زندگی نامه و بیوگرافی فرانک لوید رایت
26
مهر

زندگی نامه و بیوگرافی فرانک لوید رایت

زندگی نامه و بیوگرافی فرانک لوید رایت

فرانک لوید رایت (۸ ژوئن ۱۸۶۷ – ۹ آوریل ۱۹۵۹) معمار، طراح، نویسنده و مربی آمریکایی بود. او بیش از ۱۰۰۰ سازه را در یک دوره خلاقانه ۷۰ ساله طراحی کرد. رایت معتقد به طراحی هماهنگ با انسان و محیط بود، فلسفه ای که او آن را معماری ارگانیک نامید. این فلسفه در Fallingwater (1935)، که “بهترین اثر تاریخ معماری آمریکایی” نامیده می شود، مثال زده شد. رایت نقشی کلیدی در جنبش های معماری قرن بیستم ایفا کرد و بر معماران سراسر جهان از طریق آثار خود و صدها شاگرد در تالیسین فلوشیپ تأثیر گذاشت.

رایت پیشگام آنچه در جنبش معماری مدرسه پریری نامیده شد بود و همچنین مفهوم خانه Usonian در شهر Broadacre City را توسعه داد، دیدگاه او برای برنامه ریزی شهری در ایالات متحده. او همچنین دفاتر اصلی و ابتکاری، کلیساها، مدارس، آسمان خراش ها، هتل ها، موزه ها و دیگر پروژه های تجاری را طراحی کرد. عناصر داخلی طراحی شده توسط رایت (شامل پنجره های شیشه ای سربی، کف، مبلمان و حتی ظروف غذاخوری) در این سازه ها ادغام شد. او چندین کتاب و مقاله های متعدد نوشت و یک مدرس محبوب در ایالات متحده و اروپا بود. رایت در سال ۱۹۹۱ توسط موسسه معماران آمریکا به عنوان “بزرگترین معمار آمریکایی در تمام دوران” شناخته شد. در سال ۲۰۱۹، منتخبی از آثار وی به عنوان معماری قرن بیستم فرانک لوید رایت در فهرست میراث جهانی ثبت شد.

رایت که در روستاهای ویسکانسین پرورش یافته بود ، مهندسی عمران را در دانشگاه ویسکانسین تحصیل کرد و سپس در شیکاگو شاگردی کرد ، ابتدا نزد جوزف لیمان سیلزبی (۱۸۸۷) و سپس نزد لوئیس سالیوان (۱۸۸۸). او تمرین موفق شیکاگو خود را در سال ۱۸۹۳ افتتاح کرد و در سال ۱۸۹۸ استودیویی را در اوک پارک خود، ایلینوی تأسیس کرد. زندگی شخصی او خبرساز شد: ترک اولین همسرش ، کاترین توبین ، برای ماماه چنی در سال ۱۹۰۹؛ قتل ماماه، فرزندانش و دیگران در املاک تالیسین وی توسط کارمندی در سال ۱۹۱۴ ؛ ازدواج طوفانی او با همسر دوم میریام نوئل (۱۹۲۳-۱۹۲۷)؛ و رابطه او با اولگیوانا لازوویچ (۱۹۲۷-۱۹۵۹.)

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

زندگی نامه و بیوگرافی فرانک لوید رایت

سال های اول زندگی

فرانک لوید رایت در ۸ ژوئن ۱۸۶۷ در شهر ریچلند سنتر، ویسکانسین متولد شد. در ۱۹۸۷ یک زندگینامه نویس رایت پیشنهاد کرد که ممکن است او را “فرانک لینکلن رایت” یا “فرانکلین لینکلن رایت” نامیده باشند. هیچ گواهی تولد یا سابقه دیگری که هریک از این ادعاها را تأیید کند، وجود ندارد.

پدر رایت، ویلیام کاری رایت (۱۸۲۵–۱۹۰۴)، “… نوازنده با استعداد، خطیب و واعظی بود که در سال ۱۸۵۷ در بار پذیرفته شده بود.” او همچنین آهنگساز منتشر شده ای بود. ویلیام رایت که اصالتاً اهل ماساچوست بود، وزیر باپتیست بود، اما بعداً به خانواده همسرش در ایمان متحد پیوست.

مادر رایت، آنا لوید جونز (۱۸۳۸/۳۹-۱۹۲۳)، یکی از اعضای قبیله معروف لوید جونز بود که از ولز به شهر وایومینگ، ویسکانسین (جنوب روستای اسپرینگ گرین) مهاجرت کرده بود. یکی از برادران آنا جنکین لوید جونز بود، شخصیت مهمی در گسترش ایمان وحدت طلبانه در غرب میانه.

 

دوران کودکی

بر اساس زندگینامه رایت، مادرش هنگامی که انتظار داشت اولین فرزندش برای ساختن ساختمانهای زیبا بزرگ شود، اعلام کرد. او مهد کودک او را با حکاکی کلیساهای جامع انگلیسی که از یک نشریه پاره شده بود تزئین کرد تا جاه طلبی نوزاد را تشویق کند. در سال ۱۸۷۰، خانواده به ویموت، ماساچوست نقل مکان کردند، جایی که ویلیام در یک جماعت کوچک خدمت می کرد.

در سال ۱۸۷۶، آنا نمایشگاهی از بلوک های آموزشی به نام هدایای Froebel را دید، که پایه و اساس برنامه درسی ابتکاری مهد کودک بود. آنا ، معلم آموزش دیده، از برنامه هیجان زده شد و مجموعه ای خرید که رایت جوان زمان زیادی را با آن بازی می کرد. بلوک های موجود در مجموعه به شکل هندسی بوده و می توان آن ها را در ترکیب های مختلف مونتاژ کرد و ترکیب دو و سه بعدی را ایجاد کرد. در زندگینامه خود، رایت تأثیر این تمرینات بر رویکرد او در طراحی را شرح داد: “چندین سال، من روی میز کوچک مهد کودک نشستم … و با مکعب، کره و مثلث بازی کردم این بلوک های افقی چوبی صاف … تا به امروز همه در دستان من هستند … ”

خانواده رایت از نظر مالی در ویموث مشکل داشتند و به اسپرینگ گرین بازگشتند، جایی که خانواده حامی لوید جونز می توانست به ویلیام در یافتن کار کمک کند. آن ها در مدیسون مستقر شدند، جایی که ویلیام دروس موسیقی را تدریس می کرد و به عنوان منشی جامعه تازه تاسیس Unitar خدمت می کرد. اگرچه ویلیام پدر و مادری دور بود، اما عشق خود را به موسیقی با فرزندان خود در میان گذاشت.

 

سبک و مفاهیم شخصی

خانه های چمنزار او از عناصر طراحی مضمون و هماهنگ (اغلب بر اساس فرم های گیاهی) استفاده می کند که در پنجره ها، فرش ها و سایر اتصالات تکرار می شود. او از مصالح ساختمانی جدید مانند بلوک های بتنی پیش ساخته، آجرهای شیشه ای و روکش (به جای سرب سنتی) برای پنجره های چراغ سربی خود استفاده کرد و از لوله های شیشه ای پیرکس به عنوان عنصر اصلی در ستاد موم جانسون استفاده کرد. رایت همچنین یکی از اولین معمارانی بود که طراحی و نصب چراغ های برقی سفارشی، از جمله اولین لامپ های برقی کف و استفاده اولیه از آباژور شیشه ای کروی جدید (طرحی که قبلاً به دلیل محدودیت های فیزیکی روشنایی گاز). در سال ۱۸۹۷، رایت حق ثبت “کاشی های شیشه ای منشوری” را که در ویترین مغازه ها برای هدایت نور به سمت داخل استفاده می شد، دریافت کرد. رایت در طراحی های خود شیشه را کاملاً پذیرفت و متوجه شد که آن را به خوبی در فلسفه معماری ارگانیک خود می گنجاند. طبق نظریه ارگانیک رایت، همه اجزای ساختمان باید یکپارچه به نظر برسند، گویی که به هم تعلق دارند.

هیچ چیزی نباید بدون در نظر گرفتن تأثیر آن بر روی آن ضمیمه شود. برای یکپارچه سازی خانه به محل آن، رایت اغلب از وسایل بزرگ شیشه ای برای محو کردن مرز بین داخل و خارج استفاده می کرد. شیشه اجازه تعامل و مشاهده فضای باز را می دهد در حالی که هنوز از عوامل محافظت می کند. در سال ۱۹۲۸، رایت مقاله ای درباره شیشه نوشت که در آن آن را با آینه های طبیعت مقایسه کرد: دریاچه ها، رودخانه ها و حوضچه ها. یکی از اولین کاربردهای رایت از شیشه در آثار او این بود که شیشه های شیشه ای را در امتداد دیوارهای کامل به منظور ایجاد صفحه های روشن برای اتصال دیوارهای جامد به هم متصل کرد. با استفاده از این مقدار زیاد شیشه، رایت به دنبال دستیابی به تعادل بین سبکی و هوای شیشه و دیوارهای سخت و محکم بود. مسلماً شناخته شده ترین شیشه هنری رایت شیشه ای به سبک پریری است. اشکال هندسی ساده ای که به پنجره های بسیار تزئین شده و پیچیده منتقل می شوند ، نمایانگر یکی از زیباترین تزئینات حرفه او هستند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]