معماری داخلی در کشور ارمنستان
05
آذر

معماری داخلی در کشور ارمنستان

معماری داخلی در کشور ارمنستان

جمهوری ارمنستان ملتی حدود سه میلیون نفر است که در قفقاز واقع شده است، منطقه ای بین دریای سیاه و دریای خزر که چشم اندازی از زیبایی جهان را به نمایش می گذارد. ارمنستان اولین کشوری بود که مسیحیت را در سال ۳۰۱ میلادی به طور رسمی پذیرفت و از آن پس کلیسا ها و صومعه ها به بخش هایی از شاهکار های معماری ارمنستان تبدیل شدند. بسیاری از قدیمی ترین بناهای مسیحی جهان توسط ارمنی ها ساخته شده اند و سبک ساختمان منحصر به فرد آن ها هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد.

در طول تاریخ، ارمنستان توسط گروه های مختلف از جمله بیزانسی ها، خلافت های عرب، ایرانیان صفوی و امپراتوری عثمانی فتح شده است اما علیرغم تمام جنگ و درگیری ها، مردم ارمنستان هنوز به هویت ملی خود پایبند می باشند. ارمنستان مدرن ملتی مرفه است که برای حفظ معماری تاریخی خود و همچنین ساختن ساختمان های جدید مدرن که به گذشته مشهور کشور اشاره دارد سرمایه گذاری زیادی می کند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

معماری داخلی در کشور ارمنستان

ویژگی‌ های معماری ارمنی

  • خاچکار: خاچکار، که اغلب به عنوان سنگ های صلیب ارمنی از آن ها یاد می شود، یکی از وحدت بخش ترین ویژگی های معماری ارمنی است. این نماد ها در سراسر مناطق تاریخی ارمنستان، به ویژه در صومعه های ارمنی، یافت می شود و به عنوان یکی از شاهکار های معماری ارمنستان در نظر گرفته می شود. شاید جالب باشد بدانید که هیچ دو خاچکار شبیه هم نیستند اما همه آن ها با یک قالب یکسان ساخته شده اند. در همه این سازه ها یک شکل مستطیلی با یک حکاکی صلیبی بزرگ در مرکز وجود دارد. حکاکی خاچکار سنتی است که تا به امروز هنوز توسط سنگ تراشان ارمنی برگزار می شود.
  • سقف های مخروطی: تقریباً در هر کلیسایی که توسط مردم ارمنستان ساخته شده است یک فضای بزرگ مرکزی با گنبد وجود دارد. این قالب منحصر به معماری تنها مربوط به ارمنستان نیست بلکه بسیاری از کلیسا های ارتدوکس شرقی نیز از طرحی مشابه پیروی می کنند. با این حال، در ارمنستان، سقف مخروطی چیزی است که واقعاً این ساختمان ها را از دیگر ساختمان ها در اروپای شرقی متمایز می کند. این طرح تا حد زیادی کاربردی است و به بریختن برف هایی که اغلب در ماه های زمستان می بارد کمک می کند. فراتر از جنبه های کاربردی سقف مخروطی، همچنین قله ای را ایجاد می کند که از فاصله زیادی قابل مشاهده است، بنابراین اجازه می دهد این کلیسا ها از مایل ها دورتر از مناطق ناهموار ارمنی دیده شوند. برای مثال در صومعه تاتف، سقف مخروطی شکل به یک سری مثلث تقسیم شده و مجموعه ای از برجستگی ها و دره ها را ایجاد می کند.
  • رنگ و تزئین: بسیاری از کلیسا ها و صومعه های ارمنی دارای رنگ و تزئینات خاصی نیستند. این موضوع یک انتخاب طراحی عمدی بود که به نمازگزاران اجازه می داد تا بر روی مراسم مذهبی تمرکز کنند و از عبادت غافل نشوند. اگر چه استثنائات زیادی در این مورد وجود دارد اما تعداد زیادی از کلیسا های ارمنی همه این ویژگی را دارند.

 

تأثیرات بیزانسی، فارسی و اسلامی

معماری ارمنی به لطف تعداد زیادی از فرمانروایان مختلف که منطقه را کنترل می کردند، عناصری از چندین فرهنگ دیگر را به امانت گرفته است. بسیاری از ویژگی های متفاوت معماری اسلامی نیز در ساختمان های ارمنی رایج است. به عنوان مثال در کلیسای حواریون مقدس در آنی، سقف با تزئینات سنگی هندسی بسیار شبیه به جزئیات مساجد در سراسر خاورمیانه تزئین شده است.

آثار معماری ارمنی را می توان در بسیاری از ملل مختلف یافت که بسیاری از آن ها دارای جمعیت قوی ارمنی هستند. یکی از نمونه های عالی ساختمانی به سبک ارمنی که در خارج از منطقه تاریخی ارمنستان ساخته شده است، کلیسای جامع ارمنی لووف است. لووف شهری است که در اوکراین امروزی واقع شده است و مهاجران ارمنی این کلیسا را در سالهای ۱۳۶۳-۱۳۷۰ در زمانی که لوو بخشی از پادشاهی لهستان بود ساخته اند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۳.۷]