تاثیر آب و هوای کویت در صنعت ساختمان
28
آبان

تاثیر آب و هوای کویت در صنعت ساختمان

تاثیر آب و هوای کویت در صنعت ساختمان

کویت کشوری بیابانی و گرم است، اگر دوستدار گرما و هوای آفتابی هستید کویت مقصد مناسبی برای شماست. به واسطه ی اینکه همیشه دمای بالای هوا در این کشور قابل پیش بینی است هتل ها، مراکز خرید و رستوران ها دارای تجهیزات کنترل دما هستند. در این رابطه باید بدانیم که در روابط متقابل بین پروژه های ساختمانی و هوا یا آب و هوا دو جنبه کلی وجود دارد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

تاثیر آب و هوای کویت در صنعت ساختمان

  • اثرات آب و هوا بر روی طرح و شکل ساختمان و استقرار آن
  • اثرات مستقیم آب و هوا بر روی فعالیت های ساختمانی

 

در رابطه با این موارد و برنامه ریزی مربوط به آن موارد زیر باید مد نظر قرار گیرند :

  • مکان یابی مناسب و مطلوب
  • نظم و ترتیب بناها نسبت به یکدیگر و در رابطه با تأثیر پذیری از عناصر اقلیمی
  • مقاومت مصالح به کار گرفته شده در برابر عناصر و عوامل آب و هوایی
  • پلان ،شکل و طراحی ساختمان نسبت به شرایط آب وهوایی
  • ضرایب راحتی و آسایش مبتنی بر یک معماری همساز با اقلیم

 

مکانیابی پروژه در کویت

در این رابطه دو عنصر دماو باد بیشترین نقش را بر عهده دارند. بنابراین به منظور آمایش شهری و بالاخص ساخت و سازهای جدید لازم است که بخشهای خوش آب وهوا تر و دارای شرایط حرارتی مطلوب تر به مناطق مسکونی ،آموزشی ،اداری ،خدماتی و تفرجگاهی اختصاص یابند و ابنیه ای مانند انبارها ،صنایع آلوده ساز و امثال آن به نقاط دارای هوای نامساعدتر هدایت شوند. هر چند که برای برخی از کالاها باید شرایط حرارتی و رطوبتی مناسبی در نظر گرفت.

در این رابطه باید بدانیم که گذر های شهری گرمسیری ( شهرهای واحه ای و یا عرضی پایین ) به ویژه در فصل تابستان به سایبان بیشتری نیاز دارند لذا در طراحی این شبکه باید تلاش نمود تا جهت گیری گذر ها به گونه ای باشد که کمتر در معرض تابش آفتاب قرار گیرند. بنابر این توصیه می شود که در چنین شهرهایی جهت معابر و گذرهای شهری حتی الامکان شرقی – غربی باشد. بالعکس در شهرهای سردسیر در صورتی که شرایط توپوگرافیک و غیره اجازه بدهند بهتر است که خیابان ها و کوچه ها و معابر شمالی – جنوبی باشد تا شهروندان بتوانند هم از نور و تابش خورشید بیشتر بهره بگیرند و هم اینکه شدت و مدت یخبندان معابر کمتر و در نتیجه آمد و شد بهتر گردد.

نکته دیگر آنکه بافت فشرده و متراکم در مراکز شهری ،محلات فقیر نشین و کم در آمد و یا در مناطق دارای ابر آلودگی زیاد به مقدار قابل توجهی از نورگیری فضاهای ساخته شده می کاهد. از این رو در بافت شهری اینگونه مناطق رعایت فاصله مناسب بین ساختمانها به منظور بهره گیری بیشتر از نور و تابش خورشید امری ضروری است و لذا باید بافت شهری را گسترده تر نمود. در اکثر شهرهای شوروی سابق و بلوک شرق برای این منظور رشد عمودی بناها را زیاد نموده و در عوض فاصله افقی و فضایی آن‌ها را افزایش داده اند.

 

مقاومت مصالح به کار رفته در کویت

می دانیم که محیط و طبیعت معمولاً مواد و مصالح مورد نیاز و سازگار یا اقلیم رادر اختیار انسان قرار می دهد اما متأسفانه در عصر حاضر بنا به دلایلی بیشتر از مصالح غیر بومی و وارداتی استفاده می شود که کمتر با اقلیم ناحیه هماهنگی دارد و لذا دردسرهای زیادی به بار می آید. به عنوان مثال در مناطق کویری و بیابانی رس بسیار زیاد است و خشت یا آجر حاصل از آن که در معماری شهرهای کویری مانند یزد مورد استفاده قرار می گیرد ضمن عایق بودن در مقابل تغییرات حرارتی از نظم و استحکام نیز گاه با تیر آهن رقابت می کند، و یا در مناطق جنگلی مثل شمال ایران جنس مصالح به کار رفته در بناها باید به گونه ای باشد که در برابر رطوبت و خوردگی حاصل از آن ( یعنی عمل هوازدگی شیمیایی و پوسیدگی ) مقاومت بیشتری داشته باشند و به این ترتیب بکار بردن مصالح فلزی در این مناطق چندان مناسب نیست و سنگهای ساختمانی مثل آهک و تراورتن و غیره نیز برای روکار و نمای ساختمان مطلوب نخواهد بود زیرا باران در انحلال و خوردگی آن ها نقش بسزایی دارد. از این رو در چنین مناطقی بکارگیری مصالح چوبی ،سفالی و امثال آن مستحکم تر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

به طور کلی یک ساختمان می باید برای مقابله و مقاومت در برابر نیروهای حاصل از عناصر و عوامل آب و هوایی نضیر افت و خیز های درجه حرارت، تغییرات رطوبت، باران و بار سنگین برف و یخ  ونیروی باد و فشار طراحی شود. درجه حرارت یکی از مهمترین عناصر آب و هوایی است که باید در احداث ساختمان مورد توجه قرار گیرد. به ویژه مصالح فلزی بر اثر درجه حرارت منبسط و منقبض می شوند و این مسأله باید برای جلوگیری از لغزش و یا تکان خوردن تبرهای حمال مورد توجه قرار گیرد و برای دوره گرم و یا انقباض و شکستگی در هوای سرد به گونه ای حمایت و تقویت شوند. کابل های استیل (فلزی) در هوای گرم شکم می دهند و در هوای سرد سفت و آماده بکار می شوند. تیرهای فلزی عمودی و قائم واقع در سمت آفتابگیر ساختمان نسبت به طرف سایه گیر آن بیشتر منبسط می شوند و به این ترتیب متحمل خمیدگیهای روزانه شده که خود سبب ایجاد کششها و فشارهایی در ساختمان می گردد. البته استفاده از رنگها که بخش وسیعی از انسولاسیون خورشید را منعکس می سازند به کم کردن این گونه مسائل و مشکلات کمک می کنند. امروزه رنگهای منعکس کننده و طرحهای ایمنی برای به حداقل رساندن خطر سرریز شدن یا ترکیدگی ناشی از انبساط محتویات تانکرهای ذخیره ( مثلاً آب ) تولید می شوند.

هنگامی که درجه حرارت به سرعت به زیر نقطه انجماد و یخبندان می رسد. بتن. سنگ و دیگر انواع مصالح ساختمانی ( بخصوص اگر مرطوب باشند ) دستخوش خسارات زیادی قرار می گیرند. انبساط یخ در درزها و شکافها و یا در زمین مرطوب مجاور دیوارهای سنگ کاری شده غیر مسلح  و فاقد آبگذر ( مجرای زهکشی ) عموماً منجر به شکستگی و تخریب ساختمانها می شود.

بنابراین در شهرهای به ویژه گرم و بیابانی که دامنه گرما زیاد است دیوارها. بامها و مصالح به کار رفته در آن ها در روز منبسط و به هنگام شب منقبض می گردند. در این قبیل موارد بهتر است که مصالح ساختمانی را با توجه به ضریب انبساطشان انتخاب نماییم و بعلاوه از اختلاط مصالح ساختمانی که ضریب انبساطشان با هم فرق دارد حتی الامکان اجتناب ورزیم.

 

بهار در کویت برای ساختمان سازی

بهار در کویت با کشورهای دیگر قابل مقایسه نیست. بعد از گذشت زمستان و فصل باران در کویت، بهاری خشک و گرم از راه میرسد. در مارس دما به ۲۸ درجه سانتی گراد میرسد و ممکن است در طول ماه ۲ تا ۳ بار بارش باران را شاهد باشید. با رسیدن ماه آوریل دمای هوا افزایش می یابد و در بهار دمای ۳۵ درجه را نیز تجریه میکنید.

 

تابستان در کویت برای ساختمان سازی

در تابستان دما رو به افزایش می رود و هوا گرم تر میشود. در تابستان های کویت دمای ۴۲ درجه سانتی گراد و حتی بالاتر را تجربه میکنید و میتوان گفت یکی از دشوارترین فصل های کویت به لحاظ آب و هوا، تابستان است.

 

پاییز در کویت برای ساختمان سازی

پاییز در کویت تفاوت چندانی با تابستان ندارد و خیلی متوجه تغییر فصل نخواهید شد. اما در پاییز دما شروع به کاهش میکند بطوریکه در اکتبر به ۳۶ درجه سانتی گراد می رسد. نهایتا در نوامبر هوای خنک را در کویت حس خواهید کرد و دمای هوا حدود ۸ درجه سانتی گراد افت میکند.

 

زمستان در امارت برای ساختمان سازی

زمستان کویت هوای سردی ندارد اما به نسبت دیگر فصل ها  خنک تر است. ماه دسامبر دما به ۲۶ درجه سانتی گراد می رسد و در ماه های ژانویه و فوریه به ۲۲ درجه نیز کاهش می یابد. بارش های این فصل معمولا یک یا دو بار در ماه است.

 

 

برای مشاوره‌ی رایگان می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]