طراحی داخلی چینی
29
دی

طراحی داخلی چینی

شناخت انواع سبک در طراحی داخلی در طول تاریخ بسیار مهم است و به ما کمک می‌کند تا بتوانیم تصویر روشن‌‌‌تری از سبک‌های مختلف به دست بیاوریم. آنچه سبک‌های طراحی داخلی را از هم متمایز می‌کند طرز نگرش متفاوت آن‌ها به رنگ، نور، فرم و نوع و مبلمان در فضا و میزان خلوتی و شلوغی فضاهای داخلی است. آشنایی با جزئیات هر سبکی به چگونگی اجرای معماری داخلی کمک می‌کردند. یکی از کهن‌ترین و جذاب‌ترین سبک‌های طراحی داخلی بدون شک طراحی داخلی چینی است که امروز در این نوشته از شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکوطرح به آن خواهیم پرداخت.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می‌شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

سبک طراحی داخلی چینی

طراحی داخلی چینی، از دیگر سبک‌های مهم و تأثیرگذار در حوزه معماری است. طراحی داخلی چینی مانند سایر هنرهای آنها از گستردگی و تنوع فراوان برخوردار است. آثار معماری آنها گاه به سبب استفاده از مصالح کم دوام از بین رفته اند، ول کین آنچه از این آثار باقی مانده، گویای این حقیقت است که آثار چین در حد معماری مصر و بین النهرین و ایران باستان است و تأثیر این معماری بر کشورهای مختلف دنیا از جمله ژاپن، کره، سنگاپور، مالزی و حتی به عنوان سبک مطرح در قرن هفدهم و هجدهم اروپا حائز اهمیت است. در طراحی داخلی چینی پیوند و وحدت با طبیعت وجود دارد.

ذهن چینی به کلیات و مجردات بی اعتنا است و کششی ژرف به پدیده‌های طبیعی و تصاویر شاعرانه دارد. برای وی، طبیعت عرصۀ شکفتگی همۀ پدیده‌های ملموس و مشهود است که ارتباطی مستقیم با عواطف انسان دارد و به دنبال درک راز نهفته در پس چهرۀ ظاهری جهان است.

در چین به دلیل شرایط آب و هوایی مرطوب، ساخت بناها با مواد و مصالحی چون سنگ و آجر مورد توجه نبود و چوب مهم‌‌‌ترین مصالح معماری به شمار می‌آمد. چینی‌ها معابد بودایی، کاخ‌ها و خانه‌ها را به صورت یک تا چند طبقه و اغلب با چوب و با سقف شیروانی از جنس سفال می‌ساختند که شکل کلی آنها تقریبا مشابه هستند.

 

الگوی طراحی داخلی چینی در خانه‌های این کشور

در مناطق شمال و شرق چین حیاط در وسط قرار دارد و اتاق‌ها در چهار طرف حیاط واقع شده اند. بام‌های این خانه‌ها شیب دار هستند. این الگوی خانه معمولا دارای دو بخش عقب و جلو است. بخش جلو مربوط به بخش خدماتی است. دروازه اصلی ورود به حیاط در داخل توسط دیواری حفاظت می‌شود، به طوری که حیاط از داخل خانه از نظر پنهان است. تالار میانی محل انجام تشریفات خانوادگی و پذیرایی از مهمانان است و اتاق‌های چهار طرف روبه روی حیاط قرار دارد و به وسیله‌ی راهرو به یک دیگر متصل می‌شود.

تالار اصلی زیر یک بام شیب دار با قرنیزهای برآمده ساخته شده است که در آن یک شبکه‌ی نگه دارنده و ستون‌های چوبی، قرارگرفته است. نوع دیگری از خانه‌های چینی دارای الگوی دایره یا مستطیل شکل بودند که بین قرن‌های ۱۲ تا ۲۰ میلادی ساخته شدند. این خانه‌های گلی ۵ طبقه بودند و از استحکام و توانایی تدافعی زیادی برخوردار بودند و ظرفیت خانواری بالایی داشتند. این خانه‌ها در فصل تابستان هوایی خنک و در زمستان هوایی گرم داشتند.

 

برخی از ویژگی‌های اصلی سبک طراحی داخلی چینی

  • طراحی داخلی چینی و رعایت اصول فنگ شویی: اصول فنگ شویی یک فلسفه و فن باستانی در چین است و برای پیداکردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیاء در ساختمان‌ها استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی انرژی مثبت داشته باشد. فنگ شویی هنر و علم زندگی متعادل و هماهنگ بین انسان و طبیعت پیرامون اوست. عناصر مهم در فنگ شویی آب، آتش، خاک، چوب و فلز هستند. مه مترین اصل فنگ شویی پرهیز از انباشتگی و بی نظمی و اصل دیگر دقت در رنگ محیط اطراف است. در واقع، دکوراسیون به سبک چینی، دکوراسیونی خلوت و ساده است. در اصول فنگ شویی به چوب بسیار بها داده شده است و به عنوان عنصر ثروت از آن یاد می‌شود. در این سبک تار کیی، بی نظمی، گرد و خاک و رطوبت نیز باعث توقف جریان انرژی می‌شوند. بر اساس اصول فنگ شویی در ساخت خانه‌ها باید از راهروهای باریک و بلند اجتناب شود و اتاق‌ها در خط مستقیم قرار نگیرند و این عقیده وجود دارد که در آپارتمان‌ها و خانه‌هایی که دارای گوشه‌ها و زوایای تیز هستند، جریان انرژی مخدوش می‌شود.
  • رنگ در طراحی داخلی چینی: رنگ‌های اصلی کاربردی در این سبک مشکی، طلایی، زرد و قرمز هستند. در دکوراسیون چینی رنگ قرمز به ویژه برای اتاق نشیمن از جایگاه ویژه ای برخوردار است؛ زیرا رنگ قرمز در فرهنگ چینی نماد خوشبختی و موفقیت‌های بزرگ است. رنگ‌های زرد و سبز نیز از رنگ‌های مهم و پرکاربرد در فرهنگ چین و به تبع آن در دکوراسیون داخلی به سبک چینی هستند.
  • موتیف و نمادهای مهم در چین: از نمادهای مهم کشور چین است که نشان دهندۀ قطب‌های مختلف و تضادهای جهان و مکمل هم هستند. البته این بدان معنا نیست که ب یانگ خوب و یین بد است، بلکه تعادل هستی لازم هستند. شب و روز یا زمستان و تابستان، بخشی از چرخۀ هستی هستند. وقتی تعادل برقرار باشد، تعادل و احساس » یین و یانگ « بین خوبی به وجود می‌آید. این دیدگاه باعث ایجاد تعادل در کلیت فضاهای خارجی و داخلی چین شده است و سعی شده در رنگ و عناصر و اجزا این تعادل و وحدت ایجاد شود. از دیگر نمادهای مهم چین می‌توان به اژدها، ببر، ماهی، درخت کاج، درخت هلو، درخت خرمالو، بامبو، پل، چتر، بادبزن، فلوت، ناقوس، عود، آینه و غیره اشاره کرد.
  • انواع جداکننده‌های (چوبی پارتیشن‌ها و پانل ها) در فضاهای داخلی و خارجی: ساختمان‌های چینی در گذشته از پنجره استفاده نمیکردند و در عوض از کاغذ و پارچه در فضای خارجی و از پارتیشن‌های حکاکی شده متخلخل در فضای داخلی استفاده می‌شد که امکان نورگیری و گردش هوا و جابه جایی و انعطاف پذیری فضای داخلی برای عملکردهای مختلف را مهیّا می‌ساخت. این پارتیشن‌ها در فضاهای معاصر نیز استفاده می‌شوند. بعضی از پانل‌های چوبی در محوطۀ خارجی و داخلی با طرح قطاعی از دایره یا به شکل نعل اسب هستند.

 

انواع هنرها و تزیینات رایج درطراحی داخلی چینی

شاید بتوان باشکوه‌‌‌ترین هنر چینی را خوشنویسی دانست. آن‌ها با استفاده از قلم مو، روی کاغذ و یا پارچه ای ابریشمی می‌نویسند. بعد از خطاطی، دومین هنر مهم چینی ها، نقاشی است. حتی امروز هم در چین، آبرنگ طرفداران بسیاری دارد. بعد از نقاشی می‌توان به هنر مجسّمه سازی اشاره کرد. چینی‌هت در ساخت سفال به ویژه سفال‌های لعاب دار بسیار توانا هستند. نخستین ظروف سفالی منقوش که دارای نقش‌های هندسی هستند، در هزارۀ پنجم پیش از میلاد در دورۀ نوسنگی، ظاهر می‌شوند. عالی‌‌‌ترین ظروف سفالی چین، ظروف موسوم به چینی هستند.

در میان آن‌ها چینی‌های موسوم به آبی و سفید مشهورند. ساخت اشیای فلزی در چین بسیار پررونق است. هنرمندان بر روی ظروف، منظره، نوشته، اژدها، انواع جانوران و موجودات اساطیری و آ یینی را نقاشی می‌کنند. در سبک چینی به سادگی اهمیت داده می‌شود؛ ولی در برخی از مبلمان و عناصر داخلی حکاکی و رنگ‌های بیشتری وجود دارد. در، پنجره، پارتیشن‌های داخلی، کابین تها، میز، مبل، صندل یها و… دارای منبتک اری زیبایی بر روی چوب هستند که گاهی در‌‌‌تر یکب با هنر نقاشی هستند.

 

طراحی داخلی چینی و انواع چهارپایه، مبل، صندلی و میز

هزاران سال است که چینی‌ها از چهارپایه به خصوص در اشکال مربعی و پایه‌هایی به شکل پای اسب استفاده می‌کنند. از این چهارپایه‌ها به عنوان پله ای در کنار تخت و یا به عنوان صندلی اضافی در اتاق استفاده شده است. استفاده از چهارپایه‌های کشیده‌‌‌تر برای نشستن دو یا چند نفر کاربرد دارد. تنوع صندلی و مبل در طراحی داخلی چینی زیاد است. صندلی‌های به شکل نعل اسبی و دایره ای یک نوع از این مبل‌ها هستند. صندلی چوبی دیگری نیز وجود دارد که معمولا در ناحیۀ دسته ها، پشت و تاج به شکل منحنی است.

 

تخت خواب مخصوص چینی در طراحی داخلی چینی

نوعی تخت خواب در چین استفاده می‌شود که از سه طرف توسط ریل‌هایی و یا پانل‌هایی با حکّاکی و نقاشی از موتیف‌های چینی احاطه شده است. این تخت چند عملکردی است و در طول روز برای نشستن و مطالعه و در شب برای خوابیدن کاربرد دارد. نوعی از تخت خواب برای والدین نیز به شکل اتاقکی چوبی و با حکّاکی و نقاشی‌های پرکار وجود دارد.

 

کمدهای لاکی و کابینت‌های آشپزخانه در طراحی داخلی چینی

کمدهای چوبی لاکی با رنگ‌های اغلب به رنگ قرمز و مشکی و قهوه ای تیره با دستگیره‌های طلایی و انواع حکاکی و نقاشی معمولا در فضاهای نشیمن استفاده می‌شوند. کابینت‌های آشپزخانه معمولا در طرح‌های شبکه ای و به رنگ چوب هستند. در گذشته این طرح‌های شبکه ای به گذاشتن غذا و خروج بخار و امکان جریان هوا از شبکه‌ها کمک می‌کردند. این کابینت‌ها اغلب دارای حکاکی‌های زیبایی همراه با موتیف‌های چینی هستند.

 

 

برای مشاوره‌‌ی رایگان می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]