طراحی اتاق کار در منزل
23
شهریور

طراحی اتاق کار در منزل

طراحی اتاق کار در منزل

طراحی دفتر کار در منزل با توجه به تغییر سبک کار در دنیای امروز و عدم نیاز به حضور در اداره و محیط های کاری خارج از خانه اهمیت بسیار بالایی دارد. به طوریکه در تمام دنیا بخش مهمی از طراحی دکوراسیون منزل را به طراحی اتاق کار خانگی اختصاص می دهند. سپری کردن زمان زیاد در اتاق کار و نیاز به آرامش و تمرکز برای بالا بردن راندمان کاری از جمله دلایل اهمیت بسیار زیاد دیزاین اتاق کار در منزل می باشند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

طراحی اتاق کار در منزل

تعیین مکان مناسب

اولین نکته مهم، تعیین مکان است. حتی اگر شما حق انتخاب بین اتاق های مختلف را داشته باشید، برای نتیجه گرفتن از کار خود سعی کنید انتخاب خود را به درستی انجام دهید. ما توصیه می کنیم یک مکان بسیار آرام انتخاب کنید که ترجیحاً دور از اتاق کودکان و یا اتاق نشیمن باشد. برای افرادی که به صورت تمام وقت کار می کنند، دفتر کار به اندازه هر اتاق دیگر در خانه حائز اهمیت است.

این افراد زمان زیادی را در داخل دفتر کارشان می گذرانند، به همین دلیل باید به دفتر کارشان توجه ویژه ای داشته باشند، نه این که آن را در اولویت دوم اهمیت قرار دهند. یک دفتر کار مکانی برای نگهداری مدارک و اسناد با ارزش و اطلاعات کاری مهم است و شما باید آن را هنگام ترک کردن قفل کنید. آنچه که شما قطعاً نمی خواهید با آن روبرو شوید این است که فرزندان شما با گزارش های سالانه شما هواپیماهای کاغذی درست کنند!

 

دفتر کار ارگونومیک

این که قرار است چند ساعت در دفتر خود وقت بگذرانید را مشخص کنید، خصوصاً کسانی که باید یک روز کاری رسمی نیز داشته باشند، پس به راحتی و آسایش خود توجه ویژه داشته باشید. ارگونومی مناسب به شما کمک می کند از مشکلات معمولی فیزیکی، آسیب های مکرر و همیشگی مثل وضعیت نشستن، کمردرد، سندرم تونل کارپال (مشکل استخوان مچ دست) و یا خستگی چشم جلوگیری کنید.

اولین چیزی که به آن نیاز دارید یک صندلی راحت است. صندلی را انتخاب کنید که بعد از چند ساعت بدن شما را خشک و بی حرکت نکند و این امکان را برای شما فراهم کند که به آرامی به آن تکیه داده و پاهای خود را بر روی زمین قرار دهید. صندلی هایی که مجهز به جای قرارگیری دست هستند بسیار ایده آل می باشند. به یاد داشته باشید که حالت قرارگیری شما بر روی صندلی و این که آیا بر روی آن راحت هستید یا نه بر کار اثرگذار خواهد بود، بنابراین بهترین و مناسب ترین صندلی را خریداری کنید.

 

نورپردازی روشنایی مناسب

در صورت امکان، دفتر خود را نزدیک به یک منبع نور طبیعی غنی قرار دهید. فضاهای کاری روشن از لحاظ بهره وری بهترین فضاها می باشند، به همین دلیل است که شما باید هر کاری برای ورود نور به داخل دفتر کارتان انجام دهید، مثلا پنجره ها را بزرگ تر کنید، پرده ها را حذف کنید و غیره. از سوی دیگر، باید در اتاق هایی که بسیار محدود به نور طبیعی دسترسی دارند یا اصلاً هیچ نوری به داخل آنها نمی تابد، از چراغ های سرپوشیده قوی، چراغ های رومیزی و یا سقفی استفاده شود تا فضای کار شما را روشن کنند.

موقعیت قرارگیری کامپیوتر شما نیز اهمیت دارد و شما باید آن را به گونه ای تنظیم کنید که نور در صفحه آن منعکس نشود. نور باید در همه حال متعادل باشد، زیرا این تنها راه برای عدم آسیب به چشم و در کل برای حفظ سلامتی شما است.

 

سامان دهی حرفه ای

اجازه دهید یک نکته را خاطر نشان شویم، یک دفتر کار شلوغ کارایی بالایی ندارد. دفتر کار باید آرام بوده و همیشه تمیز باشد. شما باید بدانید هر چیز کجا نگهداری می شود تا زمان ارزشمند خود را در تلاش برای پیدا کردن وسایل هدر ندهید. اگر حجم کار شما اجازه مرتب کردن فایل ها را به شما نمی دهد، می توانید ۱۰ دقیقه پس از اتمام کار را به سازماندهی و مرتب کردن دفتر کار خود اختصاص دهید. مرتب نگاه داشتن وسایل برای هر دفتر کار امری ضروری است.
شما باید این مکان را به خوبی سازماندهی و مرتب کنید، مرتب کردن وسایل موجود در کمدها، کشوها و یا قفسه های بزرگ به شما در مرتب نگاه داشتن تمام فایل های مهم کمک می کند. با این حال، افرادی هستند که هرج و مرج و بی نظمی را دوست دارند و شلوغی مانع از کار کردن آن ها نمی شود.

 

سبک دکوراسیون داخلی

افرادی که کار آن ها به صورت تمام وقت است دقیقاً می دانند دکوراسیون دفتر کار آن ها چه قدر اهمیت دارد. آن ها بیش از ۴۰ ساعت در هفته در دفتر کار خود وقت می گذرانند که اساساً به این معنی است که این افراد بیشتر در اتاق کار خود هستند تا دیگر قسمت های خانه. این امر باعث می شود دفتر کار برای این افراد در درجه اول اولویت قرار گیرد و همین انگیزه ای برای زیبا کردن آن ایجاد می کند. واضح است که برای دکوراسیون دفتر کار می توان از بازسازی لوازم قدیمی و یا تهیه لوازم گران قیمت مدرن استفاده کرد که همگی به بودجه شما بستگی دارند.

حقیقت این است که شما لزوماً مجبور نیستید هزینه زیادی برای زیبا کردن دفتر کار خود بپردازید، استفاده از کاغذ دیواری گران قیمت و عتیقه های قرون وسطی اجباری نیست! در اصل می توانید از چیزهایی استفاده کنید که فکر می کنید الهام بخش ترین هستند و حس خوبی به شما می دهند، مثلاً می توانید مجموعه ای از کتاب ها را در یک قفسه کتاب زیبا قرار داده و رنگ آمیزی آن را به صورتی که مناسب است انجام دهید.

 

استفاده از گل و گیاه

هیچ راه حلی ارزان قیمت تر از استفاده از گل و گیاه برای آرامش فکر و روح در دفتر نیست. گیاهان هوا را با اکسیژن بیشتری طراوت می بخشند و تنها با نگاه کردن به آن ها می توان حس آرامش و سرزندگی پیدا کرد. اگر فکر می کنید زمان لازم برای مراقبت از گیاهان را ندارید، می توانید گیاهانی را انتخاب کنید که نیازی به توجه و مراقبت زیاد ندارند.

 

استفاده از تلفن خصوصی

این که شما در خانه فعالیت می کنید، بسیار عالی است؛ زیرا مجبور به تحمل کردن ترافیک، سر و کله زدن با افراد زیاد و یا به هم خوردن برنامه های کاری خود نیستید. با این حال، داشتن یک دفتر کار در خانه به این معنی است که فضای کاری خود را با کل خانواده به اشتراک می گذارید و این امر شامل اشغال کردن خطوط تلفن، اینترنت کم سرعت و یا حتی حواس پرتی های جدی است که قابل تحمل نیستند.

یکی از کارهایی که می توانید برای آسان تر کردن کار خود انجام دهید استفاده از یک خط تلفن اختصاصی برای اتاق کار است. انجام این کار معجزه ای برای کار شما خواهد بود، زیرا هنگامی که منتظر یک تماس مهم هستید دیگر نگران این نیستید که کسی خط تلفن را اشغال کند و شما این گونه می توانید اعتماد مشتریان خود را جلب کنید که احتمالا چنین چیزی با یک خط تلفن خانگی امکان پذیر نیست. در این صورت، هیچ کس به ایمیل های صوتی شما دسترسی نخواهد داشت و مشتریان هنگام پاسخ دادن تلفن توسط فرزند شما دیگر سردرگم نخواهند شد. اگر این یک گزینه برای اعتبار کسب و کار شما نیست، توصیه می کنیم یک تلفن همراه یا یک خط اینترنت تهیه کنید.

 

راحتی و آسایش

شما به یک دفتر برای کار کردن نیاز دارید تا استراحت اما آیا تا به حال به این اندیشیده اید که شما به یک مکانی برای مطالعه و یا جایی برای یادگیری در آن در زمان استراحت نیاز دارید؟ به همین دلیل است که هر دفتر باید دارای صندلی های راحت، به ویژه کاناپه و میزهای کوچک در کنار آن باشد. وسایل رنگارنگ و بالشت های طرح دار برای تقویت خلاقیت عالی هستند و مطمئنا مشتاقانه به دنبال هر لحظه برای استفاده کردن از آن ها خواهید بود. استفاده از انواع رنگ در اطراف به شما کمک می کند که خلاقانه فکر کنید و راه حل های نوین پیدا کنید.

 

عملکردی بودن اتاق کار در خانه

اجازه دهید دفتر کار چیزی باشد که واقعا باید باشد. همانگونه که به افرادی که از مشکل بی خوابی رنج می برند توصیه می شود هنگام بی خوابی از رفتن به اتاق خواب اجتناب کنند، به شما هم توصیه می شود از دفتر کار برای کار کردن استفاده کنید، نه چیز دیگر. مکانی را انتخاب کنید که کارایی داشته باشد، حتی یک میز کوچک در آشپزخانه می تواند یک مکان مناسب برای کار کردن در نظر گرفته شود، البته اگر در هنگام کار کردن راحت باشید.

تنها کافی است که یک گوشه را انتخاب کرده و در آن یک قفسه کتاب یا یک کمد برای نگهداری فایل ها قرار دهید، این کار به شما امکان متمرکز شدن بر روی کار را می دهد. موضوع دیگری که باید در نظر گرفته شود خلاص شدن از شر صداهای اضافی و آزاردهنده است. اکثر افراد از اثرات منفی میزهای قدیمی که صدای ناهنجار ایجاد می کنند آگاه نیستند. بنابراین، دقت داشته باشید که همه کاغذهای غیر ضروری، مدادها، شارژرها و موارد دیگر را از خود دور کنید، زیرا آن ها می توانند حواس شما را پرت کنند!

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]