دیوار غیر باربر چیست؟
08
تیر

دیوار غیر باربر چیست؟

دیوار غیر باربر چیست؟

همانطور که از نام این دیوار مشخص است، این نوع از دیوارها فقط می توانند وزن خود را تحمل کنند که به عنوان دیوارهای داخلی شناخته شده اند.

نمونه ای از این نوع دیوارها، دیوار غیر باربر بتنی است که در ساخت این گونه دیوارها از بتن CLC استفاده شده است. این بتن نمونه ای از بتن های سبک می باشد که با استفاده از ایجاد حباب هوا در درون بتن ساخته می شود.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

دیوار غیر باربر چیست؟

مزایای دیوار غیر باربر

از مزایای دیوارهای غیر باربر بتنی که از بتن CLC در ساخت آن ها بهره برده شده است می توان به عایق صوتی و حرارتی بودن آن ها اشاره داشت که این گونه پانل ها از مقاومت بالا و کیفیت مناسبی برخوردار است.

شایان ذکر است که این گونه بتن ها که از آنها برای ساخت دیوارهای غیر باربراستفاده می شود دارای وزنی معادل ۳۰۰ تا ۹۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب می باشد.

 

انواع دیوارغیر باربر

دیوارهای غیر باربر دارای انواع مختلفی می باشند که به سه دسته تقسیم می شوند:

 • دیوار جداکننده داخلی
 • دیوار خارجی یا همان دیوار نما
 • دیوار جان پناه
 • دیوار های داخلی

دیوارهای جدا کننده داخلی ساختمان که از آنها به منظور تقسیم بندی فضای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند، از یک لایه بتن سبک فومی که در دو طرف آن دو لایه روکش سیمان وجود دارد تشکیل شده است.

این دیوارها از انواع مختلف پانل تشکیل شده است که از ۳ متر ارتفاع و ۰.۶ متر عرض برخوردار می باشد و دارای ضخامت های متفاوتی هستند.

به طور تقریبی می توان گفت که هر یک از این پانل ها ۴۰ تا ۶۰ کیلوگرم بر متر مربع وزن دارند. دیوارهای جدا کننده داخلی می توانند از المان های مختلفی تشکیل شوند که آجر، بلوک سفالی یا قطعات پیش ساخته گچی می تواند از انواع آن باشد.

 

دیوار های خارجی

دیوارهای خارجی که با نام دیوارهای نما نیز شناخته شده اند، به منظور جلوگیری از نفوذ و انتقال رطوبت و سرما مورد استفاده قرار می گیرند.

این دیوارها باید به گونه ای طراحی و اجرا شوند که در انواع اقلیم آب و هوایی مقاوم بوده و دچار آسیب نشوند.

 

دیوار جان پناه

دیوارهای جان پناه به دیوار های کوتاهی اطلاق می شود در قسمت بام ساختمان و یا لبه ایوان و تراس ساخته می شود.

در ساخت این گونه دیوارها باید به نکات بسیار مهمی توجه داشت که به عنوان مثال می توان گفت در صورتی که ضخامت این گونه دیوارها ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر باشد، حداکثر ارتفاع مجاز برای  این دیوار ها باید بین ۵۰ تا ۷۰ سانتی متر باشد.

 

مزایای استفاده از دیوارهای غیر باربر:

 • نصب این گونه دیوارها بسیار سریع و آسان است.
 • پانل های غیر باربر را به راحتی میتوان حمل و جابه جا کرد.
 • این گونه دیوارها  دارای طول عمر نسبتا” بالایی می باشند.
 • دیوار های غیر باربر در برابر حرارت و صوت به عنوان یک عایق مناسب عمل می کنند.
 • بکارگیری دیوارهای غیر باربر در دکوراسیون داخلی بسیار کاربرد دارد.
 • این گونه دیوارها معمولا “دارای وزن نسبتا” پایینی می باشند.
 • نصب این گونه پانل ها آسان است و احتیاج به ابزار خاصی ندارد.
 • دیوارهای غیر باربر که به شکل پانل می باشند در برابر آتش سوزی از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

 

نکات مهم در استفاده از دیوارهای غیر باربر

نکته مهم که باید به آن توجه داشت این است که استفاده از دیوارهای غیر باربر تنها به عنوان دیوار جداکننده مجاز است و استفاده از آن در قسمتی که تحمل وزن بار ساختمان وجود داشته باشد، غیر مجاز می باشد.

حداکثر ارتفاع مجازی که می توان برای دیوارهای غیر باربر در نظر گرفت، ۳.۲ متر است.

در هنگام نصب این گونه پانل ها و ساخت دیوارها غیر باربرباید چگونگی، میزان و جهت تحمل بارها محاسبه و کنترل شود.

محاسبه و کنترل میزان پایداری این گونه از دیوار ها در برابر عواملی هم چون زلزله باید مطابق با استاندارد ۲۸۰۰ ایران انجام شود.

 

نحوه اتصال دیوار های غیر باربر

نحوه اتصال دیوارهای غیر باربر از دیگر عواملی مهمی می باشد که باید به آن توجه داشت. این اتصال باید به گونه ای طراحی و اجرا شود که نه تنها پایداری آن ها را در برابر نیروهای وارد شده را زیاد کند بلکه از اندرکنش آن ها و سازه اصلی جلوگیری به عمل آورد.

مواد و مصالح به کار رفته در ساخت دیوار های غیر باربر باید به گونه ای باشند که از نظر میزان مقاومت، خوردگی، مسائل زیست محیطی، بهداشتی و غیره مورد بررسی قرار بگیرد و بر اساس مقررات ملی ساختمان و آیین نامه های ملی یا معتبر طراحی و اجرا شود.

 

کلام آخر

امیدواریم نکات درج شده در این مطلب از شرکت معماری دکوطرح توانسته باشد اطلاعات موردنیاز شما عزیزان را در ارتباط با معرفی دیوار باربر و همچنین دیوار غیر باربر فراهم کرده باشد.

خوشحال می شویم نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید تا ما بتوانیم در مطالب بعدی بهتر با شما همراه باشیم .

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]