انواع میلگرد و مشخصات آن ها
12
مهر

انواع میلگرد و مشخصات آن ها

انواع میلگرد و مشخصات آن ها

نواع میلگرد ها براساس فاکتورهایی نظیر جنس، روش تولید، سایز، کارخانه تولیدکننده، مقاومت و استاندارد، طبقه بندی می شوند. با توجه به این که میلگرد یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی است، برای استفاده از آن باید آگاهی کاملی از اطلاعات آن وجود داشته باشیم. در غیر این صورت، احتمال ساخت و ساز غیراصولی ساختمان ها و در نتیجه کاهش ایمنی وجود خواهد داشت. همچنین، قیمت میلگرد نیز به عنوان مهم ترین عامل در خرید و فروش و کاربرد آن نقش دارد. به دلیل اهمیت این موضوع، در این جا به طور کامل به میلگرد، انواع آن و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

میلگرد، به پروفیلی با سطح مقطع دایره ای و توپُر گفته می شود که اغلب افراد، نوع فلزی آجدار آن را که در ساختمان سازی کاربرد دارد، می شناسند. به طور معمول، جنس میلگرد از فولاد است؛ اما باید بدانید که تنوع تولید این محصول، بسیار زیاد بوده و در صنعت، انواع میلگرد، تولید و استفاده می شود.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

انواع میلگرد و مشخصات آن ها

چرا در ساختمان سازی از میلگرد استفاده می شود؟

مقاومت فشاری بتن فوق العاده است و برای خرد کردن بتن، نیروی بسیار زیادی مورد نیاز است. این در حالی است که ساختاری با این حد از مقاومت فشاری، مقاومت کششی و پیچشی نسبتاً ضعیفی دارد. به همین منظور در سازه های بتنی برای افزایش استحکام کششی و پیچشی بتن از میلگرد آجدار استفاده می شود. میلگرد ترانس یکی از پُرکاربرد ترین و پر مصرف ترین مقاطع فولادی است که به علت داشتن تنوع بالایی در سایز، ابعاد و شکل های مختلف، در پروژه های صنعتی و ساختمانی کاربرد دارد.

 

انواع میلگرد از نظر جنس

میلگردها به طور کلی به دو دسته میلگرد ساده و میلگرد آجدار تقسیم بندی می شوند. از انواع میلگرد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میلگرد اروپایی (کربن، منگنز، سیلیکون، آلیاژی و غیره)
 • فولاد کربن دار (میلگرد پایه «سیاه»)
 • گالوانیزه
 • اپوکسی پوشش داده شده
 • فایبرگلاس پلیمر و ضد زنگ

 

میلگرد اروپایی

ویژگی مهم میلگرد اروپایی، جنس آن است که به طور عمده از منگنز ساخته شده است. میلگرد اروپایی، مقاوم ترین نوع میلگرد با توجه به ویژگی خم شوندگی است. از دیگر ویژگی این محصول می توان به این اشاره کرد که کار با آن راحت است. به طور کلی برای استفاده در مناطق زلزله خیز و یا برای پروژه هایی که نیاز به ساختاری یکپارچه دارند، این میلگرد توصیه نمی شود.

 

میلگرد با فولاد پُرکربن

رایج ترین نوع میلگرد، میلگرد «سیاه» است که در هر نوع و مقیاس پروژه، به جز چند استثناء، استفاده می شود. بزرگ ترین ضعف میلگرد سیاه این است که زود دچار فرسایش می شود. اگر این فرسایش زیاد باشد، باعث شکسته شدن بتن های اطراف آن می شود. برای شرایطی که ممکن است میلگرد در معرض رطوبت و اشباع آب قرار بگیرد، گزینه های مناسب تری نسبت به میلگرد سیاه وجود دارد. با این حال می توان نتیجه گرفت که بهترین نوع میلگرد موجود از لحاظ قدرت و استحکام کششی، میلگرد سیاه است.

 

میلگرد با پوشش اپوکسی

میلگرد با پوشش اپوکسی، در واقع همان میلگرد سیاه با پوشش اپوکسی است. این میلگرد، دارای مقاومت نسبی مشابه است. اما در برابر خوردگی مقاوم تر است. با این حال، پوشش اپوکسی، فوق العاده ظریف است. هرچه آسیبِ وارده به پوشش بیشتر باشد، مقاومت کمتری به خوردگی از خود نشان می دهد.

 

میلگرد گالوانیزه

اگر بخواهیم میلگرد اپوکسی و گالوانیزه را با یکدیگر مقایسه کنیم، باید بگوییم که میلگرد گالوانیزه نسبت به میلگرد سیاه، چهل برابر مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارد و شاید به همیت دلیل هم از میلگردهای اوپکسی گران تر هستند. ازآنجایی که این نوع میلگردها آسیب پذیری کمتری دارند، بنا بر این ارزش بیشتری نسبت به میلگرد اپوکسی دارند.

 

میلگرد از جنس فیبر تقویت شده پلیمری (GFRP)

میلگرد FRP، محصولی کامپوزیتی است که به جای میلگردهای فولادی استفاده می شود و به طور قابل توجهی از خسارات ناشی از خوردگی میلگرد در محیط های خورنده و اسیدی جلوگیری می کند. استفاده از میلگرد FRP، در اماکنی که مشکل مجاورت با میدان های الکتریکی و مغناطیسی وجود ندارد، بهترین انتخاب برای مسلح کردن بتن می باشد. این محصول، به دلیل مقاومت عالی و مناسبی که در برابر سولفات ها و کلریدها و همچنین مقاومت در برابر زنگ زدگی و زنگ خوردگی، مورد استفاده وسیع قرار می گیرند.

از میلگرد FRP می توان برای طراحی و ساخت ساختمان های جدید استفاده کرد. این مصالح با خواصی که دارند، باعث کاهش قطر و افزایش فاصله ی بین میلگردها در ساختار بتنی مسلح، ازجمله دال ها، تونل ها، فونداسیون و … می شوند. در نتیجه، در برابر ارتعاشات به وجود آمده ناشی از زلزله و یا تجهیزات صنعتی، مقاومتی ندارند.

 

میلگرد فولادی ضد زنگ

میلگرد فولادی ضد زنگ، به عنوان بهترین نوع میلگرد قابل استفاده برای اکثر پروژه های موجود و به نوعی گران ترین میلگرد موجود در بازار است. این نوع میلگرد، حدود هشت برابر گران تر از میلگرد اپوکسی است. با این حال، استفاده از فولاد ضد زنگ در همه ی موارد، به جز موارد خاص، پُرهزینه است. اما برای کسانی که دلیلی برای استفاده از آن دارند، میلگرد فولادی ضد زنگ، ۱۵۰۰ برابر مقاومت در برابر خوردگیِ بیشتری نسبت به میلگرد سیاه دارد. میلگرد فولادی ضد زنگ، در شبکه بندی ها و تقویت کننده ها و نگه دارنده ها و حتی لوازم تزئینی، مانند فرفورژه کاری ها استفاده می شود و بیشترین کاربرد آن، در صنعت راه و ساختمان برای جبران مقاومت کششی بتن است.

میلگردها جنس های مختلفی دارند که بر حسب خواص و کاربردشان مورد استفاده قرار می گیرند ولی بیشترین میلگردی که در صنعت بتن و بتن ریزی کاربرد دارد با مشخصه ی فولاد معمولی بوده که به شرح ذیل در ایران دسته بندی، تولید و مصرف می شوند. البته این دسته بندی، بر اساس استاندارد روسی بوده که در ایران رواج دارد.

 

میلگرد تقویتی

میلگردهای تقویتی، حاصل شمش های فولادی نورد گرم هستند که با توجه به ویژگی های فنی خاص شان، برای افزایش مقاومت در مقابل انواع نیروی کششی مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین ویژیگ این نوع میلگردها، مقاومت کششی بسیار زیاد است. میلگرد تقویتی تا ۱۸۰ درجه خم می شود و به راحتی در قسمت های متفاوتی از سازه ها به کار خواهد رفت.

 

میلگرد ترانس

میلگرد ترانس، نوع دیگری از میلگردهاست که طی فرآیندی، سطح آن صیقل داده می شود. این نوع میلگرد، علاوه بر مصارف ساختمان سازی، برای مصارف تزیینی هم استفاده می شود. میلگرد ترانس انواع مختلفی دارد و هر کدام بر حسب کاربرد و ویژگی هایی که دارند، در موقعیت های مختلفی استفاده می شود. از مهمترین انواع میلگرد ترانس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میلگرد ترانس بلبرینگ خور
 • دوپولیش
 • ترانس مفتول
 • میلگرد ترانس شش پر
 • میلگرد ترانس سنگ خورده

 

توری سیم جوش داده شده

توری سیم جوش داده شده (WWF) به این صورت است که میله ها همچون تار و پود و با زاویه ی ۹۰ درجه روی هم قرار می گیرند و در محل های تقاطع، به وسیله ی جوش نقطه ای، به هم جوشکاری می شوند. میله های به کار رفته در این محصول، از نوع فولاد پرکربن بوده و دارای انعطاف نیست. در نتیجه، معمولا برای مسطح نمودن بتن فونداسیون کف، دیواره ها، پل ها، جاده ها و … از آن استفاده می شود. از توری های جوش خورده ی سنگین تر، می توان در دیوارها، آسفالت جاده، بسترهای جعبه مانند، سازه های زه کشی و کانال های بتنی کوچک استفاده کرد.

 

میلگردهای فلزی جهت تولید مش مشبک

تقویت فلز یا سیم مش تقویت شده، محصول مناسب دیگری برای بتن است. فلز مشبک شده با بُرش میلگردهای فولادی در خطوط موازی ساخته می شود. از فلز مشبک شده، معمولاً در مناطقی که ضخامت قابل توجهی از بتن مورد نیاز است یا در تقویت بتن سبک استفاده می شود. از آرماتور مش، می توان در پیاده روها و صفحات بتنی کوچک استفاده کرد؛ چرا که فشار زیاد بر آن ها اعمال نمی شود.

 

انواع میلگرد از نظر سایز

میلگردها را از نظر سایزبندی هم می توان به دسته بندی های مختلفی تقسیم کرد. هر کدام از سایزهای میلگرد از ضخامت و قطر مختلفی برخوردار هستند و برای کاربردهای خاصی استفاده می شوند. انواع مختلف سایزهای میلگرد عبارتند از:

 • میلگرد ۸
 • میلگرد ۱۰
 • میلگرد ۱۲
 • میلگرد ۱۴
 • میلگرد ۱۶
 • میلگرد ۱۸
 • میلگرد ۲۰
 • میلگرد ۲۲
 • میلگرد ۲۵
 • میلگرد ۲۸
 • میلگرد ۳۲

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]