طراحی نمای سیمانی
۲۳
مرداد

طراحی نمای سیمانی

طراحی نمای سیمانی

سیمان یکی از مصالح پرکاربرد ساختمانی می باشد که در اثر مجاورت با آب خاصیت چسبندگی پیدا می‌کند.

از ویژگی‌های سیمان می‌توان به چسباندن ذرات مصالح ساختمانی مانند شن و ماسه و سنگ و آجر و غیره  به یکدیگر نام برد.

برای مثال از سیمان در بتن برای چسباندن ذرات یکدیگر استفاده می‌کنند .ترکیب سیمان با آب در مجاورت هوا به مرور زمان سخت می‌شود و ماده مقاوم در برابر گرما و سرما و تغییرات جوی ایجاد می‌کند.

همین استحکام بالا و در کنار هزینه پایین آن در دسترس بودن و انعطاف پذیری می کند که برای دکوراسیون بیرونی و تزیینات ساختمان از آن به کار می‌رود.

 

طراحی نمای سیمانی

همانطور که گفته شد نمای ساختمان علاوه بر نقش حفاظتی وظیفه ارائه تصویر زیبایی از نما را بر عهده دارد برای همین نمای بیرونی با سیمان نما سازی و بازسازی می‌شود که جلوه بسیار زیبایی دارد.

طراحی نمای سیمانی

نمای سیمانی انواع مختلفی دارد که  هرکدام با ابزار مختلفی انجام می شوند که نمای کمچه ای؛ نمای کلنگی؛ نمای سیمان شسته؛ نما سیمانی تخته ماله؛ نمای تگرگی ؛نمای ماهوتی ؛ نمای شیشه‌ای؛ نمای چکشی؛ نمای سیمانی آبساب ؛نمای سیمانی خراشی؛ نمای سیمانی کلاسیک و غیره می باشند.

 

 نمای سیمان شسته چیست؟

این سیمان از ترکیب سنگ دانه های رنگی ،پودر سنگ و سیمان سفید و رنگ های معدنی به وجود می‌آید که به صورت اندود و پوشش بر روی نمای ساختمان اجرا می‌شود.

نمای سیمان شسته از پرکاربردترین نماهای سیمانی میباشد زیرا علاوه بر زیبایی که به ما می‌دهد در برابر گرما و عوامل جبری و همچنین رطوبت و بارندگی دارد.

با توجه به اینکه سنگدانه ها دارای کیفیت بالایی هستند رنگ بندی این نما ساده و آسان است که می توان رنگ های دلخواه خود را با آن تلفیق کرده و در تزئینات ساختمان از آن استفاده کرد. معمولاً در اجرای این نما از قالب های مربع و مستطیل و لوزی استفاده می‌شود.

از این نما برای تزیینات نمای بیرون و همچنین بازسازی ساختمان و راه پله دیوار با و کف حیاط میتوان استفاده کرد.

 

نمای سیمانی تخته ماله

این نما دارای دو لایه آستر و تخته ماله است که به وسیله، موادی مانند پودر سنگ ،خاک سنگ، سیمان می باشد که به وسیله تخته ماله روی آنها اجرا می‌شود.

نمای سیمانی تخته ماله
نمای سیمانی تخته ماله

برای جلوگیری  از ترک خوردن این نوع سیما اندود سیمانی تخته ماله را باید به کمک خط کش به قسمتهای مجزا تقسیم نمود.

 

نمای سیمانی آبساب و موزاییک شسته

این نما که به آن اندود سیمانی آبساب هم می‌گویند، مانند نمای چکشی از لایه آستر تشکیل شده که روش پرداخت آن متفاوت است.

نمای سیمانی آبساب و موزاییک شسته
نمای سیمانی آبساب و موزاییک شسته

برای اجرای این نما قبل از اینکه خشک بشود سطح لایه را با آب خیس می کنند و تا هنگامی که مصالح سنگی نمایان شوند سطح کار را با بروس می سایند.

هنگامی که خشک شد لایه نهایی را با سنگ سنباده و تا کاملا سطح آن صیقلی و مانند موزائیک شود که به آن نمای سیمانی موزاییک هم گفته می‌شود.

روش پرداخت آن با آب و اسید است که در این حالت قبل از اینکه سطح لایه اندود خودش را بگیرد باید با آب و اسید آن را صیقل دهید تا سنگدانه ها به شکل برجسته، درشت و سیمان به صورت ریز و فرورفته مشخص شوند که به آن اندود سیمانی شسته میگویند.

 

نمای رومی یا نمای کلاسیک معماری

این سبک از باستان الهام گرفته که امروز یکی از نماهای بسیار زیبا و پرطرفدار می باشد.

نمای‌رومی به خاطر معماری پیچیده و مصالح گران قیمت که دارد دارای عظمت و شکوه می باشد که متعلق به قشر مرفه می باشد برای اجرای این کار معمولاً از سنگ های طبیعی مثل مرمر، گرانیت و تراورتن در اجرای دکوراسیون استفاده می‌کنند.

اما در کنار آن برای کاهش هزینه می تواند از  سیمان سفید به جای سنگ استفاده کرد.

نمای رومی سیمانی زیبایی رومی سنگی را ندارد اما با توجه به کاهش هزینه ها طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۹۹۱۹۱۷۴۱ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۵ میانگین: ۴.۶]