نمای ساختمان قشم
08
آبان

نمای ساختمان قشم

نمای ساختمان قشم

نمای ساختمان و انواع آن چیست و چگونه در قشم از یک نمای ساختمان خوب بهره مند شویم؟

کلمه نما در اصل از کلمه ایتالیایی “facciata” گرفته شده است و به عنوان بیرون یا تمام وجوه خارجی یک ساختمان تعریف می شود. این اصطلاح اغلب برای اشاره به نمای اصلی یا جلوی یک خانه استفاده می شود. در کنار سقف، یکی از مهمترین عناصر ساختمان است، زیرا به عنوان مانع اولیه در برابر عوامل جوی خارجی که می تواند به سلامت سازه آسیب برساند مانند باران، برف، باد، یخبندان، آفتاب و غیره عمل می کند. به همین دلیل، انتخاب یک سیستم نما که از این خطرات محافظت می کند و در عین حال به دستیابی به مصرف انرژی کمتر، کاهش هزینه های نگهداری و بهبود آسایش ساکنان کمک می کند، بسیار مهم است.

در نوشته زیر انواع مختلف نما یا دیوارهای خارجی مورد استفاده در معماری و همچنین ویژگی های هر یک از آن ها را توضیح می دهیم. با ما همراه باشید!

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

نمای سبک ساختمان قشم

این یک نوع نما است که به ساختار مقاوم ساختمان می چسبد، اما بخشی از آن را تشکیل نمی دهد. از آنجایی که به پایداری ساختمان کمک نمی کند، نمای سبک باید طوری طراحی شود که بارهایی را که بر اجزای آن فشار وارد می کند، تحمل کند. موادی که معمولا برای روکش فلزی استفاده می شود شامل شیشه و فلز است. دو نوع ساخت برای نماهای سبک وجود دارد: دیوار پرده ای و نمای پانل. با یک دیوار پرده، نما به طور مداوم در اطراف چارچوب سازه عبور می کند، در حالی که با نمای پانل شده، چارچوب نما را قطع می کند. برخی از مزایای خاص سیستم نما سبک، سهولت نصب و میزان نوری است که به داخل ساختمان می‌دهد. در مقایسه با سایر انواع نما، نماهای سبک عایق حرارت و صدا کمتری دارند و در میان مدت و بلندمدت هزینه نگهداری بالاتری دارند. این نوع نما عمدتاً در ساختمان های اداری متوسط ​​و بلند نصب می شود.

 

نمای ساختمان سنگین قشم

همانطور که از نام آن مشخص است، این نوع نما تمایل دارد از مصالح ساختمانی با وزن قابل توجهی ساخته شود. برای اینکه یک نما سنگین وزن در نظر گرفته شود، میانگین وزن، شامل عناصر توپر و توخالی، باید بالای ۱۰۰ کیلوگرم در متر مربع باشد. در این دسته، انواع مختلفی از نماها را می‌یابیم که بسته به نیازهای عایق حرارتی، ممکن است باربر یا خود نگهدار باشند و ممکن است محفظه هوا داشته باشند یا نداشته باشند.

 

نمای ساختمان پیش ساخته در قشم

این نوع نما عمدتاً از ماژول های پیش ساخته تشکیل می شود که به یکدیگر متصل شده یا در محل مونتاژ می شوند. اجزای این نماها به صورت صنعتی در کارخانه های بسیار مکانیزه ساخته می شوند و اغلب از پنل های چوبی و بتنی استفاده می شود. از مزایای اصلی این نوع نما سرعت و سهولت نصب و همچنین هزینه کمتر نسبت به سایر سیستم ها می باشد. از نظر معایب، گزینه های طراحی محدودتر است و حداقل حجم کار لازم است تا بتوان آن را قابل اجرا کرد. نماهای پیش ساخته معمولا در کارخانجات صنعتی و مراکز خرید بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

 

نمای ساختمان سنتی، محبوب در قشم!

این طبقه بندی شامل نماهایی است که از مصالح ساختمانی سنتی مانند آجر، سنگ، چوب، سرامیک، رندر و غیره استفاده می کنند. مزایا این است که ساخت آنها پیچیدگی کمتری دارند، نصب سریع و هزینه پایینی دارند. از طرف دیگر، از آنجایی که نماهای کلاسیک فاقد محفظه هوا یا عایق هستند، عایق حرارتی و صوتی کمتری دارند که به معنای صرفه جویی در مصرف انرژی است.

 

نمای ساختمان دارای سیستم های ETI

سیستم های ETI (عایق حرارتی خارجی) شامل نصب صفحاتی از مواد عایق در اطراف ساختمان است که توسط ملات محافظت شده و به دیوار نگهدارنده چسبیده یا به صورت مکانیکی ثابت می شود. سپس سیستم با روکش یا روکشی که با زیبایی شناسی ملک مطابقت دارد تکمیل می شود. بیشترین مواد مورد استفاده در جنبه عایق یک سیستم ETI عبارتند از پلی استایرن منبسط شده (EPS)، پلی استایرن اکسترود شده (XPS)، پلی استایرن منبسط شده گرافیت (EPS-G) و پشم معدنی (MW). از آنجایی که سیستم ETI دارای یک لایه عایق است، پل های حرارتی و خطر تراکم را کاهش می دهد. بنابراین، این گزینه ای است که سطح خوبی از کارایی را نسبت به قیمت خود فراهم می کند، زیرا هیچ هزینه ای از یک سیستم چارچوب ناشی نمی شود.

 

نمای ساختمان عایق یا روکش ضد باران برای آب و هوای قشم

روکش باران یا سیستم نمای تهویه شده از یک دیوار باربر، یک لایه عایق و مواد روکش ساخته شده است که با استفاده از یک سازه نگهدارنده به ساختمان ثابت می شود. تفاوت اصلی این سیستم با سیستم ETI این است که دارای یک حفره هوا بین دیوار باربر و مواد روکش است.  اگرچه نصب این سیستم پرهزینه‌تر و پیچیده‌تر است، اما اغلب اوقات یک گزینه مقرون‌به‌صرفه است زیرا شکاف هوا مسئول بسیاری از مزایای روکش صفحه‌نمایش باران است.

 

مزایای روکش ضد باران در زمستان و تابستان های قشم

“اثر دودکش” که در داخل حفره هوا رخ می دهد به این معنی است که هوای گرم از بالای نما بالا می رود و از آن خارج می شود. در ماه های تابستان، این پدیده همرفت طبیعی به معنای تجدید هوا است که از گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند. از طرفی در زمستان هوا زیاد گرم نمی شود و در داخل خانه باقی می ماند. گرما از بین نمی رود، که به صرفه جویی در انرژی ناشی از گرمایش کمک می کند. علاوه بر این، روکش ضد باران یک لایه حفاظتی اضافی در برابر تراکم و نفوذ آب ایجاد می‌کند و همچنین به کاهش ظاهر ترک‌ها و شکاف‌ها در ساختمان کمک می‌کند، زیرا تغییرات دمایی کمتری را متحمل می‌شود. اینها تنها برخی از دلایلی است که چرا روکش ضد باران تهویه شده کارآمدترین سیستم نمای خارجی موجود در حال حاضر است.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]