پرتلند، سیمان رنگی و سیمان نسوز اشاره کرد.

 

بهترین سیمان برای آپارتمان

سیمان پرتلند از مرغوب ترین نوع سیمان می‌باشد. قیمت سیمان به کیفیت، مواد اولیه و حمل‌ونقل آن بستگی دارد. عامل موثر دیگربر روی قیمت سیمان، فولاد است. در صورت افزایش قیمت فولاد، قیمت سیمان هم افزایش می‌یابد. قیمت‌ها در مصالح مختلف ساختمانی متفاوت است و بستگی به عوامل متعددی دارد. به‌طورکلی قیمت کالاهای ساختمانی به جنس، کیفیت، درصد خلوص، برند، شرکت تولیدکننده و میزان تقاضای مردم از آن کالا بستگی دارد.

 

متریال بتن در ساخت آپارتمان

بتن به طور گسترده در اکثر مصارف ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد و بهترین ماده برای معرفی در لیست ما می باشد. با این حال این ماده دارای اثرات مخرب زیست محیطی شامل تولید کربن و ۵% گازهای گلخانه ای در سراسر جهان می باشد.

 

چوب در ساخت آپارتمان

یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی که در بناهای سنتی بسیار مشاهده می کنیم، متریال چوب است. این ماده ساختمانی زیبا به لطف تکنیک های جدید و تجهیزات صنعتی مدرن دارای اشکال و فرم های بسیار متنوعی می باشد. بخصوص که این اواخر خواص شفافیت نیز به آن اضافه شده است. چوب یکی از مهم ترین و در دسترس ترین ماده های ساخت و ساز است که معماران همواره از آن استفاده می کنند.

 

متریال فلز در ساخت آپارتمان

همانطور که می دانیم خط آسمانه یا همان Skyline شهرها به مدد جنبش دوران صنعتی مدرن و استفاده از فلز در مقاومت دیوارهای بلند و سبک سازی ساختمان ها شکل گرفت. این تحولات در طول ۱۰۰ سال گذشته منجر به ارائه پوسته ها و آسمان خراش های زیبایی شده است.

 

پلاستیک در ساخت آپارتمان

اگر چه ممکن است پلاستیک را یک ماده ناپایدار و ارزان تصور کنیم، اما نباید قضاوت عجولانه داشت و از پتانسیل های این متریال گذشت. ما وسایل بسیاری از پلاستیک می سازیم. سوال اینجاست که چرا این ماده در مصارف اصلی ساختمانی مورد استفاده قرار نمی گیرد، یا چرا به صورت زیست محیطی (طبیعی) قابل بازیافت نیستند؟ پس چرا دنیای جدید پرینترهای سه بعدی تا این حد از اهمیت برخوردار هستند و هر روز به سرمایه این صنعت توسط دانشمندان و طراحان صنعتی افزوده می شود؟ شورای شیمی آمریکا مطالعات و تحقیقات گسترده ای در رابطه با کاربرد متریال پلاستیک در ساختمان و پروژه های معماری انجام داده است. نتیجه تحقیقات آنها استفاده از پلاستیک به عنوان شاخصه اصلی یک پروژه معماری و لینک شدن آن به منابع طبیعی است. ماده ای که می تواند به صورتی گسترده در تمام اقلیم ها مورد استفاده قرار گیرد. شیوه ای که باعث افزایش کاربرد بیشتر از دستگاه های پرینترهای سه بعدی می شود.

 

سازه های کششی و متریال آن ها

پارچه یا منسوجات دارای بافت پارچه ای معمولاً به عنوان سازه های کششی مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال این ماده طیف گسترده ای از فضاهای معماری را در بر می گیرد. به عنوان مثال می توان الیاف را در یک سطح به عنوان بستری برای تحمل بارهای وارده، و یا به عنوان ماده ای پرکننده برای فضاهای خالی در نظر گرفت. خاصیت متورم شدن و یا فشرده شدن الیاف پارچه ای از مزیت های بزرگ آن به شمار می رود.

 

شیشه در ساخت آپارتمان

متریال شیشه پرکاربردترین ماده برای رسیدن به نور و شفافیت در پروژه های معماری است. این ماده علاوه بر کاربرد های داخلی یکی از عناصر معمول در نماسازی معماری معاصر هم به شمار می رود. شیشه های امروزی دارای خواص بسیاری بوده و گام رو به جلویی به سمت کاملا هوشمند شدن برداشتند. موسسه تحقیقات مصالح شیشه ای (The PPG Glass Education Center) مکانی مناسب برای یادگیری در مورد این ماده جذاب ساختمانی است.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]