طراحی داخلی سالن ورزشی و باشگاه بدنسازی
02
بهمن

طراحی داخلی سالن ورزشی و باشگاه بدنسازی

طراحی داخلی سالن ورزشی و باشگاه بدنسازی

طراحی داخلی سالن های ورزشی و باشگاه های بدنسازی از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا ورزشکاران باید در محیطی استاندارد و اصولی به فعالیت بپردازند. در واقع، فضای سالن های ورزشی و باشگاه های بدنسازی باید عملکردی طراحی و اجرا شود و در عین حال زیبا و جذاب نیز به نظر برسد. دکوطرح در این مطلب، مقوله طراحی داخلی سالن ورزشی و باشگاه بدنسازی را بررسی خواهد کرد. برای این که دید بهتری نسبت به این موضوع پیدا کنید، همراه ما باشید.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

طراحی داخلی سالن ورزشی و باشگاه بدنسازی

طراحی داخلی باشگاه بدنسازی

طراحی داخلی باشگاه بدنسازی از مهم ترین موضوعاتی است که مد نظر مدیران این باشگاه ها قرار دارد. حتما می دانید که یکی از جنبه های زندگی مدرن و امروزی، ورزش به صورت منظم و برنامه ریزی شده است. ورزش، عامل سلامتی روح و فکر ماست و از همین رو، افراد زیادی در زندگی مدرن به شکل تخصصی به آن می پردازند. به همین خاطر است که این روزها باشگاه های ورزشی و خصوصا سالن های بدنسازی به یکی از پر رفت و آمدترین فضاهای عمومی شهر بدل گشته اند و روزانه پذیرای حضور افراد زیادی می باشند. افراد زیادی هستند که ساعاتی طولانی از روزهای هر هفته خود را به ورزش در این سالن های تخصصی اختصاص داده و مدت زمان قابل توجهی را در این فضاها سپری می نمایند. از این رو، کیفیت طراحی فضاهای ورزشی که شامل نکات مختلفی می باشد، در انتخاب افرادی که می خواهند در این سالن ها به تمرین بپردازند، تاثیر زیادی دارد. مسلما فضایی که با عملکرد مناسب و کیفیت بالا طراحی و اجرا می شود، می تواند تصویر ذهنی مراجعین خود را نسبت به خدمات خود بهبود دهد.

 

تاثیر طراحی باشگاه بدنسازی بر ورزشکاران

دکوراسیون داخلی سالن های ورزشی و خصوصا باشگاه های بدنسازی، تاثیر عمیقی بر انتخاب ورزشکاران و نتیجه تمرینات آن ها دارد که هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم اعمال می شود. کیفیت سالن های ورزشی، جدا از ارتباطی که به شکل غیر مستقیم با سطح آموزش و خدمات هر فضا دارد، به صورت غیر مستقیم نیز تا حد زیادی بر نظر ورزشکاران اثر می گذارد. اگر طراحی یک سالن ورزشی بر اساس اصول و با رعایت نکاتی که در این حیطه اهمیت دارند، صورت گیرد و از لحاظ معیارهای زیبایی شناختی نیز قابل قبول باشد، آن سالن می تواند فضایی بهتر برای افرادی که انتخابش کرده اند، فراهم کند. بیش تر ورزشکاران و افرادی که قسمتی از زندگی خود را به ورزش اختصاص می دهند، در هنگام انتخاب باشگاه خود از نظر طراحی فضا نیز به گزینه های پیش روی خود توجه می کنند.

 

اصول مهم و تاثیر گذار در طراحی داخلی فضاهای ورزشی

اصول بسیار مهمی در رابطه با طراحی داخلی فضاهای ورزشی وجود دارد که تاثیر قابل توجهی بر کاربردی و ایده آل بودن این گونه فضاها اعمال می نمایند. مسلما در یک فضا با طراحی اصولی و عملکردی، ورزشکاران می توانند نتیجه بهتری از تمرینات خود بگیرند. مواردی که دکوطرح در ادامه به شرح آن ها خواهد پرداخت، مقدماتی ترین، ساده ترین و در عین حال، مهم ترین نکاتی هستند که باید در طراحی داخلی فضاهای ورزشی، مد نظر قرار بگیرند. اگر قصد دارید یک باشگاه بدنسازی راه اندازی کنید یا می خواهید با تغییر دکوراسیون، وضعیت فعلی باشگاه خود را ارتقا دهید، خوب است بدانید با رعایت چه مواردی می تواند به جذب مشتری و بالا رفتن کیفیت سالن ورزشی شما کمک کند.

 

استفاده از نور طبیعی در فضای داخلی

بهره مندی از نور طبیعی یا همان نور خورشید با کمک نصب پنجره روی سطح دیوارها یا ایجاد نورگیرهایی روی سقف فضا می تواند از بهترین ایده ها در طراحی سالن های ورزشی باشد. این امر، نه تنها دکوراسیون داخلی را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه جلوه ای طبیعی تر به سالن ورزشی شما می دهد. تاثیر نور طبیعی را نمی توان در ایجاد یک فضای ایده آل و مطلوب برای ورزشکاران، دست کم گرفت. وجود نور طبیعی در سالن به بهبود روحیه ورزشکاران نیز کمک می کند. در واقع، نور خورشید در کنار تامین روشنایی لازم در فضا، انرژی مثبت خیلی زیادی را نیز به وجود می آورد و آن را به بخش های مختلف فضا منتقل می سازد. بنابراین، در نظر گرفتن یک یا چند پنجره یا نورگیر بزرگ در دیوارها یا سقف سالن ورزشی می تواند ایده ای تاثیرگذار باشد که سبب ایجاد حس و حال بهتری در فضا می گردد.

 

اجرای سیستم روشنایی مناسب و کاربردی

سالن های ورزشی نیز مانند دیگر فضاها در تمام ساعات روز از نور طبیعی بهره مند نیستند. بسیاری از سالن های ورزشی در ساعات عصر یا شب نیز فعالیت دارند. طبیعی است که در این ساعات، نور خورشید وجود ندارد. از این رو، اجرای اصولی و درست سیستم های نورپردازی نیز در طراحی داخلی این گونه فضاها مهم می باشد. این امر به مدیران سالن های ورزشی کمک می کند در زمان عصر یا شب نیز نگران تاریک بودن محیط سالن نباشند. وجود نور کافی و یکنواخت در همه بخش های سالن ورزشی، نکته ای است که باید حتما به آن توجه گردد.

 

نصب دستگاه ها و تجهیزات لازم در طراحی داخلی سالن ورزشی

در هر سالن ورزشی، چندین دستگاه و تجهیزات گوناگون به چشم می خورد که ورزشکاران با استفاده از آن ها تمرینات خود را انجام می دهند. یک از مهم ترین شروط در راه اندازی باشگاه های بدنسازی که از نظر کیفی در سطح مطلوبی قرار می گیرند، تهیه وسایل از برندهای معتبر و باکیفیت و قرار دادن آن ها در محل مناسب است. چگونگی قرارگیری دستگاه ها در سالن، نکته ای است که اهمیت زیادی در طراحی داخلی باشگاه ها دارد. به عنوان مثال، تردمیل برای در محلی جای بگیرد که در کنار بهره مندی از نور خوب، از تهویه مناسبی نیز برخوردار باشد. در ضمن، محل قرارگیری این وسیله نباید به گونه ای باشد که استفاده از آن توسط یک فرد، سبب ایجاد مزاحمت برای بقیه یا ایجاد اختلال در رفت و آمد شود. رعایت فاصله مورد نیاز بین دستگاه های سالن و تعیین یک مسیر مشخص با اندازه مناسب برای رفت و آمد افراد نیز نکته ای که باید در جایگذاری دستگاه ها  و تراکم آن ها به آن توجه شود.

 

به کار بردن تجهیزات جانبی در طراحی داخلی سالن ورزشی

به کار بردن تجهیزات غیر ورزشی که سبب افزایش کیفیت سالن ورزشی می شوند نیز نکته ای است که توجه به آن می تواند به ارتقای کیفیت طراحی داخلی سالن های ورزشی کمک کند. به عنوان نمونه، سیستم های صوتی و تصویری لازم برای باشگاه های ورزشی از نظر اهمیت، بعد از دستگاه های مخصوص بدنسازی قرار می گیرند. افرادی که قبلا به این گونه فضاها رفت و آمد داشته اند، می دانند که یک فضای مطلوب برای ورزش، باید تجهیزات لازم آموزشی را نیز داشته باشد.

 

ایجاد محل استراحت برای ورزشکاران

یکی از فضاهای دیگری که شاید به اهمیت وجود آن در سالن های ورزشی، توجه کافی اعطا نمی شود، در نظر گرفتن یک محل مخصوص برای استراحت ورزشکاران است. هیچ خوب نیست که ورزشکاران در همان محل تمرین خود به استراحت بپردازند، زیرا ممکن است با تجمع آن ها مسیر رفت و آمد مسدود شود یا امکان استفاده دیگر افراد از وسایل ورزشی از بین برود. بهتر است یک محل خاص برای این منظور در نظر بگیرید که پیشنهاد می شود در نزدیکی دستگاه ها باشد. می توانید در این محل، تعدادی صندلی راحتی قرار دهید.

 

ایجاد فضایی انگیزشی و پر انرژی

محیطی که در آن به ورزش پرداخته می شود، باید یک فضای تخصصی برای انجام تمرینات و فعالیت های مربوط باشد. طبیعتا چنین فضایی باید بتواند ورزشکاران را به انجام فعالیت های ورزشی تشویق کند. ایجاد یک فضای جذاب و انگیزه بخش، نکته ای است که باید در دستور کار طراحی داخلی این گونه فضاها قرار بگیرد. شما می توانید با استفاده از رنگ های انرژی بخش، پوسترهای جذاب ورزشی و شعارهای انگیزشی، فضایی مناسب از این لحاظ ایجاد کنید.

 

طراحی باشگاه با تهویه مطبوع مناسب

یکی ازرویکردهای جدید در طراحی باشگاه در سال اخیر این بوده است که به تهویه در طراحی فضای نیمه باز برای باشگاه بیشتر توجه شود. به علا شیوع بیماری کرونا فضاهای کاملا بسته ای که دارای مشکل تهویه است به یکی از موانع و سد راه طراحی باشگاه ها تبدیل شده است. فضای سالن ورزشی لازم است دارای تهویه حرفه ای و مناسب باشد و لزوم آن بیش از پیش امروزه حس می شود. ایده طراحی فضای باز و نیمه باز برای باشگاه به نحوی که جریان هوا بتواند به خوبی عوض شود یکی از ارکان اساسی برای طراحی باشگاه های جدید گشته است.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]