سیستم ICF چیست؟
28
مهر

سیستم ICF چیست؟

سیستم ICF چیست؟

سیستم ICF نوعی سیستم ساخت و ساز است که در آن از پنل های پلی استایرن به عنوان عایق صوتی، حرارتی و قالب بتنی استفاده می شود و از بتن مسلح به عنوان عضوی باربر بهره گرفته می شود. ICF مخفف عبارت Insulating Concrete Formwork می باشد که امروزه به عنوان یک ساختار پایه ای توسعه پیدا کرده است.

سیستم سازه ای آی سی اف از دو لایه عایق از جنس پلی استایرن که به موازات یکدیگر قرارگرفته و در قسمت میانی با میلگرد مسلح و قطعات اتصال دهنده بهم متصل شدند تولید می شود. این دو لایه عایق بعد از بتن ریزی بخشی از دیوار می شوند. تکنولوژی ICF قابل ساخت در ساختمان های ورزشی، تجاری، اداری و صنعتی می باشد و علاوه بر آن در احداث تاسیسات شهری، مناطق روستایی، بیمارستان ها، استخرها و… نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

سیستم ICF چیست؟

سیستم آی سی اف چیست؟

سیستم آی سی اف به عنوان شیوه ای نوین در صنعت ساختمانی برای انجام پروژه های مسکونی بسیار مناسب است. این سیستم با فراهم آوردن بالاترین بازدهی از نظر کمی و کیفی باعث صرفه جویی در وقت و سرمایه می شود. مدول های این سیستم وزن سبکی دارند و حمل و نقل آن ها نیز آسان می باشد.

این سیستم برای ساختمان های ۱ تا ۶ طبقه قابل اجراست و استفاده از آن در سازه های بالاتر از ۶ طبقه نیز در صورت تقویت سازه با مسلح نمودن داخل قالب ها امکان پذیر می باشد.

 

ویژگی های سیستم سازه ای ICF

 • نصب سیستم آی سی اف بسیار سریع و بدون نیاز به ماشین آلات سنگین در کوتاه ترین زمان ممکن صورت می گیرد.
 • در این سیستم قالب ها از پیش ساخته شده اند و نیازی به قالب بندی ویژه در اجرای دیوارکشی نمی باشد.
 • سازه هایی که با سیستم ICF تولید می شوند عمر مفید ساختمان را بالابرده و در برابر تغییرات جوی و نیروهایی مانند زلزله و باد مقاوم هستند.
 • این سیستم سازه ای با مقررات و ضوابط ملی ساختمان مطابقت داشته و می توان آن را در کنار دیگر سیستم های ساخت و ساز اجرا نمود.
 • به دلیل وجود فوم پلی استایرن در ساختICF، این سیستم نوعی عایق حرارتی، برودتی و صوتی محسوب می شود و نقش موثری در کاهش هزینه های مصرف انرژی ایفا می کند.
 • امکان اضافه نمودن طبقات در این سیستم وجود دارد به نحوی که سازه را می توان تا ارتفاع ۵۰ متر بالا برد.
 • نسبت به سایر سازه ها، در ساخت سیستم آی سی اف میلگرد کمتری استفاده می شود، به همین دلیل وزن آن بسیار سبک بوده و رفتار آن در برابر ارتعاشات و زلزله بهتر است.
 • به دلیل ضد حریق بودن فوم پلی استایرن و نسوز بودن بتن، سازه هایی که با سیستم ICF ساخته می شوند نسبت به سایر ساختمان ها مقاومت بالاتری در برابر حرارت و آتش سوزی دارند.
 • این سیستم قابلیت طراحی در فرم های متنوع را دارا می باشد.
 • ICF برای نماکاری انواع ساختمان ها قابل استفاده است.
 • بلوک های دیواری آی سی اف، سازه ای ارزان، مناسب و فنی می باشند که می توان آن ها را جایگزین اسکلت بتنی و فلزی کرد.
 • در صورت استفاده از سیستم آی سی اف در ساختمان، بیش از ۷۵ درصد در مصرف انرژی سرمایشی و گرمایشی صرفه جویی می شود.
 • آی سی اف سیستمی صاف و کاملا یکپارچه می باشد.
 • این سیستم قابل اجرا در زمین هایی با مقاومت کم می باشد.
 • آی سی اف از متریال اولیه غیرقابل اشتعال تولید می شود.

 

محدودیت های سیستم آی سی اف

محدودیت های سیستم icf یا همان روش سازه ای بتن مسلح با قالب عایق ماندگار دارای معایب و محدودیت هایی نیز می باشد. این محدودیت ها شامل محدودیت های ارتفاعی و ساختمان های دیوار باربر بتن مسلح می باشد. حداکثر طول دهانه در این نوع سیستم معادل با قطعات متعارف بتنی، بین ۷ تا ۹ متر می باشد. اجرای سطوح منحنی با این سیستم سازه ای امکان پذیر است اما اجرای آن با شعاع های خیلی کم امکان پذیر نمی باشد.

از مهم ترین معایب این نوع سیستم که در تمام سیستم های بتنی دیگر نیز وجود دارد می توان به عدم امکان استفاده مجدد از مصالح آن اشاره نمود. جا به جایی سخت درب و پنجره ها و همچنین سایر تجهیزات ساختمان پس از اتمام ساخت، از دیگر معایب این نوع سیستم محسوب می شود، زیرا اجرای این تغییرات به دستگاه های برش بتن نیاز دارد.

 

اجزای سیستم آی سی اف

سیستم آی سی اف از دو لایه پنل از جنس پلی استایرن با ضخامت ۶ تا ۲۰ سانتی متر تشکیل می شود. همچنین پروفیل های گالوانیزه با فرم مشخص بین این دو پنل محکم می شوند. در هنگام ساخت سیستم آی سی اف، میلگرد و بتن نیز به بخش های قبلی اضافه می شوند تا استحکام بنا افزایش یابد.

 

روش اجرای سیستم آی سی اف

اجرای سیستم icf دارای شش مرحله می باشد که این مراحل به ترتیب شامل حاضر سازی فونداسیون، چینش بلوک ها بر روی فونداسیون، آرماتوربندی درون بلوک ها، استقرار پشت بندها، اجرای بازشوها و بتن ریزی می باشد.

شروع کار سیستم آی سی اف با دیگر سیستم ها تفوت چندانی ندارد و در ابتدا باید خاکبرداری، گودبرداری و پی ریزی انجام گیرد تا یک سطح مقطع صاف بوجود آید. در زمان ساخت کف، میلگردهایی را در گوشه های سطح کار می گذارند تا در ادامه قالب های پلی استایرن را در آن جاسازی کنند. پس از این که کف سازه حاضر شد، باید گوشه های ساختمان را با استفاده از بلوک های مخصوص و با زاویه ۹۰ درجه، ساخت. پس از آن فضای بین بلوک های کنج پر می شود و دیوارها بوجود می آید.

در هنگام ساخت دیوارها با استفاده از قالب های پلی استایرن، جایگاه در و پنجره ها نیز مشخص می شود. چینش دیوار در سیستم آی سی اف اصولا به دو شکل انجام می پذیرد. استفاده از بلوک هایی در حد و اندازه بلوک های سیمانی و یا با استفاده از پنل های مرتفع دیواری. این بلوک ها و پانل ها به وسیله چسب مخصوص پلی استایرن در کنار و روی هم محکم می شوند.

در این مرحله با استفاده از خرپای فلزی، دیوارهای ترازشده در جای خود محکم می شوند تا برای بتن ریزی مشکلی بوجود نیاید. یک میلگرد سراسری به صورت افقی تمام دیوارها را به یکدیگر متصل می کند. این کار سبب می شود تا از خارج شدن دیوارها از حالت قائم جلوگیری شود.

سپس با استفاده از دستگاه بتن ریز، بین دو پنل پلی استایرن را با بتن پر می کنند. پس از آن میلگردهایی را در فواصل معین نصب کرده و بتن را مسلح می کنند. در انتها سطح بتن را تمیز کرده و میلگردهایی را با ارتفاع کمتری برای اجرا در سقف بتن جای گذاری می کنند. حال اجازه می دهند تا بتن خودش را بگیرد. دیوارهای غیرباربر داخلی نیز از دو لایه پلی استایرن و ورق گالوانیزه تولید می شوند و برخلاف دیوارهای باربر، توخالی هستند. از این دیوارها می توان به منظور عبور تاسیسات برقی و مکانیکی در فضای بین دو پنل استفاده نمود.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۴]