جاروبرقی مرکزی چیست؟
06
آذر

جاروبرقی مرکزی چیست؟

جاروبرقی مرکزی چیست؟

جاروبرقی مرکزی یک سیستم متشکل از لوله گذاری های انجام شده همراه با نصب دستگاه است. به دلیل اینکه زباله ها از طریق مسیر لوله گذاری های انجام شده در تمام بخش های ساختمان، توسط دستگاه که عملیات مکش را انجام می دهد به داخل مخزن دستگاه حرکت می کند، جاروبرقی مرکزی می گویند.

در واقع یک دستگاه جاروبرقی در مکان مشخص نصب می شود که با لوله گذاری هایی که انجام می شود این دستگاه جهت تمیزکاری ساختمان در تمام قسمت ها در دسترس است و تنها با اتصال یک لوله خرطوم به پریز مکنده، می توان مکان های مورد نظر خود را جارو کنید.

دستگاه جاروبرقی مرکزی معمولا دورتر از محل زندگی نصب می شود تا گرد وغبار به محل اولیه باز نگردد. جارو مرکزی یک سیستم هوشمند است که امروزه جایگزین مناسب و کارآمدی برای جاروبرقی های خانگی است که متناسب با فناوری های روز دنیا اغلب نگاه ها را به خود جلب کرده است.

جارو مرکزی نوعی دستگاه جاروبرقی است که در مکان های اداری و غیر اداری کاربرد دارد و چه در مکان های مسکونی و یا تجاری و صنعتی جا گذاری م یشود و توسط پریزهای مربوطه که به لوله ها متصل هستند در محل مشخص شده قابل استفاده می گردد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

جاروبرقی مرکزی چیست؟

چگونه جارو برقی مرکزی نصب کنیم؟

ابتدا نقشه ساختمان شما توسط متخصصین نصب جارو برقی مرکزی بررسی و ارزیابی می شود و مسیر حرکت و نصب لوله ها تعیین می گردد. مسیرهایی مانند قرار دادن لوله در دیوارها، نیاز به کنده کاری دارد تا لوله از مسیر مشخص شده در داخل دیوار قرار بگیرد.

بعد از انجام کنده کاری دیوارها لوله و اتصالات مخصوص جاروبرقی مرکزی توسط تکنسین متخصص بخش لوله گذاری مورد استفاده قرار می گیرد و لوله گذاری به طور کامل و طبق برنامه ریزی، انجام می شود.

در هنگام لوله گذاری سیم کشی نیز انجام می شود سیم های برق از طریق لوله خرطوم به همراه لوله ها حرکت کرده و در هر پریز جارو مرکزی یک انشعاب ایجاد می شود.

سیم کشی انجام شده فاقد جریان برق خواهد بود و هیچگونه خطری ندارد، این سیم ها فقط به پریز مکنده جارو مرکزی وصل می شوند و زمانی که لوله خرطوم وارد پریز شد، دستور روشن شدن را به دستگاه صادر می کنند. همچنین زمانی که لوله خرطوم از داخل پریز کشیده شد، مجددا دستور خاموش شدن را به دستگاه می دهد. پس این سیم کشی که به همراه لوله ها انجام می شود، وظیفه ی ایجاد سیستم روشن/خاموش خودکار را برعهده دارد.

بعد از انجام لوله کشی و سیم کشی جاروبرقی مرکزی، نوبت به نصب دستگاه می رسد و دستگاه زمانی نصب می شود که کارهای باقی مانده داخل ساختمان به اتمام رسیده باشد. به همین دلیل نصب دستگاه در آخرین مرحله ی کارهای داخل ساختمان انجام می شود.

نصب هر دستگاهی امکان پذیر نیست و نمی توان هر نوع دستگاهی که بخواهیم را نصب کنیم؛ چون مثلا دستگاه جاروبرقی مرکزی دو موتوره تا زیر بنای حداقل ۱۰۰ متر الی حداکثر ۶۰۰ متر به طور کامل پاسخ می دهد. یعنی نمی توان از جاروبرقی مرکزی دو موتوره برای زیربنای زیر ۱۰۰ متر یا بالای ۶۰۰ متر استفاده کرد.

اگر برای زیر ۱۰۰ متر استفاده شود میزان لوله گذاری انجام شده کم است و قدرت مکش دستگاه بیشتر از حد استاندارد است و این باعث مصرف میزان برق بالا، افزایش صدای دستگاه، افزایش هزینه نگه داری و سرویس دستگاه و در نهایت منجر به فشار زیاد به موتورها و خرابی آنها خواهد شد همچنین اگر بیشتر ۶۰۰ متر باشد نیز این مشکلات را به وجود خواهد آورد منتها قدرت مکش بسیار ضعیف خواهد بود.

 

نحوه ی استفاده از جاروبرقی مرکزی

برای استفاده از جاروبرقی مرکزی فقط لازم است خرطوم لوله ای را به پریز تعبیه شده متصل کنیم؛ این پریز قبلا توسط کارشناس به لوله ها وصل شده و لوله کشی های لازم صورت گرفته است.

 

انواع جارو مرکزی

در انواع جاروی مرکزی دو نوع پریز مکنده وجود دارد، نوع اول به گونه ای است که پریز مکنده روی لوله نصب می شود و لوله خرطوم به صورت دستی به پریز وصل می شود و در نوع دوم لوله خرطوم به طور کامل داخل دیوار قرار می گیرد سپس زمانی که نیاز به استفاده باشد لوله خرطوم کشیده می شود و داخل جعبه مخصوص که داخل دیوار قرار دارد بیرون آورده می شود، سپس بعد از استفاده به طور خودکار لوله خرطوم جمع می شود.

 

محل نصب جاروبرقی مرکزی

جارو مرکزی را میتوان درهرجا نصب کرد و در این مورد محدودیتی وجود ندارد. محل قرارگیری جاروبرقی مرکزی معمولا باید دور تر از محل سکونت باشد وبهتر است که در محوطه بیرونی خانه نصب شود زیرا فیلتر ها می توانند با هوای آزاد ارتباط داشته باشند.

لوله گذاری ها به وسیله ی کارشناس انجام می شود و با چسب مورد نیازعایق کاری می شوند این لوله ها کاملا مخفی و خارج از دید هستند؛ زیرا به صورت توکار انجام می شوند، لوله گذاری می تواند درپشت بام، بالای قفسه ها، مجراها، ستون ها، آشپزخانه و زیرزمین و… انجام شود.

 

جاروبرقی مرکزی برای کجا کاربرد دارد؟

جارو مرکزی در بسیاری از مکان ها مورد استفاده قرارمی گیرد، استفاده از جارو مرکزی در خانه های مسکونی پیشنهاد خوبی تلقی می شود که معمولا در خانه های بزرگ کاربرد بیشتری دارد. از جارو مرکزی در مکان های مختلفی استفاده میشود مانند: ادارات،بیمارستان ها،درمانگاه ها، هتل ها، کارخانه ها، و حتی مدارس مورد استفاده می باشد.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]