راپل چیست؟
21
آذر

راپل چیست؟

راپل چیست؟

راپل یا Rappel کلمه ای  فرانسوی است و معنای لغوی آن (بازیابی) می باشد. این کلمه در زبان انگلیسی با اصطلاح (Abseiling) شناخته می شود که به معنی پایین آمدن با طناب است. سنگ نوردان، کوه نوردان، غار نوردان با این مهارت آشنا هستند. با این حال، راپل از جمله مهارت هایی است که به وسیله ی آن می توان در شرایط اضطراری جان افراد را نجات داد.با گذشت زمان، این تکنیک گستره تر شده و با پیشرفته شده ابزار آن، در سایر زمینه ها نیز از این روش استفاده می شود. طناب های محکم،گره های مختلف و کاربین ها ابزار اصلی این تکنیک به شمار می روند.

به کلیه مراحل فرود از یک ارتفاع معین و  به نقطه صفر و عبور های عرضی بوسیله ابزار آلات تخصصی کار در ارتفاع راپل میگویندو  از نظر عموم مردم به افراد فعال در این حوزه راپل کار ، بندباز ، نماکار نیز گفته می شود

راپل در گذشته بیشتر در فرود از صخره های مرتفع صورت می گرفت بعد ها نظر به کاربرد  آن در برخی مناطق صعب العبور رواج بیشتری پیدا کرد بعنوان مثال تخلیه نفرات از بالگرد به منطقه معین که این روش بیشتر در گروه های نظامی به عنوان راپل نظامی و یا نجات صورت میگیرد و در حال حاضر بخش صنعتی، کاری و گردشگری حوزه راپل گسترش بیشتری پیدا کرده و مشاغلی همچون کار در ارتفاع در مراکز صنعتی یا شهری و همچنین زیپ لاین ها و جنگل نوردی بر روی درختان و غیره را نیز باید به کار پر هیجان اضافه کرد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

راپل چیست؟

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

در هنگام پیچ و رولپلاک نمای سنگی، راپل کار با استفاده از طناب و گره های محکم از نمای ساختمان پایین می آید. راپل کار در ارتفاع ثابت می ماند در حالی که پاهای خود را به ساختمان تکیه می دهد. در این حالت دست های او آزاد است و به راحتی قادر است با دریل کار کند. مزیت این روش نسبت به نصب داربست های فلزی و پر دردسر، امنیت بیشتر آن است. صرفه جویی در زمان و هزینه های مالی از دیگر خصوصیات این تکنیک می باشد.

 

آموزش راپل یا کار در ارتفاع

برای یادگیری راپل یا کار در ارتفاع میبایست ترس معلق شدن را نداشته باشید. اولین کار یادگیری راپل آموزش با لوازم مربوطه است. بعد از یادگیری چگونگی استفاده از ابزار راپل فرد کار آموز برای اولین بار از یک نقطه دو متری یا سه متری آویزان می شود که ترس و قلق کار را یاد بگیرد. در طول یک هفته کم کم از ارتفاعات کم شروع میکنیم تا به نقاط مرتفع تر می رسیم. بعد از یک هفته کار روش انجام پیچ و رولپلاک را روی سنگ نما آموزش میدهیم.

 

لوازم برای آموزش پیچ و رولپلاک نما

 • دریل هیلتی و غیر هیلتی برای سوراخ کردن سنگ های نما
 • پیچ گالوانیزه ۵سانتی به اندازه کافی
 • رولپلاک تک به اندازه تهداد پیچ ها
 • دریل پیچ سفت کن که برای محکم کردن پیچ پشت سنگ استفاده میشود
 • کلاه ایمنی برای حفاظت از سر
 • چسب آنتیک یا کاشی برای استفاده کردن روی پیچ به عنوان بتونه
 • سطل برای ریختن ابزار روی کارابین
 • دریل هیلتی برای سنگ های پهن و بزرگ استفاده میشود و دریل سه نظام برای استفاده سنگ های رومی و دور پنجره مورد استفاده قرار می گیرد.
 • پیچ های گالوانیزه خاصیت ضد زنگ دارند که بسیار کمک میکند به سفت شدن سنگ های نما
 • کلاه ایمنی حافظ جان و سر نیروی راپل کار است که حتما در هر شرایطی باید استفاده شود.
 • چسب انتیک که با رنگ خود سنگ باید قاطی شود تا شکل خود سنگ را به خود بگیرد.

 

مزایای پیچ و رولپلاک نما با راپل

از جمله موارد مزیت این روش نسبت به داربست، سرعت و دقت کار در آن می باشد. در این روش راپل کار به تمامی نقاط نما دسترسی دارد. راپل کار می تواند تمام سنگ ها را به طور صحیح و اصولی، پیچ و رول پلاک کند و آن ها با استفاده از تکنیک های خاص و به وسیله ی بند بازی بر روی نمای ساختمان جا به جا می شوند. افزایش عمر مفید ساختمان از دیگر مزایای این روش است. شما با استفاده از این روش، از سقوط سنگ بروی ساکنان و سایر مردم جلوگیری می کنید و مانع از بروز خسارات مالی و جانی خواهید شد.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]