خدمات طراحی داخلی شمال
03
دی

خدمات طراحی داخلی شمال

خدمات طراحی داخلی شمال

طراحی داخلی اوج تبلور و همراهی رشته های علوم پایه و نهایت خلاقیت و هنر یک مهندس واقعی است. طراحی داخلی از جمله خدمات بسیار پرتقاضا و دارای بازار کار خوب در شمال ایران است چرا که از جای جای کشور و حتی کشورهای همسایه، به دلیل آب و هوای بی نظیر شمال کشور بسیاری به ساخت ویلا و طراحی داخلی آن می پردازند. در این نوشته به بررسی کلی طراحی داخلی و خدمات طراحی داخلی شمال ایران پرداخته ایم. خوشحال می شویم که تا انتهای این نوشته همراه ما باشید!

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

 

خدمات طراحی داخلی شمال

اول از همه، طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی، نقشه کشی و ساخت و ساز فضاها به دست انسان، بخشی از طراحی محیطی بوده و ارتباط نزدیکی با معماری دارد. اگرچه طراحی برای ایجاد یک محیط خوشایند به دوران تمدن اولیه بشر برمی گردد، رشته طراحی داخلی نسبتا جدید است. از اواسط قرن بیستم به نحوی از واژه دکوراتیو داخلی استفاده شد که تقریبا معنا خود را از دست داد بنابراین واژه های توصیفی بیشتری مورد استفاده قرار گرفته اند. اصطلاح طراح داخلی نه تنها محدوده بزرگتری را شامل شده بلکه خود را به عنوان یک حرفه جدی نشان می دهد. در بعضی از کشورهای اروپایی، جایی که این حرفه از آنجا نشات گرفته، به عنوان معمار داخلی از این حرفه یاد می شود. کسانی نگران تعداد بالای عناصر به کار رفته که ساخت دست بشر هستند، این رشته را به عنوان طراحی محیطی نام می برند.

 

قوانین طراحی داخلی چیست ؟

طراحی داخلی یکی از شاخه های معماری می باشد ،باید این نکته را در نظر داشت که هر  شاخه تخصصی در هر رشته صرفا در محدوده همان مجموعه معنادار خواهد بود. بهترین ساختمان ها و فضای داخلی، فضاهایی هستند که میان عناصری که کلیت را تشکیل می دهند ناهمخوانی وجود نداشته باشد. در میان عناصر، جنبه های سازه ای یک ساختمان، برنامه ریزی سایت، محوطه سازی، مبلمان و گرافیک معماری (علائم)، و همچنین جزئیات داخلی است که در نمونه های بسیاری از ساختمان های برجسته و داخلی ایجاد شده است و به صورت یکپارچه(هماهنگ) عمل می کنند. به دلیل پیچیدگی تکنولوژیکی، برنامه ریزی و ساخت در دوران معاصر ؛ ممکن نیست. معمار یا طراح در تمام جنبه های ساختمانی که در دوران مدرن ساخته می شود متخصص باشد. لذا ضروری است که متخصص ها به صورت گروهی و در ارتباط با یکدیگر با دانش کافی در جهت رسیدن به هدف مشترک همکاری کنند، در حالی که معمار بر روی طراحی کلی بنا تمرکز می کند، طراح داخلی به جنبه های دقیق مقیاس طراحی، زیباشناسی خاص و کاربردی و پرسش های روانشناختی و شخصیت و ویژگی فضا درگیر است . اگر چه طراحی داخلی هنوز یک حرفه در حال توسعه است بدون تعریف دقیق از محدودیت های آن اما این گرایش می تواند در دو گروه مسکونی و غیر مسکونی طبقه بندی شود.

 

تکامل طراحی داخلی

با گذشت زمان، طراحان داخلی نه تنها شروع به طراحی با مبلمان، رنگ و پارچه کردند، بلکه در سبک های خاصی نیز شروع به طراحی نمودند. یک سبک طراحی داخلی نشان دهنده رنگ، شکل، مبلمان، آثار هنری و عناصر دیگر است که با هم کار می کنند تا نگاه و احساسی همه جانبه به وجود آورند. یک سبک طراحی داخلی ممکن است بر اساس سازه باشد مانند سبک مدرن. سبک ها ممکن است بر اساس کشورها باشند مانند سبک مکزیکی. همچنین سبک ها ممکن است بر اساس دهه ها باشند مانند سبک دهه ۱۹۵۰. استانداردهای طراحی داخلی از این مدارس و انجمن ها توسعه یافت. برای حمایت از این استانداردها، ادارات کشوری، محلی و دولتی نیز قوانین و مقرراتی را با بررسی تمام جوانب طراحی داخلی تنظیم کرده اند. طراحان امروزی نه تنها باید از غارنشینان در مورد اهمیت شکل درس بیاموزند، بلکه باید درباره سبک های مختلف طراحی در طول تاریخ، استانداردهای طراحی و قوانین برای اجرای این استانداردها نیز یاد بگیرند. علاوه بر آن، طراحان باید بر تمایلات امروزی توجه دقیق داشته باشند تا بتوانند در مورد صنعت مطلع بمانند و از آنچه که در اطراف آنهاست، الهام بگیرند.

 

آشنایی تخصصی تر با طراحی داخلی

طراحان داخلی با متخصصان بسیاری از زمینه های دیگر کار می کنند. طراحان داخلی باید از طیف وسیعی از رشته های مختلف، از جمله معماری، دکوراسیون و غیره آگاه باشند. در حقیقت، در یک پروژه واحد، طراح داخلی نه فقط برای کار کردن یا تیمش، بلکه برای کارکردن با افراد زیر نیز مسئول است:

 • معماران
 • پیمانکاران عمومی
 • لوله کش ها
 • متخصصین برق
 • نقاشان
 • سفال پز یا سنگ کار
 • متخصصان کف پوش
 • چوب کاران
 • متخصصان در و پنجره
 • سازندگان مبلمان
 • هنرمندان و مجسمه سازان
 • معماران منظر
 • متخصصان کنترل آب و هوا
 • متخصصان پایداری
 • برنامه ریزان شهری و مقامات دولتی

به همین دلیل، طراحان داخلی موفق باید وقت خود را صرف این کنند که بفهمند هر کدام از این رشته های متفاوت چه کاری انجام میدهند و چگونه با هم کار می کنند. همچنین لازم به ذکر است که طراحان داخلی اغلب با دکوراتورهای داخلی اشتباه گرفته می شوند. این اشتباه طبیعی و مورد انتظار است، زیرا طراحان داخلی نیز باید بتوانند کارفرمایان را درباره امکان و لزوم نوع دکوراسیون فضایشان راهنمایی کنند، به ویژه زمانی که طرح، نوع خاصی از دکوراسیون را می طلبد. با این حال، تفاوت های معینی بین طراحان داخلی و دکوراتور های داخلی وجود دارد.

 

دکوراتورهای داخلی و طراحان داخلی

یکی از واضح ترین تفاوت های بین طراحان داخلی و دکوراتورهای داخلی، گستره دانشی است که انتظار می رود هر یک از آنها به یک پروژه تبدیل شود. طراحان داخلی باید درباره طیف وسیعی از رشته ها دانش عمیقی داشته باشند تا بتوانند فضایی را ایجاد کنند که نه تنها جذاب باشد، بلکه به درستی بر طبق قوانین و مقررات عمل کند. بسیاری از دولت ها نیاز به طراحان داخلی دارند که گواهینامه طراحی داخلی و یا مجوزهای لازم را برای کارشان دارند. طراحان داخلی اغلب به دلیل نقش نظارتی و برنامه ریزی شان، نقش کاملی در دکوراسیون فضا دارند. به یک معنا طراحان داخلی اغلب مانند مدیر پروژه هستند که دستی به همه کار دارند. طراحان داخلی اغلب بخاطر دسترسی همه جانبه به فضا قبل از شروع یک پروژه، مخصوصا پروژه های ساختمانی جدید، برای مشورت دادن به کارفرمایان فراخوانده می شوند. با این حال دکوراتورهای داخلی، نقش بسیار تخصصی دارند. در بیشتر موارد، طراح داخلی و دکوراتور داخلی با یکدیگر همکاری می کنند. حتی ممکن است یک نفر هر دو کار را انجام دهد. با این حال، دکوراتورهای داخلی ممکن است با متخصصین سایر مشاغل کار نکنند، در حالی که طراحان داخلی این کار را می کنند.

 

رشته تخصصی طراحی داخلی چیست ؟

مانند هر رشته تخصصی، زمینه طراحی داخلی شامل تخصص های مختلف بسیاری است. بسیاری از طراحان داخلی در همه تخصص ها کار می کنند و کارشان در تخصص خاصی نیست. همچنین، برخی از طراحان داخلی تصمیم می گیرند تا پروژه هایشان را به تخصص خاصی محدود کنند. برای طراحی یک فضای موفق در هر یک از این گروه های تخصصی، طراحان داخلی باید از قوانین و مقررات دولتی خاص آگاه باشند، که می تواند از سازه ای به سازه دیگر متفاوت باشد. طراحان داخلی همچنین لازم است با اطمینان بدانند که هر فضایی قرار است چگونه و توسط چه کسی مورد استفاده قرار بگیرد، در نتیجه می توانند بهترین استاندارهای طراحی را دنبال کنند. برای مثال، اثاثیه ای که طراح داخلی برای فضای عمومی استفاده می کند، ممکن است بسیار متفاوت با اثاثیه ای باشد که برای یک فضای مسکونی انتخاب می کند. امیدواریم که از این نوشته لذت برده باشید و اطلاعات لازم را از آن کسب کرده باشید، فراموش نکنید که هر زمان که تمایل داشتید می توانید برای مشاوره رایگان با ما در تماس باشید!

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]