صنعت ساختمان باعث ایجاد چه نوع آلودگی هایی می شود؟
02
آذر

صنعت ساختمان باعث ایجاد چه نوع آلودگی هایی می شود؟

صنعت ساختمان باعث ایجاد چه نوع آلودگی هایی می شود؟

بررسی آلودگی ناشی از ساخت و ساز

آلودگی موضوعی است که صنعت ساختمان نمی تواند از آن چشم پوشی کند. انواع اصلی آلودگی که باید از آنها آگاه باشید هوا، آب و صدا هستند. اگر اقدامات پیشگیرانه را برای مدیریت زباله های مضر انجام ندهید، می تواند مستقیماً بر کارمندان سایت و افرادی که در اطراف زندگی می کنند تأثیر بگذارد. این شامل ایجاد صدمات جبران ناپذیر به سلامت آنها، با ارتباط نگران کننده بین آلاینده ها و سرطان است. در اینجا، انواع مختلفی از آلودگی را که ممکن است در نتیجه فعالیت‌های ساختمانی ایجاد شود، توضیح می‌دهیم و راه‌هایی را پیشنهاد می‌کنیم که بتوانید مشارکت خود را مدیریت کرده و کاهش دهید.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

صنعت ساختمان باعث ایجاد چه نوع آلودگی هایی می شود؟

آلودگی هوا و صنعت ساختمان

آلودگی هوا به انتشار گازهای گلخانه ای انسان اطلاق می شود که در جو منتشر می شود. کیفیت پایین هوا یک خطر بهداشتی جهانی است که مسئول حدود ۴.۲ میلیون مرگ زودرس در سال ۲۰۱۶ است. علاوه بر این، آلودگی هوا به طور قابل توجهی به گرم شدن سیاره و در نتیجه تغییرات آب و هوایی کمک می کند. از آنجایی که فعالیت‌های ساختمانی سهم بزرگی در آلودگی هوا دارند، سازمان‌های درون این بخش مسئولیت مشترکی برای محدود کردن میزان تولید دارند. بنابراین، باید نسبت به انتشار گازهای گلخانه ای که فعالیت های کاری شما ایجاد می کند آگاهی داشته باشید و اقدامات احتیاطی را برای محدود کردن اثرات مضر آن انجام دهید.

 

فعالیت های ساختمانی رایج که به آلودگی هوا کمک می کنند عبارتند از:

 • استفاده از کارخانه و وسایل نقلیه در محل: این بستگی به فعالیت های سایت دارد، اما می تواند شامل ماشین آلاتی مانند شکن، بولدوزر، دامپر و بیل مکانیکی باشد. کارخانه‌ها و ماشین‌آلاتی که در سایت‌های ساخت‌وساز استفاده می‌شوند، به اندازه سایر وسایل نقلیه توسط دولت تنظیم نمی‌شوند. با توجه به مقیاس بسیاری از پروژه های ساختمانی، تجهیزات اغلب برای مدت طولانی در حال اجرا و آلودگی هستند. از آنجایی که بسیاری از این ماشین آلات سنگین و سایر وسایل نقلیه در محل، با موتورهای دیزلی کار می کنند، آلاینده ها را در هوا آزاد می کنند. این شامل گازهای مونوکسید کربن، دی اکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن و هیدروکربن ها می شود.
 • پاکسازی و تخریب زمین: از آنجایی که زمین اغلب باید پاکسازی شود و برای ساخت و ساز مناسب باشد، این فرآیند باید به گونه ای انجام شود که اطمینان حاصل شود که تأثیر آن بر محیط زیست تا حد امکان حداقل است. و همچنین با ساخت و ساز ساختمان ها، هنگام مختل شدن زمین و تخریب ساختمان های موجود، سطوح بالایی از گرد و غبار ایجاد می شود.
 • مواد شیمیایی: این احتمال وجود دارد که از مواد شیمیایی خطرناک در سایت های ساختمانی استفاده کنید. این ممکن است شامل رنگ، چسب، روغن، تینر و پلاستیک باشد که همگی بخارهای مضر تولید می کنند.

 

PM10

این مقادیر زیاد گرد و غبار ساختمانی از سیمان، بتن، سیلیس و چوب در مجموع به عنوان PM10 طبقه بندی می شوند. PM10 ذراتی با قطر کمتر یا مساوی ۱۰ میکرومتر است که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست. اگزوز موتورهای دیزلی کارخانه ها و سایر وسایل نقلیه نیز سهم زیادی در انتشار PM10 در سایت های ساخت و ساز دارد. به طور خاص، این ماده به عنوان ذرات دیزل (DPM) نامیده می شود و حاوی سولفات ها و سیلیکات هایی است که به آلاینده های جو می افزایند.

 

پیامدهای آلودگی هوا برای کارمندان

تحقیقات در مورد PM10 نشان داده است که می تواند به اعماق ریه های افرادی که هوای آلوده را استنشاق می کنند نفوذ کند. برای کارکنانی که به طور منظم در کارگاه های ساختمانی کار می کنند، در نتیجه خطر ابتلا به عوارض سلامتی آنها افزایش می یابد. کیفیت پایین هوا به دلیل آلودگی می تواند مشکلات بهداشتی زیر را ایجاد کند:

 • سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس
 • بیماری های قلبی عروقی و تنفسی
 • سرطان ریه
 • سکته مغزی
 • تشدید آسم

در واقع، ۵۶ درصد از سرطان های شغلی در مردان مربوط به صنعت ساختمان است. این شامل مزوتلیوما، نوعی سرطان است که در پوشش ریه ها و قفسه سینه ایجاد می شود و تنها علت شناخته شده آن قرار گرفتن در معرض آزبست است. قرار گرفتن مکرر در معرض گرد و غبار و الیاف، مانند سیلیس و آزبست، و همچنین دود و گازهای ساطع شده از وسایل نقلیه و ماشین آلات توضیح می دهد که چرا سرطان ریه به ویژه در بین کارگران ساختمانی رایج است. در واقع، کسانی که در صنعت ساخت و ساز کار می کنند به طور بالقوه در معرض بین ۱۵ تا ۲۰ ماده سرطان زا در نتیجه فعالیت های کاری مشترک هستند.

 

پیامدهای آلودگی هوا برای ساکنان محلی

افرادی که در نزدیکی کارگاه های ساختمانی زندگی می کنند نیز ممکن است اثرات آلودگی هوا را تجربه کنند. اگرچه ساکنان محلی مانند کارگران در مجاورت آلاینده‌ها قرار نخواهند داشت، اما ممکن است مدت‌ها پس از اتمام پروژه، اثرات کیفیت پایین هوا را تجربه کنند. PM10 و سایر آلاینده های هوا توسط باد به مناطق اطراف پخش می شوند و سپس می توانند ته نشین شوند. در اینجا، ساکنین اغلب ناآگاهانه آنها را تنفس می کنند و ممکن است به عنوان یک پیامد کوتاه مدت دچار سرفه یا تنگی نفس شوند.

 

آلودگی هوا ناشی از صنعت ساختمان و ضرر های محیطی

علاوه بر عواقب آن بر سلامت انسان، باید از تأثیرات آلودگی هوا بر محیط زیست نیز آگاه باشید. سایت های ساخت و ساز مسئول ۱۴.۵٪ از PM2.5 (ذراتی با قطر ۲.۵ میکرومتر) و ۸٪ از انتشار PM10 هستند. اکثریت این از ماشین آلات ساختمانی و ژنراتورهایی است که با گازوئیل کار می کنند، با ۱٪ گرد و غبار ناشی از فعالیت های سایت مانند تخریب. هم گیاهان و هم جانوران در نتیجه این آلودگی برای رشد تلاش می کنند که باعث از بین رفتن تنوع زیستی و اختلال در زنجیره غذایی می شود.

 

صنعت ساختمان و آلودگی آب

آلودگی آب زمانی اتفاق می افتد که مواد سمی در بدنه های آبی مانند رودخانه ها، دریاچه ها و اقیانوس ها قرار می گیرند. این آلودگی ممکن است روی سطح یا روی بستر رسوب کرده باشد یا برای چشم انسان نامرئی باشد، مانند مواد شیمیایی که در آب حل می شوند. فعالیت های ساختمانی اغلب شامل استفاده از مواد شیمیایی و آلاینده های سمی است که اگر به خوبی مدیریت نشود، می تواند به سطح آب ختم شود.

منابع ساختمانی رایج که در آلودگی هوا نقش دارند عبارتند از:

 • گازوئیل و روغن
 • سیمان
 • چسب
 • رنگ
 • سایر مواد شیمیایی سمی

همه این آلاینده‌ها این پتانسیل را دارند که در نتیجه رواناب حاصل از کار ساختمانی به آب ختم شوند. آلاینده‌ها می‌توانند از راه‌های مختلفی وارد سیستم آب شوند، از جمله از طریق زه‌کشی، نفوذ به خاک، یا روان‌آب مستقیم به رودخانه‌ها یا دریاچه‌ها.

 

پیامدهای آلودگی آب برای مردم

آلاینده های سایت های ساختمانی می توانند به آب های زیرزمینی خیس شوند. تصفیه آب های زیرزمینی بسیار سخت تر از آب های سطحی است و بنابراین، به عنوان منبع آب آشامیدنی انسان، این خطر وجود دارد که برخی از مواد شیمیایی در نهایت مصرف شوند. آلاینده های شیمیایی مانند آرسنیک و جیوه اگر از طریق منابع آب آلوده بلعیده شوند، می توانند باعث مشکلات سلامتی جدی از جمله سرطان شوند.

 

اثرات محیطی آلودگی آب

آب آلوده به آلاینده های تولید شده توسط صنعت ساختمان، خطری جدی برای محیط زیست است. هنگامی که آلودگی وارد سیستم آب شود، می تواند به ماهی ها و حیواناتی که در آن زندگی می کنند یا از آن می نوشند آسیب برساند یا از بین ببرد. این می تواند کل اکوسیستم حیوانات، گیاهان، باکتری ها و قارچ ها را مختل کند و در نتیجه بسیاری از گونه ها را متضرر کند.

 

آلودگی صوتی و صنعت ساختمان

آلودگی صوتی احتمالاً نوعی از آلودگی است که اثرات آن بلافاصله تجربه می شود. تجهیزاتی که استفاده می کنید ممکن است به خصوص بلند باشد، به این معنی که اغلب توسط افراد عمومی که در نزدیکی زندگی می کنند شنیده می شود. در نتیجه، این امر می‌تواند باعث شود ساکنان محلی سطوح مختلفی از استرس، اختلال خواب یا فشار خون بالا را تجربه کنند. همچنین باید تأثیرات آلودگی صوتی را بر خود کارگران ساختمانی در نظر بگیرید. علاوه بر این، اگر کارمندان از تجهیزاتی استفاده کنند که صدای بلندی دارند، حتی ممکن است دچار کم شنوایی شوند. از نظر اثرات زیست محیطی، آلودگی صوتی می تواند چرخه طبیعی حیوانات را مختل کند و همچنین اندازه زیستگاهی را که می توانند استفاده کنند کاهش دهد.

 

راهبردهای پیشگیری از آلودگی

مدیریت میزان آلودگی شما به عنوان یک شرکت و به عنوان یک فرد بسیار مهم است. علاوه بر کنترل اثرات منفی بر کارگران سایت، ساکنان محلی و محیط زیست، اجرای استراتژی های پیشگیری از آلودگی می تواند تأثیر مثبت قابل توجهی بر کسب و کار شما داشته باشد. با کار پایدار و در نظر گرفتن اینکه چگونه می توانید تأثیر فعالیت های ساختمانی خود را محدود کنید، درک شرکت شما مثبت خواهد بود و می توانید خود را به عنوان یک پیشرو در مقایسه با رقبای خود معرفی کنید.

بر اساس مقررات آسیب های زیست محیطی (پیشگیری و اصلاح) (انگلیس) در سال ۲۰۱۵، مشاغل در قبال هر گونه خسارتی که به زمین، هوا، آب و تنوع زیستی در انگلستان وارد می کنند، مسئول مالی هستند. این مقررات چیزی را که به عنوان اصل “آلاینده می پردازد” شناخته می شود، تقویت می کند. این امر برای این است که کسب‌وکارها را در قبال آلودگی‌هایی که ایجاد می‌کنند با تشویق آنها به محدود کردن تأثیرات زیست‌محیطی خود با مشوق‌های مالی، مسئول بداند. شرکت ها همچنین به دلیل نقض قوانین زیست محیطی در معرض جریمه شدن هستند. برخی از این به اصطلاح “تعهدات اجرایی” جایگزینی برای پیگرد قانونی هستند و پول آن ها صرف پروژه های کمک به حیات وحش می شود. بنابراین، اگر فعالیت‌های ساختمانی شما آلودگی زیادی ایجاد کند، به‌ویژه زمانی که قابل اجتناب یا مدیریت باشد، جریمه قابل توجهی در انتظار شماست.

برای تلاش برای کاهش سهم آلودگی شما، فهرستی از پیشنهادات را ایجاد کرده ایم که می توانید آنها را به کار ببرید:

جلوگیری از آلودگی هوا ناشی از ساخت و ساز
 • هرگز مواد زائد را نسوزانید. انجام این کار باعث ایجاد دود و انتشار گازهای سمی مانند مونوکسید کربن در جو می شود. در بریتانیا، به دلیل سوزاندن مواد در محل بر اساس قانون هوای پاک ۱۹۹۳ جریمه می شوید.
 • به جای حفارها و بیل مکانیکی با موتورهای دیزلی، از فناوری هیبریدی استفاده کنید. به عنوان مثال، ولوو در حال حاضر نمونه اولیه بیل مکانیکی هیبریدی را آزمایش می کند که با نیروی الکتریکی تولید شده از چرخش پایین بازوی بوم آن کار می کند.
 • برای تامین انرژی تجهیزات و وسایل نقلیه از گازوئیل کم گوگرد استفاده کنید.
 • تجهیزات موجود خود را با استفاده از فیلترهای ذرات و مبدل های کاتالیست بهبود بخشید.
 • برای کنترل برخی از انواع گرد و غبار و جلوگیری از انتشار آن از اسپری های آب یا آبپاش استفاده کنید. این امر به ویژه در کارهایی مانند پرکردن پرش ها یا شکستن بتن مفید خواهد بود.
 • برای کنترل برخی از انواع گرد و غبار از دستگاه استخراج روی ابزار استفاده کنید. این یک نوع اگزوز است که روی برخی ابزارها قرار می گیرد و گرد و غبار را در حین تولید پاک می کند.
 • مواد محلی را تهیه کنید تا نیازی به حمل صدها مایل نداشته باشید.
 • از مواد تجدیدپذیر یا پایدار، مانند الوارهای جنگلی با مدیریت پایدار استفاده کنید.
 • از PPE مناسب، مانند نوع صحیح تجهیزات حفاظتی تنفسی (RPE) بسته به کار استفاده کنید.

 

کنترل آلودگی آب ناشی از ساختمان سازی
 • نظارت و بهبود مدیریت و دفع زباله های سایت. اطمینان حاصل کنید که با همه زباله ها به درستی برخورد می شود تا از پخش شدن آنها جلوگیری شود.
 • موادی مانند ماسه یا سیمان را ایمن نگه دارید. مواد باید در جایی قرار گیرند که خطر شسته شدن آنها در آبراه ها یا زهکشی ها وجود نداشته باشد.
 • تمام زهکشی ها را بپوشانید تا زباله ها در آب نریزند.
 • جاده و مسیر منتهی به محل را همیشه تمیز نگه دارید. این از ریختن گل و لای و سایر آلاینده ها به داخل هر آب جلوگیری می کند.
 • فاضلابی را که تولید می کنید به درستی جمع آوری و تصفیه کنید.

 

مقابله با آلودگی صوتی ناشی از صنایع ساختمانی
 • برای مدیریت آلودگی صوتی از ابزار و تجهیزات برقی بی صدا استفاده کنید. در صورت امکان، از تجهیزات ساختمانی مدرنی استفاده کنید که به طور خاص برای تولید صدای کمتر طراحی شده اند.
 • به جای زمانی که ساکنین احتمالاً خواب هستند، کار را در ساعات اجتماعی برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال، بین ساعت ۸ تا ۱۸ در روزهای هفته. شما همچنین می توانید ساکنان محلی را از ساعات کاری مطلع کنید و آنها را در مورد پروژه به روز نگه دارید.
 • موانع صوتی (صدای متحرک) را برای مدیریت سطوح آلودگی صوتی در محل قرار دهید.
 • از نگهداری و بهره برداری مناسب از کارخانه و تجهیزات اطمینان حاصل کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که کارکنان در صورت نیاز از PPE صحیح استفاده می کنند تا خطر کاهش شنوایی به دلیل سر و صدای زیاد کاهش یابد.

صنعت ساخت و ساز باید مسئولیت نظارت و محدود کردن میزان آلودگی را که به طور جمعی ایجاد می کند، بشناسد. یکی از ساده ترین اقداماتی که می توانید انجام دهید این است که از میزان زباله و آلاینده هایی که فعالیت های کاری شما ایجاد می کند و عواقب آن آگاه باشید. چه کارفرما و چه کارمند در این بخش باشید، استراتژی هایی وجود دارد که میزان آلودگی تولید شده را کاهش می دهد که می توانید آنها را اعمال کنید و دیگران را به انجام آن تشویق کنید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]