آشنایی با سبک مونوکروم
11
تیر

آشنایی با سبک مونوکروم

آشنایی با سبک مونوکروم

مونو در لغت به معنی یک و کروم به معنای رنگ است، به همین دلیل زمانی که در یک محیط از وسایل یک رنگ استفاده می شود به اصطلاح می گوییم از سبک مونوکروم در معماری و طراحی دکوراسیون آن محیط استفاده شده است. انتخاب این سبک از دکوراسیون یک انتخاب جسورانه به حساب می آید که تنها افراد اهل ریسک می توانند آن را در محیط منزل خود پیاده کنند.
البته این سبک برای طراحان حرفه ای و آماتور، بسیار جذاب و پرطرفدار است و از رنگ هایی چون سفید و سیاه و طیف های این دو رنگ، به عنوان رنگ های اصلی در طراحی خود استفاده می کنند؛ برای مثال رنگ خاکستری در انواع تیره و روشن آن، باعث دوچندان شدن زیبایی محیط می شود. این سبک از طراحی از گذشته اجرا می شده، اما امروزه میزان استفاده از آن بیشتر شده است.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

آشنایی با سبک مونوکروم

سبک مونوکروم چیست؟

سبک مونوکروم در معماری و دکوراسیون ویلا به نوعی سبک دکوراسیون گفته می شود که عمدتاً با نام طرح تک رنگی هم آن را می شناسند. مونوکروم یا تک رنگی، یکی از ساده ترین پالت های تزئینی برای نمای داخلی ساختمان ها در تمام قسمت ها است.

این سبک طراحی داخلی به ویژه در چند سال اخیر بسیار برای زیباتر کردن دکوراسیون و نمای داخلی ساختمان ها و آپارتمان ها مورد استقبال قرار گرفته است. زمانیکه طراحی داخلی با رنگ های متنوع، اندکی دشوار باشد، طراحان معمولاً سبک تک رنگی را پیشنهاد می دهند.

 

نحوه کار در سبک مونوکروم

طراحی سبک مونوکروم کار ساده ای نیست! تصور نکنید که به خاطر تک رنگی بودن این سبک طراحی دکوراسیون، فقط یک رنگ را باید در اتاق یا سالن اجرا کنید! اگرچه شما یک رنگ اصلی را پیاده سازی می کنید، اما در حقیقت در همان طیف رنگی باید از رنگ های روشن تر یا تیره تر به درستی استفاده کنید. به عبارت ساده تر، شما باید با یک رنگ بتوانید سایه های متنوعی را در فضا ایجاد کنید تا جلوه خیره کننده ای به وجود بیاید.

جذابیت سبک مونوکروم برای معماری و دکوراسیون ویلا در حقیقت همین مسئله است. با به کارگیری یک رنگ، شما نمای ظاهری و بافت را جالب توجه نگه می دارید و به طرز حرفه ای، آن ها را با یکدیگر مخلوط می کنید.

اگر برای اجرای سبک تک رنگ یا مونوکروم در دکوراسیون داخلی ویلا از طراحی یکنواختی استفاده کنید، ظاهر جذابی نخواهد داشت و اتاق یا محیط سالن به یک فضای خسته کننده و کسل کننده تبدیل می شود؛ چیزی که هیچ تنوعی در آن دیده نمی شود و نظر مخاطب را به خود جلب نمی کند.

طراحی داخلی ویلا به سبک مونوکروم یا تک رنگی برای اتاق خواب، سالن پذیرایی، اتاق کودک، اتاق مطالعه تی وی روم، مستر خواب، آشپزخانه و حتی بالکن و تراس می تواند به کار رود؛ به شرط آنکه نکات مهم در این طراحی را به خوبی اجرا کنید.

 

طراحی داخلی ویلا به سبک مونوکروم

برای اینکه با این سبک ها و نحوه به کارگیری تمایز رنگ برای زیباترین جلوه بصری آشنا شوید، در این مطلب، معروف ترین و پرطرفدارترین طراحی به سبک تک رنگ را معرفی می کنیم. دکوراسیون به سبک مونوکروم در سبک طراحی داخلی مینیمال، یک محیط آرامش بخش و خیال انگیز را به وجود می آورد.

 

طراحی به سبک مونوکروم با رنگ آبی

اگر تمایل دارید که پالت رنگ طبیعی تک رنگ را در محیط زندگی خود ایجاد کنید، بهتر است به رنگ آبی در طیف روشن و تیره توجه داشته باشید. یک اتاق خواب آبی رنگ، مکان مناسبی برای آرامش شما خواهد بود. بهتر است رنگ آبی روشن و آبی تیره و حتی آبی دریایی را در قسمت های مختلف اجرا کنید تا یک کنتراست رنگ دیده شود.

به طور مثال می توانید سرویس خواب را به رنگ آبی روشن انتخاب کرده و مبلمان یا میز و لوازم جانبی را به رنگ آبی تیره یا آبی فیروزه ای انتخاب کنید. به طور کلی، رنگ های ملایم آبی از سایر قسمت های تیره رنگ مجزا می شود و شما زیباترین طراحی سبک تک رنگی را در محیط خانه خود اجرا کرده اید.

 

طراحی به سبک مونوکروم با رنگ سفید

رنگ سفید در طراحی داخلی به سبک مونوکروم برای ویلا یا آپارتمان جلوه ای آرام، ظریف و خالص را به نمایش می گذارد. فرض کنید رنگ سفید را در اتاق خواب اجرا کرده اید؛ علاوه بر این که آرامش دهنده است، روشنایی و درخشندگی خاصی را در محیط به وجود می آورد. سرویس خواب را می توانید از سفید براق انتخاب کنید و سایر لوازم و تجهیزات را از سفید کدر، سفید مات و حتی رنگ سفیدی که بافت های مختلف دارد به کار ببرید. رنگ سفید، بهترین رنگ برای دکوراسیون اتاق خواب است.

حتی می توانید سبک مونوکروم با رنگ سفید را در آشپزخانه ویلا یا آپارتمان اجرا کنید. برای محیط های کوچک تر، استفاده از رنگ های روشن نظیر رنگ سفید باعث می شود که محیط، بزرگتر و دلباز کردن نشان داده شود. به طور کلی، رنگ سفید، روشنایی و درخشندگی را القاء می کند.

 

طراحی به سبک مونوکروم با رنگ بنفش

رنگ بنفش رنگ مورد علاقه جوانان و کودکان است. برای اتاق های ویلا یا آپارتمان می توانید رنگ بنفش را برای طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مونوکروم انتخاب کنید. رنگ بنفش با طیف روشن تر یا تیره تر شبیه به رنگ های صورتی پاستیلی دیده می شود و می تواند سایه عمیق را در اتاق به وجود بیاورد. رنگ هایی که به رنگ آلبالویی تیره هستند، به رنگ بنفش گرایش دارند و شما می توانید از آن برای طراحی پرده های اتاق یا کاغذ دیواری استفاده کنید.

برای اتاق های داخل ساختمان که نورگیری خوبی ندارد، بهتر است از رنگ های درخشان با انعکاس نور استفاده کنید. رنگ بنفش همین ویژگی را دارد و به اندازه کافی می تواند نور را منعکس کند. برای دکوراسیون به سبک تک رنگی با رنگ بنفش سعی کنید نورپردازی خاصی را در مکان قرار دهید که بتواند در فضا منعکس شود.

 

طراحی به سبک مونوکروم با رنگ سبز

رنگ سبز، روشن، تازه، آرامش دهنده و دوست داشتنی است. از رنگ سبز به نحو مطلوب می توان برای طراحی داخلی ویلا به سبک مونوکروم استفاده کرد. طیف رنگی سبز روشن، درخشان یا تیره برای این کار وجود دارد. طراحی اتاق خواب و نشیمن و حتی آشپزخانه را می توان با این رنگ انجام داد. از این رنگ برای ایجاد یک احساس خوشایند در یک مکان می توان بهره گرفت. اگر انتخاب صحیحی از رنگ های تیره و روشن طیف رنگی سبز داشته باشید می توانید رنگ تمام مبلمان، فرش، پرده ها، کاغذ دیواری، میز و صندلی و حتی لوازم جانبی را بر همان اساس انتخاب کنید.

 

طراحی به سبک مونوکروم با رنگ خاکستری

طراحی داخلی به سبک مونوکروم با رنگ خاکستری را یکی از خاص ترین ایده های طراحی دکوراسیون معرفی می کنیم. خاکستری، رنگ خنثی و در عین حال پیچیده و کلاسیک است. رنگ خاکستری را در اکثر تزئینات داخلی ویلا و آپارتمان مشاهده می کنیم.

سبک تک رنگی با رنگ خاکستری ممکن است اندکی دشوار به نظر آید. یک اتاق خاکستری هیچ جذابیتی ندارد، اما اگر خاکستری روشن، خاکستری تیره، دودی و نقره ای را در این گروه قرار دهیم می توان محیط زندگی را به یک فضای آرامش بخش و بیشتر به سبک مدرن طراحی کرد. اگر بتوانید سایه های خاکستری را در تمام قسمت های یک اتاق یا سالن به وجود بیاورید، نه تنها خسته کننده نیست بلکه جذاب تر هم به نظر می رسد.

 

طراحی به سبک مونوکروم با رنگ صورتی

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودکان با رنگ صورتی، زیباترین نما را ایجاد می کند. اتاق دخترانه با استفاده از سبک مونوکروم جذاب تر و زیباتر می شود. لازم نیست وسایل گران قیمت بخرید. کافیست گروه رنگ های صورتی را به درستی انتخاب کنید تا درخشندگی و نمای جذابی را در مکان به وجود آورید. با انتخاب صحیح برای مبلمان، سرویس خواب، قالیچه ها، پرده ها و کاغذ دیواری در این گروه رنگی می توان دکوراسیون اتاق دخترانه را زیباتر نشان داد.

 

طراحی داخلی به سبک مونوکروم با رنگ مشکی

رنگ سیاه می تواند برای طراحی داخلی اتاق ها به سبک مونوکروم استفاده شود؛ اما اکثر افراد به غلط تصور می کنند که رنگ سیاه در اتاق، خسته کننده و کسل آور است و می تواند موجب آزرده شدن روحی شود. اما اگر رنگ مشکی را با سایه های براق یا بافت هایی از رنگ نقره ای ترکیب کنیم، تمایز رنگ در داخل اتاق به وجود می آید و حتی موجب درخشندگی می شود.

برای اتاق هایی که به سبک تک رنگ مشکی طراحی شدند، می توان نورپردازی فوق العاده ای را اجرا کرد. به جای اینکه یک رنگ آزاردهنده دیده شود، یک محیط درخشان و جذاب به نمایش گذاشته خواهد شد.

 

طراحی داخلی به سبک مونوکروم بارنگ برنزه

یکی دیگر از رنگ هایی که برای سبک مونوکروم در ویلا یا آپارتمان بسیار مورد توجه قرار دارد، رنگ برنزه است. برنزه همان قهوه ای مایل به زرد است، اما شبیه به گروه رنگ های خاکستری و صورتی بسیار ملایم دیده می شود. برای اینکه این رنگ در طراحی داخلی اتاق ها کسل کننده نباشد، بهتر است برای طراحی از رنگ های برنزه به همراه بافت های مختلف استفاده شود. به طور مثال استفاده از رنگ سفید یا شیری و ترکیبات بافت راه راه یا شطرنجی از همین گروه می تواند جذاب تر باشد.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]