راک گاردن چیست؟
25
دی

راک گاردن چیست؟

راک گاردن چیست؟

امروزه به ویژه در شهرهای بزرگ زندگی ماشینی و تجمع جمعیت موجب زندگی کسالت آور و محیط های با هوای آلوده شده است. فضای سبز شهرها می تواند تا حدودی به حل این مشکلات حاصل از این پدیده در جهت سلامتی افراد اجتماع و زیباسازی محیط کمک کند. ایجاد فضای سبز نه تنها یکنواختی ساختمان ها و خیابان های شهر را از بین می برد، بلکه به زیبایی و طراوت محیط می افزاید و موجب آرامش روانی شهروندان می گردد و در مصارف شخصی نیز کاربردی است.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

راک گاردن چیست؟

راک گاردن یا باغ سنگی چیست؟

باغ سنگی در نقاطی احداث می گردد که بخواهیم از شکل طبیعی زمین حداکثر استفاده را بنمائیم. یا زمین های مورد استفاده دارای پستی و بلندی در جهات مختلف بوده و در ضمن بافت زمین دارای سنگ های بزرگ نیز باشد. در چنین باغهایی با پرورش گیاهان مختلف می توان ترکیب های بدیعی به وجود آورد. باغ هایی صخره ای دارای کمترین هزینه احداث اند. زمینی که برای احداث باغ صخره ای در نظر بگیریم باید خود دارای منظره طبیعی بوده و حدالامکان از خانه ها و ساختمانهای بلند دور باشد. بهتر است برای این کار از مناطق کوهستانی استفاده شود، زیرا اغلب گیاهان باغهای صخره ای وقتی از مناطق بومی خود منتقل شوند نیاز به هوای آزاد دارند و از آنجایی که در بلندی های هوا در جهات مختلف در حرکت است در یک مکان و مثل آنچه در مناطق هموار است راکد نمی ماند و این نیاز گیاه برطرف می شود.

گرچه مناطق کوهستانی در مقابل خطر باد و نور خورشید قرار دارند ولی حرارت در آنجا چندمین درجه با مناطق پست تفاوت داده باید توجه داشت برای گیاهان کوهستانی فضای کمتری نیاز است تا گیاهان مورد استفاده در طراحی فضای سبز مثلاً در زمینی به مساحت ۱۸۰×۱۸۰ cm ممکن ست ۱۲ نوع گیاه متداول در طراحی کاشته شود ولی در باغ صخره ای میتوان بیش از ۵۰ نوع را در بین مساحت پرورش داد و این خود عاملی برای تنوع گیاهان است. باغ صخره ای باید دارای پستی و بلندی تخته سنگ هایی به اندازه های مختلف باشد. در صورتی که چنین سنگ هایی در دسترس نباشند می توان آن ها را از منابع دیگر تهیه و به باغ مورد نظر انتقال داد باید در نظر داشت سنگ ها را نه تنها از نظر اندازه شان باید دسته بندی نمود، بلکه جنس آنها را نیز باید در نظر داشت.

 

استفاده از سنگ های بزرگ در راک گاردن یا باغ سنگی

در مورد سنگ های بزرگ اگر چه جا به جایی و قرار دادن آن ها در یک محل ساده نیست، ولی حالت طبیعی تری به باغ می دهد و نیز می توان از کنار هم قرار دادن مقداری سنگ های کوچک یک صخره بزرگ به وجود آورد. برای پوشانیدن اطراف یک گیاه به آمیخته ای در حدود ۱cm خرده چوب یا خرده سنگ نیاز است. باید از سنگی برای آمیخته کردن استفاده شود که همچنین سنگ های اطراف باشد، نه از جنس متفاوت. مناسب ترین محل برای احداث باغ صخره ای محلهای شیبدار است که از خطر بادهای قوی در امان باشد. مناطق آفتاب گیر برای بسیاری از گیاهان ایده آل است هر چند خود آفتابی که از میان شاخ و برگ درختان دیگر، بخصوص در روزهای گرم و آفتابی می تابد کافی است. باغ سنگی هرگز نباید در مناطقی که دارای سایه کامل هستند ایجاد گردد.

 

چگونه راک گاردن یا باغ سنگی بسازیم؟

قبل از شروع به کار یک باغ صخره ای باید تمام علف های هرز چند ساله را یا از ریشه درآورد و یا از سموم علف کش استفاده نمود. اگر قرار است باغ سنگی در یک محل چمن کاری می شده به وجود آید باید چمن ها را از خاک در آورد و به دقت در گوشه ای جمع کرد. چون می توان از آنان برای چمن کاری محل دیگر و یا به عنوان کود در گلدان ها و یا در جایی از باغ استفاده کرد. از آنجایی که بسیاری از گیاهان نمی توانند خاک های همیشه مرطوب را تحمل کنند، زهکشی مناسب برای باغ ضروری است. یک خاک سبک روی سنگریزه ها می تواند، زه کشی طبیعی و مناسبی را فراهم سازد، اما خاک سنگین رسی که زیربنای رسی دارد به زهکشی مصنوعی نیاز دارد بخصوص اگر نتوان ساختار آن را تغییر داد. این مسئله بخصوص در زمینهای هموار و صاف بسیار اهمیت دارد. برای زهکشی شیارهایی از بالا تا پایین شیب و به عمق ۴۵cm و به فاصله ۱۸۰-۹۰ cm از یکدیگر حفر کرده. نیمه پائینی شیارها را از سنگ های بزرگ و آجر شکسته و با قلوه سنگ پر می کنیم. سپس مقداری از چمن زیر و رو شده را به صورت یک لایه روی آن قرار می دهیم تا خاک ها، منطقه فاصله بین قلوه سنگ ها را پر نکنند و زهکشی را متوقف نسازد. در پایان روی آن را با خاک می پوشانیم. در زمینهای شنی یا خاک هایی که به زهکشی احتیاج ندارند، باید قبل از قرار دادن سنگ ها، باغ صخره ای کاملاً شخم زده و زیررو شود. در آغاز سنگ های سنگین را در دو طرف زمین آماده شده طوری قرار می دهیم که شکل L داشته باشد. سنگ های بزرگتر را در گوشه به عنوان سنگ نشان به کار برده و از سنگ های کوچکتر برای تشکیل دو بازویی L استفاده می کنیم به طوری که سنگ های آخری تقریباً در زیر خاک ناپدید شوند، نتیجه باید به صورتی باشد که گویی سنگ ها از زمین بیرون آمده اند و در زیرشان سنگ فروشی وجود دارد برای زهکشی بهتر محل اتصال سنگ ها باید به صورت خطوط افقی و عمودی که یکدیگر را قطع می کنند باشد و و محل اتصال، با سنگ های اضافی پوشانیده شود. تمام سنگ ها دارای خطوط لایه (strata line) هستند. سنگ ها را باید طوری قرار داد که تمام این خطوط افقی موازی سطح زمین باشند و باید دقت کرد که سنگ ها محکم در جای خود قرار گیرند. وقتی که سنگ ها در جای مناسب قرار گرفتند فاصله بین سنگ های تشکیل دهنده ی بازوهای(L) را با خاکی که توانایی زهکشی طبیعی دارد پر می کنیم. برای این منظور مخلوطی از ۲ قسمت خرده سنگ های cm 0/5 یک قسمت لوم و یک قسمت peat moss تهیه میکنیم.این مخلوط را بین سنگ های(L) می ریزیم. بعد از چند روز مخلوط نسبت به سنگ ها نشست خواهد کرد می توان از مقدار اضافی مخلوط برای جبران سطح خاک استفاده کرد سطح را صاف کرده و با مخلوط سنگریزه cm 0/5 به ضخامت ۲/۵-۱/۵ cm می پوشانیم و سپس خرده سنگ ها را با شنکش صاف می کنیم.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]