بیوگرافی و زندگی‌نامه زها حدید (zaha hadid)
05
مهر

بیوگرافی و زندگی‌نامه زها حدید (zaha hadid)

بیوگرافی و زندگی‌نامه زها حدید (zaha hadid)

زها حدید معمار، هنرمند و طراح بریتانیایی عراقی بود که به عنوان یک شخصیت اصلی معماری در اواخر قرن ۲۰ و اوایل قرن ۲۱ شناخته می شد. حدید که در بغداد عراق متولد شد، ریاضیات را در مقطع کارشناسی تحصیل کرد و سپس در مدرسه معماری انجمن معماری در سال ۱۹۷۲ ثبت نام کرد. در جستجوی یک سیستم جایگزین برای طراحی معماری سنتی و تحت تأثیر و آوانگارد روسی، نقاشی را پذیرفت. وی در در ۳۱ مارس ۲۰۱۶ درگذشت.

وی توسط گاردین به عنوان “ملکه منحنی” توصیف شد، که “هندسه معماری را آزاد کرد و به آن هویت رسا و کاملاً جدیدی بخشید.” از آثار مهم او می توان به مرکز آبزیان لندن برای المپیک ۲۰۱۲، موزه هنرهای گسترده، موزه MAXXI رم و خانه اپرای گوانگژو اشاره کرد. برخی از جوایز او پس از مرگ اهدا شده است، از جمله مجسمه جوایز بریت ۲۰۱۷. چندین ساختمان او در زمان مرگ او هنوز در حال ساخت بودند، از جمله فرودگاه بین المللی داکسینگ در پکن و ورزشگاه الوکره در قطر، محل برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

بیوگرافی و زندگی‌نامه زها حدید

زها حدید بانوی اولین ها در معماری مدرن

حدید اولین زنی بود که در سال ۲۰۰۴ جایزه معماری پریتزکر را دریافت کرد. او معتبرترین جایزه معماری انگلستان، جایزه استرلینگ را در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ دریافت کرد. در سال ۲۰۱۲، او توسط الیزابت دوم به خاطر خدمات معماری به عنوان یک پادشاه شناخته شد و در فوریه ۲۰۱۶، ماه قبل از مرگ او، اولین زنی بود که به طور جداگانه مدال طلای سلطنتی را از انستیتوی سلطنتی معماران بریتانیا دریافت کرد (ری ایمز و شیلا ادونل قبلاً به ترتیب به همراه چارلز ایمز و جان توومی به ترتیب آن را دریافت کرده بودند).

 

فلش بکی به زندگی شخصی زها حدید

زاها حدید در ۳۱ اکتبر ۱۹۵۰ در بغداد، عراق، در خانواده ای عراقی به دنیا آمد. پدرش، محمد الحاج حسین حدید، یک صنعتگر ثروتمند از موصل بود. او در سال ۱۹۳۲ گروه چپ لیبرال الاهالی را تأسیس کرد، یک سازمان سیاسی مهم در دهه های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰. او یکی از بنیانگذاران حزب ملی دموکراتیک در عراق بود و پس از سرنگونی پادشاه پس از کودتای ۱۹۵۸ عراق در دولت ژنرال عبدالکریم قاسم به عنوان وزیر دارایی فعالیت کرد. مادرش، وجیهه السبونجی، هنرمندی از موصل بود  در حالی که برادرش فولات حدید نویسنده، حسابدار و متخصص در امور عرب بود. حدید یک بار در مصاحبه ای اشاره کرد که چگونه سفرهای اولیه کودکی اش به شهرهای سومری باستانی در جنوب عراق باعث علاقه او به معماری شد. در دهه ۱۹۶۰ حدید در مدارس شبانه روزی در انگلستان و سوئیس تحصیل کرد.

حدید ریاضیات را در دانشگاه آمریکایی بیروت قبل از مهاجرت خواند، در سال ۱۹۷۲، به لندن تحصیل کرد تا در مدرسه معماری انجمن معماری تحصیل کند. در آنجا با رم کولهاس، الیا زنگلیس و برنارد تسومی تحصیل کرد. پروفسور سابقش، کولهاس، او را در فارغ التحصیلی به عنوان “سیاره ای در مدار خودش” توصیف کرد. او از طریق ارتباط با کولهاس، مهندس معماری پیتر رایس را ملاقات کرد، که در مراحل اولیه کار خود از او حمایت و تشویق می کرد.

 

مهاجرت زها حدید

پس از مدتی حدید شهروند انگلستان شد. او در سال ۱۹۸۰ شرکت معماری خود، Zaha Hadid Architects را در لندن افتتاح کرد. در اوایل دهه ۱۹۸۰ سبک حدید از طریق طرح های فوق العاده دقیق و حرفه ای مخاطبان را با سبک معماری مدرن جدید آشنا کرد. در آن زمان مردم بر طراحی های پست مدرنیسم متمرکز بودند، بنابراین طرح های او رویکرد متفاوتی به معماری بود که او را از دیگر طراحان متمایز می کرد.

او سپس حرفه معماری خود را ابتدا در انجمن معماری، سپس در طول سالها در دانشکده کارشناسی ارشد طراحی هاروارد، دانشگاه کمبریج ، دانشگاه شیکاگو، Hochschule für bildende Künste در هامبورگ، دانشگاه ایلینویز در شیکاگو و دانشگاه کلمبیا. او شهرت اولیه خود را با سخنرانی و طرح ها و پروژه های اولیه رنگارنگ و رادیکال خود به دست آورد، که به طور گسترده در مجلات معماری منتشر شد، اما تا حد زیادی بی ساخت باقی ماند. پروژه های بلندپروازانه اما ساخته نشده او شامل طرحی برای قله در هنگ کنگ (۱۹۸۳) و طرحی برای یک خانه اپرا در کاردیف، ولز، (۱۹۹۴) بود. تجربه کاردیف بسیار دلسرد کننده بود. طرح او توسط هیئت داوران مسابقه به عنوان بهترین انتخاب شد، اما دولت ولز از پرداخت هزینه آن خودداری کرد و این کمیسیون به معمار متفاوت و کمتر جاه طلبانه واگذار شد.

شهرت او در این دوره تا حد زیادی بر تدریس و نقاشی های خلاقانه و رنگارنگ او از ساختمان های پیشنهادی او متکی بود. شهرت بین المللی او در سال ۱۹۸۸ هنگامی که او برای نشان دادن نقاشی ها و نقاشی های خود به عنوان یکی از هفت معماری که برای شرکت در نمایشگاه “ساختارشکنی در معماری” که توسط فیلیپ جانسون و مارک ویگلی در موزه هنرهای مدرن نیویورک انتخاب می شد، انتخاب شد، بسیار افزایش یافت. این، کنفرانسی در تیت در لندن و پوشش مطبوعاتی آثار او، نه تنها باعث شد تا نام او در دنیای معماری مطرح شود، بلکه به مردم اجازه داده شد تا سبک خاصی از معماری را با حدید مرتبط سازند.

 

فوت زها حدید

در ۳۱ مارس ۲۰۱۶، حدید بر اثر حمله قلبی در مرکز پزشکی مونت سینا در میامی، که در آنجا تحت درمان برونشیت قرار داشت، درگذشت. او هنگام مرگ ۶۵ سال داشت. در بیانیه ای که توسط استودیوی طراحی مستقر در لندن در مورد مرگ وی منتشر شد، آمده است: “زاها حدید امروزه به عنوان بزرگترین معمار زن جهان شناخته می شد.”

وی در وصیت خود ۶۷ میلیون پوند گذاشت و مبلغ مختلفی را به شریک تجاری و اعضای خانواده اش وصیت کرد. مشاغل طراحی بین المللی او، که بخش عمده ای از ثروت او را تشکیل می داد، در امانت ماند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]